Haberler

“Gelinlik giydirildi, çocukluk sobelendi”

Font Boyutu

 16 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

“GELİNLİK GİYDİRİLDİ, ÇOCUKLUK SOBELENDİ”
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJE ORTAKLIĞINDA SAHA ÇALIŞMALARINA BAŞLANAN “GELİNLİK GİYDİRİLDİ, ÇOCUKLUK SOBELENDİ” PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN SERGİ VE KONFERANSLA DİKKATLER ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLERE ÇEKİLDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin proje ortaklığında saha çalışmalarına başlanan “Gelinlik Giydirildi, Çocukluk Sobelendi” projesi kapsamında düzenlenen sergi ve konferansla dikkatler çocuk yaşta evliliklere çekildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Eşitlik Birimi ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ortaklığı; Bursa Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa İlçe Kaymakamlığı, ilçe belediyesi, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe müftülüğü, Bursa Barosu avukatları, Dörtçelik Çocuk Hastanesi, Muhtarlar Birliği Federasyonu destekçi kurumlarının katılımıyla yürütülen projede Mustafakemalpaşa ilçesinde saha çalışmaları yapıldı. Mustafakemalpaşa’ya bağlı Yeşilova, Yalıntaş, Taşpınar ve Çeltikçi mahallelerinde kadınlar erkekler ve çocuklarla beraber ilgili uzmanlar desteğiyle farkındalık çalışmaları gerçekleştirildi. Erken yaşta evliliklerin ortaya koyacağı sağlık ve ruhsal sorunlar ile hukuki boyutu, ebeveynler ile sağlıklı iletişimin yolları, ergenlik süreci hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.
Köy çalışmaları tamamlanan proje kapsamında Tayyare Kültür Merkezi’nde çocuk gelinlerle ilgili gazete kupürleri sergisi düzenlendi. Sergi Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler tarafından ziyarete açıldı. Sergide 2014 yılı çocuk evlilik haberleri yanı sıra işadamı Faik Kaplan’ın kullanım hakkını Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneğine verdiği bir yıl süren çalışmasının sonucu 14 fotoğraftan bazıları yer aldı.
Ayrıca proje kapsamında düzenlenen panelde Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ortak Programı Bursa Yerel Koordinatörü Burcu Üzümcüler, Bursa Barosu avukatlarından Nevin Canbaz, Uzman Psikolog Eda Abdullahoğlu, Dr. Nurten Türksoy ve gazeteci yazar Dursaliye Şahan “çocuk evliliklerin” sağlık, ruhsal ve hukuki boyutları hakkında sunum yaptı. Dünya ve Türkiye’de çocuk evliliklerle mücadelede yapılması gerekenlerin ele alındığı panelin soru cevap bölümünde uzmanlar katılımcıların merak ettiği konulara da açıklık getirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.10.2014 | Okunma sayısı:2151

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir