Haberler

GELENEKSEL EL SANATLARI BALİBEY HAN'DA YAŞAYACAK

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, tarihi mirasın korunması çalışmaları kapsamında restore ederek hizmete açtığı Balibey Han, artık gelenek el sanatlarının yaşatılacağı bir merkez olarak da hizmet verecek.

Osmanlı döneminin ilk 3 katlı hanı olarak inşa edilen ve harabe halindeyken Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ihtişamlı bir görüntüye bürünen Balibey Han, yeni yüzüyle hizmete açıldı. Geleneksel el sanatlarının yaşatılacağı atölyelere ev sahipliği yapan Balibey Han Geleneksel El Sanatları Çarşısı’nın açılış töreninde konuşan Başkan Altepe, Bursa’nın kültür ve medeniyet şehri, tarih başkenti özelliğini ortaya koyma yönündeki çalışmalarının aralıksız sürdüğünü söyledi.

“Somut mirası soyut mirasla buluşturuyoruz”
Başkan Altepe, Yenişehir Külliyesi’ne gelir sağlamak için 520 yıl önce 3 katlı ve 64 odalı olarak inşa edilen Balibey Han’a farklı bir işlev kazandırdıklarını belirtip, “Ecdat yadigarı tüm eserleri bir bir ayağa kaldırıyoruz. Her ayağa kaldırdığımız esere ise farklı bir işlev kazandırıyoruz. Geleneksel el sanatlarımız da medeniyetimizin önemli bir parçası. Burada da restore çalışmalarıyla ayağa kaldırdığımız somut mirası, kültür ve sanatla ilgili soyut mirasla buluşturuyoruz. Alanındaki en başarılı sanatçılar, burada yaptıkları eserleri sergileyecek ve satışa sunacak. Burası Türkiye’ye örnek bir sanat merkezi olacak” dedi.

“Bursa ecdadımız tarafından nakış gibi işlenmiş”
Törende konuşan vali Şahabettin Harput ise, Bursa’nın ecdat tarafından dantel gibi nakış nakış işlendiğini dile getirdi. Tarihi hanlar, camiler, çeşmeler ve sokakların her birinin şaheser niteliğinde olduğunu ifade eden Harput, “Bu güzellikleri tahrip etmek için ne kadar uğraşsak da çok şükür başaramadık. Başta Büyükşehir olmak üzere diğer belediyelerimizin de katılarıyla her biri dikdik ayakta. Belediyelerimizin bu çalışmaları her türlü takdirin ötesinde” diye konuştu.

Geleneksel El Sanatları Çarşısı’nda atölyesi bulunan sanatçılar adına ressam Ayşen Taştekin ve cilt sanatçısı Yücel Öztürk, Başkan Altepe ve Vali Harput’a katkıları nedeniyle çiçek verdi.
AK Parti milletvekili Mehmet Ocakden’in de katıldığı törende, çarşının açılışı da farklı şekilde yapıldı. Balibey Han Geleneksel El Sanatları Çarşısı’nın açılışını, Başkan Altepe bıçak bileyerek yaptı. Başkan Altepe ve davetliler daha sonra çarşıda yer alan çini, seramik, bıçakçılık, resim, fotoğraf, gümüş ve değerli taş işleme ve geleneksel kıyafet atölyelerini gezip, sanatçılarla sohbet etti.

Tarih: 26.12.2009 | Okunma sayısı:11061

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir