Haberler

GELİŞEN KENTLER ZİRVESİ

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle düzenlenen “Gelişen Kentler Zirvesi’nde, Bursa’nın gayrimenkul sektörü açısından potansiyeli ve yatırım imkanları masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın son 50 yılda Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en fazla göç alan illerinden biri olduğunu belirtip, “Göç beraberinde kentsel dönüşüm projelerini de getiriyor. Bu konuda yatırım bekleyen alanlarımıza yatırımcıları bekliyoruz” dedi.

“Bursa reytingi en yüksek kent”
Türkiye’de gayrimenkul sektörüne yön veren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Sermaye Piyasası Kurulu ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi destekleriyle gerçekleştirilen Gelişen Kentler Zirvesi Almira Otel’de başladı. Toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış köklü geleneklerin beşiği olması, coğrafi konumu ve ekonomik yapısı nedeniyle Bursa’nın sürekli bir ilgi odağı olduğunu söyledi. Bursa’nın son 50 yıldır en hızlı büyüyen kent olduğuna değinen Başkan Altepe, “Reytingi en yüksek olan kentiz. Toplam ihracatın yüzde 20’sini üretiyoruz. Dünya pazarlarına giden meyvelerin yetiştirildiği verimli ovalarımız var. Tarih boyunca ipek ve baharat yollarının kesiştiği önemli bir ticaret merkeziyiz. Dağımız, denizimiz, termal kaynaklarımızın zenginliği, sanat ve kültürel potansiyelimiz kente olan ilgiyi daha da artırıyor” dedi.

Şehrin merkezinde çağdaş bir kent doğuyor
Kentteki bu hızlı gelişime yön vermek için son yıllarda kentsel dönüşüme büyük önem verdiklerini dile getiren başkan Altepe, Türkiye’ye örnek gösterilen Doğanbey kentsel dönüşüm projesi ile kentin merkezindeki çöküntü bölgesinde çağdaş bir kent doğduğunu vurguladı. Bu zirvede yeni kentsel dönüyüm projelerinin önünün açılacağına dikkat çeken Başkan Altepe, “Tabakhaneler bölgesi, İntam, Santral Garaj gibi alanlar özellikle dönüşüm projelerine açık alanlarımız. Bu zirveye katılan sektör temsilcilerine buraları gezdireceğiz. Yatırıma açık tüm alanları gözler önüne sereceğiz. Bu zirve daha sağlıklı ve yaşanabilir kentlerin oluşmasına öncülük edecek” diye konuştu.

Bursa turizmle kalkınmalı
GYODER başkanı Turgay Tanes ise global kriz nedeniyle gayrimenkul sektöründe önemli bir küçülme yaşandığını hatırlatıp, 2010 yılının sektör açısından toparlanma yılı olmasını beklediklerini kaydetti. Bu nedenle gelişmeye açık potansiyele sahip illeri ön plana çıkarmak için böyle etkinlikler düzenlediklerini hatırlatan Tanes, “Yerel yönetimle, sektör temsilcilerini buluşturuyoruz. Bursa da bu anlamda çok önemli bir kentimiz. 2001 yılında 2500 dolar seviyesinde olan kişi başına düşen geliri bugünlerde 11 bin dolarla yaşlaşmış. Ancak yılda 100 bin turist geliyor. Bu sayının en kısa zamanda 10 katına çıkması gerekli. Bunun içinde konaklama tesisleri gibi altyapı yatırımları yapılmalı” dedi.

Kalkınmanın lokomotifi gayrimenkul sektörü olacak
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof.Dr. Vedat Akgiray da, SPK olarak gayrimenkul sektörünün önünü açacak çalışmalara imza attıklarını belirtti. Piyasaları denetlemek ve düzenlemenin yanına asıl amaçlarının piyasaları büyütmek olduğunu dile getiren Akgiray, “yatırımcıları borsaya özendirmeye çalışıyoruz. Gayrimenkul ve inşaat krizden çıkışta lokomotif sektördür. Sektörü desteklemek için SPK olarak yakın zamanda gayrimenkul yatırım ortaklığını kolaylaştırdık. Toplam sermayenin yüzde 49’unu halka açmak gerekliydi bunu yüzde 25’e indirdik, sermaye zorunluluğunu rahatlattık” diye konuştu.


Bursa İstanbul’un yükünü alacak
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin Bursa’da yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise, Bursa-İzmir-İstanbul aksının önemine vurgu yaptı. Körfez geçişiyle bu iller arasındaki mesafenin kısalacağını ve iletişimin de artacağını dile getiren Bayraktar, “Önümüzdeki süreçte Bursa İstanbul’un yükünü önemli ölçüde alacaktır. Bursa’da bugüne kadar 10 bin 500 konut yaptık. Ciddi kentsel dönüşüm yapıyoruz. Tarihi dokuyu geliştirmeye verdiğimiz önem kapsamında Bursa’da 37 projeye destek verdik. Bursa için yetmez. Kendi özelinde Uludağ’ın eteklerindeki salaş yapıları temizleyip, bahçeli evler yapmalıyız. Kent merkezindeki binaların altında bulunan ufak atölyeleri kaldırmak gerekiyor. Gürsu’da alternatif kent kurmamız lazım. Alt gelir grubuna kaçak yapıya yönelmemesi için peşinatı az evler vermemiz lazım. Gelişmenin zengin olmanın en temel özelliklerin biri gayrimenkule dayalı yatırımdır” diye konuştu.
Bugüne kadar Türkiye genelinde 410 bin konut ürettiklerini ifade eden Bayraktar, 2011 yılına kadar 500 bin konut hedefine ulaşmayı planladıklarını ağ????????????????????????’?’???????????????????????? ??     $-4Da¥'(*+,,-./02468;>@DDFINOUXZ]`ırlıklı olarak da alt gelir grubu ve kentsel dönüşüme yönelik projelere ağırlık vereceklerini vurguladı.
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da yatırımcıları bir araya getiren bu etkinliğin kent ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

İki gün sürecek olan Gelişen Kentler Zirvesi’nin gün boyu sürecek oturumların ilkinde Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi Erçen, kriz sonrası yeni ekonomik döneme ilişkin görüşlerini katılımcılarla paylaştı.
Öğlede sonraki oturumlarda ise Bursa’nın gayrimenkul sektörü değerlendirme ve öngörülen 2015 raporunun sunulmasının ardından ikinci oturumda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla Bursa’daki kentsel dönüşüm projeleri ve yatırım fırsatları ele alınacak.

Tarih: 07.01.2010 | Okunma sayısı:4870

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir