Haberler

Gemlik Yalı Konağı özgün kimliğine kavuşuyor

Font Boyutu

 4 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

GEMLİK YALI KONAĞI ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ORİJİNAL KİMLİĞİYLE YENİLENEREK GEMLİK İLÇESİ’NE SOSYAL TESİS OLARAK KAZANDIRILACAK GEMLİK YALI KONAĞI’NDA RESTORASYON, İLK HARCIN KOYULMASIYLA BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTİN TÜM İLÇELERİNDEKİ KÖKLÜ TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASININ YENİLENEREK ÖZGÜN KİMLİKLERİNE KAVUŞTURULDUĞUNU SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, “KAMULAŞTIRILAN BİNANIN TÜM RESTORASYONU BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILACAK VE ÇALIŞMALARIN ARDINDAN KONAK, SOSYAL TESİS OLARAK GEMLİKLİLERİN KULLANIMINA AÇILACAK” DEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE: “İLÇENİN YENİ BULUŞMA NOKTASI OLACAK KONAK, İLK GÜNKÜ İHTİŞAMIYLA ÖZGÜN KİMLİĞİYLE GEMLİK’E DEĞER KATACAK.”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından orijinal kimliğiyle yenilenerek Gemlik İlçesi’ne sosyal tesis olarak kazandırılacak Gemlik Yalı Konağı’nda restorasyon, ilk harcın koyulmasıyla başladı.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşırken ilçelerdeki tarihi yapıları da yeniden özgün kimliklerine kavuşturuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek sosyal tesis olarak Gemlik’e kazandırılacak olan Gemlik Yalı Konağı restorasyon çalışmaları ilk harcın koyulmasıyla başladı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin tüm ilçelerindeki köklü tarihi ve kültürel mirasının yenilenerek özgün kimliklerine kavuşturulduğunu söyledi. Bursa’yı her alanda geleceğe taşımayı amaçladıklarını belirten Başkan Altepe, mekanın tarihi ile ilgili bilgiler vererek “Gemlik Yalı Konağı, ilçenin Balıkpazarı Mahallesi’nde yer alan 41 envanter numarası ile tescilli sivil mimarlık örneği bir yapıdır. Panagis Zaphirouplos adındaki Rum bir tüccar tarafından 1910 yıllarında yapılmıştır. Bölgenin en varlıklı ailelerinden biri olan Zaphirouplos ailesi, evlerini hem yaşamak hem de elde ettikleri malları istif ve evin ön tarafında bulunan sahil şeridinden gemilere yükleyip ticaretini yapmak için kullanıyorlardı” dedi.
Başkan Altepe, 163 metrekarelik bir zeminde bulunan yapının bir bodrum, bir zemin, iki normal kat ve bir çatı katından oluştuğunu, zemin kat doğu ve güney cephelerinden iki girişi bulunan yapıda ayrıca 17 basamakla ulaşılan giriş kat kotundan bir girişe ulaşıldığını anlattı. Yakın tarihe kadar zeytincilikle uğraşan aile tarafından yapının iki odasının zeytin deposu, diğer iki oda ve mutfağın da ardiye olarak kullanıldığını kaydeden Başkan Altepe, binada Helen ve Yunan sanatının izlerini taşıyan neo klasik mimarisinin üçgen formlarının öne çıktığını vurguladı.
Konağın mimari açıdan da değer taşıdığını ifade eden Başkan Altepe, “Binanın rüzgarlık zemini, zemin ve bodrum katlarında giriş kısımlarında kullanılan yer karoları da oldukça niteliklidir. Rum ve Ermeni ustaların maharetli ellerinde işlenen desenler; sadece Boğaziçi’nin yalılarında değil dar sokaklı mahallelerde yer alan evlerde de sıkça kullanılır olmuştu” şeklinde konuştu.

“Gemlik’e değer katacak sosyal tesis”
Yapının kapı ve pencere, tavan ve taban kaplamalarında ahşap kullanıldığını ve, iç kapı ve pencerelerin de sadeliğini koruduğunu anlatan Başkan Altepe, “Binanın tavan göbeğinde ve yer yer ahşap çıtalarla oluşturulmuş geometrik desenler arasında bitkisel desenli, alçıdan yapılmış bezemeler uygulanmış. Yapının cephelerinde görülen sanatsal akımın etkisi ise yapının iç süslemelerinde de devam etmiş. Bazı odalarda bu kaplamalar, genellikle ahşap altıgen formların kullanıldığı ve bu formların içinde bitkisel bezemelerin yer verildiği kompozisyonlar olarak görülüyor. Kamulaştırılan binanın tüm restorasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ve çalışmaların ardından konak, sosyal tesis olarak Gemliklilerin kullanımına açılacak. Gemlik’in yeni buluşma noktası olacak mekan, ilçede sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerin de yapılmasına imkan tanıyacak. Eser ilk günkü ihtişamıyla özgün kimliğiyle ilçeye değer katacak” diye konuştu.

Altepe’ye hizmet teşekkürü
Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da Başkan Altepe’nin Gemlik’e kazandırdığı hizmetlerin önemine dikkati çektiği konuşmasında, ilçeye değer katan yatırımlarından dolayı Altepe’ye teşekkür etti. Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ilçede gelişimin ve değişimin devam edeceğini sözlerine ekledi.
ÇEKÜL Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sözen ise Bursa’da tarihi ve kültürel mirasa her geçen gün değer katan hizmetlerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik etti.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Yılmaz ve Sözen ile çevre ilçelerin belediye başkanları, ilçe kaymakamı ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte yapıya ilk harcı koyarak Yalı Konağı restorasyon çalışmalarını başlattı. Gemlikli vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği programın ardından konuklara aşure ikramı yapıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.11.2014 | Okunma sayısı:3516

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu