Haberler

Gemlik Kent Konseyi yeni ofislerinde hizmete başladı

Font Boyutu

17 OCAK 2014

BASIN BÜLTENİ

GEMLİK KENT KONSEYİ YENİ OFİSLERİNDE HİZMETE BAŞLADI
- OLUŞUMUNU BİR SÜRE ÖNCE TAMAMLAYARAK BAŞKANLIĞINA MUKADDES SERİM’İN SEÇİLDİĞİ GEMLİK KENT KONSEYİ, GEMLİK BELEDİYESİ TARAFINDAN TAHSİS EDİLEN YENİ OFİSLERİNİ TÖRENLE HİZMETE AÇTI.

BURSA – Gemlik Kent Konseyi, Gemlik Belediyesi’nin tahsis ettiği yeni ofislerinde düzenlenen törenle hizmet vermeye başladı.

Oluşumunu bir süre önce tamamlayarak Başkanlığına Mukaddes Serim’in seçildiği Gemlik Kent Konseyi, Gemlik Belediyesi tarafından tahsis edilen yeni ofislerini yapılan törenle hizmete açtı. Açılışa, Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın ve Tülin Erkal Kara, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, BKK Başkanı Semih Pala, İlçe Kaymakamı Cahit Işık, İznik Kent Konseyi ve Orhangazi Kent Konseyi’nin yürütme kurulu üyeleri, Gemlik Kent Konseyi’nin gönüllüleri, muhtarlar, partilerin temsilcileri, belediye yöneticileri ve çalışanları ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Gemlik Kent Konseyi Mukaddes Serim, kent konseylerinin demokratikleşmenin önemli adımlarından birisi olduğunu söyledi. Her kesimden vatandaşın yönetime katılmasına katkı sunan yapılar olduğunu ifade eden Serim, Gemlik’te kent konseyinin kurulmasına destek olan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a teşekkür etti. Türkiye’nin en güçlü kent konseyi olan Bursa Kent Konseyi’nin de kendileri için şans olduğunu belirten Serim, ilçenin tüm kesimlerine açık olduklarını ve herkesi faaliyetlerine beklediklerini anlattı.

BKK Başkanı Semih Pala ise, gönüllülerin ortaya koyduğu çalışmalar ve Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’nin en güçlü ve en aktif kent konseyi haline geldiğini dile getirdi. Kent konseylerinin Bursa için önemli bir kazanım olduğunu aktaran Pala, “Bursa gibi çok önemli bir şehirde yaşıyoruz. Gemlik’te bu önemli şehrin ayrıcalıklı yerleşim bölgesidir. Gemlik gibi önemli yerde kent konseyinin hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Belediyeler halka hizmet ediyor. Kendilerine yasal görev verildiğini farkında olan belediyeler zaten kent konseylerini kuruyor. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a bu imkanları Gemlik Kent Konseyi’ne sağladığı için teşekkür ediyoruz. Halkla bütünleşen belediye başkanları zaten kent konseylerinin önemini biliyor” dedi.
Kent konseyi çatısının farklı dünya görüşlerini biraraya getirdiğini söyleyen Pala, vatandaşların kent konseyi yapılanmasına sahip çıkmasını istedi. Meselelerin konuşulduğu, çözüm yollarının getirildiği yerler olarak kent konseyini tarif eden Pala, Bursa Kent Konseyi’nin her zaman destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise, kent konseyini kurmuş olmak için kurmadıklarına dikkat çekti. Tüm Gemliklilere söz hakkı vermek için kent konseyini desteklediklerini hatırlatan Yılmaz, “Gemliklilerin fikir üretmesini, projeler geliştirmesini istedik. Belediye olarak fikirleri hayata geçirelim istedik. Gemlik’i, Bursa’yı ve ülkemizi hak ettiği noktaya taşımak istiyoruz. Bunu da ortak akılla başarabiliriz. İlçedeki güzel dayanışmayı sonuna kadar götürmek istiyoruz. Gemlik Kent Konseyi Başkanı seçilen Mukaddes Serim’e başarılar diliyorum. Desteklerini hiç esirgemeyen Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’ya da teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da kent konseylerinin önemine dikkat çekti. Bursa Kent Konseyi’ni örnek olarak ilçelerde de kent konseylerinin aktif hale getirdiklerini anlatan Çağlayan, “Orhangazi’de çalışmaları başlattık. Gemlik’te de önemli adımların atıldığını görüyoruz. Kent konseylerinin belediye başkanları için bedava Ar-Ge çalışması yaptığına inanıyorum. Gemlik Kent Konseyi’ne başarılar diliyorum” dedi.
Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, kent konseyinin katılımcı yapısıyla gelecek kuşaklara yaşanabilir şehir bırakma adına önemli adım olduğunu ifade etti. Işık, kent konseyinin kurulmasında emek harcayanlara teşekkür etti.
Bursa Milletvekili İsmail Aydın ise, vatandaşların yönetime katılması noktasında kent konseylerinin önem taşıdığını aktardı. Gemlik Kent Konseyi’ne tahsis eden Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a ve desteklerini esirgemeyen Bursa Kent Konseyi ve Başkanı Semih Pala’ya teşekkür etti. Gemlik’in birçok sıkıntı taşıdığını, en önemlisinin de deprem bölgesi özelliği olduğunu anlatan Aydın, “Belediye Başkanı bu konuda çok çaba harcadı. İlçede bir bilinç oluşturdu. Biz de milletvekilleri olarak durumu Başbakana ilettik. Başbakanımız bize, ‘Gerekirse Gemlik’i yeniden kurarız, yeni yasa çıkartırız. Ama Gemlik halkına durumu anlatın, müşterek çözüm yolu bulun’ dedi. Bu sebeple kent konseyi büyük önem taşıyor” diye konuştu.
Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara, ortak akılın önemine vurgu yaptı. Kent konseylerinin farklı fikirlere sahip insanları buluşturup, ortak kararlar alınmasını sağlayan önemli bir yapı olduğunu söyleyen Kara, kent konseyinin ilçenin gelişmesine önemli katkılar getireceğini dile getirdi.
Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle Gemlik Kent Konseyi yeni ofislerinde hizmete girdi. Daha sonra davetliler hizmete açılan çalışma ofislerini gezerek bilgi aldı. Programın sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Gemlik Kent Konseyi, İznik Kent Konseyi, Orhangazi Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleriyle hatıra fotoğrafı çekindi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.01.2015 | Okunma sayısı:2054

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir