Haberler

GELENEKSEL ÇARŞILAR BURSA’DA MASAYA YATIRILIYOR

Font Boyutu

4 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

GELENEKSEL ÇARŞILAR BURSA’DA MASAYA YATIRILIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ‘ULUSLARARASI OSMANLI COĞRAFYASINDA ÇARŞI KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU’ İLE OSMANLI COĞRAFYASINDAKİ GELENEKSEL ÇARŞILARIN TEMSİLCİLERİNİ BURSA’DA BULUŞTURUYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, PROF.DR. METİN SÖZEN’LE BİRARAYA GELEREK SEMPOZYUMA SON ŞEKLİNİ VERDİ.
- SEMPOZYUMDA ANADOLU ÇARŞILARININ YANI SIRA, KIRIM’DAN ÜSKÜP’E, BOSNA’DAN IRAK VE MISIR’A KADAR GELENEKSEL ÇARŞILAR TÜM YÖNLERİYLE ALINACAK.
- BAŞKAN ALTEPE, ÇARŞI KÜLTÜRÜNÜN BURSA’DA OLUŞTUĞUNU HATIRLATARAK, “BİR DÖNEM KENTLERİN VE HATTA DEVLETLERİN EKONOMİK GÜÇLERİNİ İFADE EDEN GELENEKSEL ÇARŞILAR, BUGÜN MODERN ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE RAĞMEN GÜCÜNÜ VE ETKİNLİĞİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR” DEDİ.

BURSA– Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı uluslararası arenaya taşıyacak bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bursa’da kurulan ve 7 kıtaya hükmeden Osmanlı’nın geleneksel çarşıları, 2-4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek ‘Uluslararası Osmanlı Coğrafyasında Çarşı Kültürü Sempozyumu’nda ele alınacak. Sempozyuma ilişkin son detaylar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen tarafından netleştirildi. Başkan Altepe ve Prof.Dr. Sözen, sempozyum organizasyon heyetiyle yaptıkları toplantının ardından çarşı bölgesini gezerek, Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yürüttüğü restorasyon çalışmalarını yerinde incelediler.

Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek sempozyuma; Türkiye’den 115 kentten esnaf, akademisyen ve yerel yöneticinin yanı sıra, Balkanlar ve Ortadoğu’daki çarşılardan temsilciler katılacak. İlk örnekleri Bursa’da oluşan ve Anadolu’dan, Balkanlar’a, Orta Asya’dan Orta Doğu’ya kadar yayılan geleneksel çarşılar, bulundukları yörelerden gelecek etkin isimler tarafından anlatılacak. Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL işbirliği ile gerçekleştirilecek Uluslararası Osmanlı Coğrafyasında Çarşı Kültürü Sempozyumu, geleneksel çarşıların bulunduğu coğrafyalardan yüzlerce konuğu da Bursa’da buluştururken, kentin tanıtımına da önemli bir katkı sağlayacak.

“Türk kültüründe çarşı kavramı”
Sempozyumda ilk olarak, Türk kültüründe çarşı kavramı ele alınacak. Tarihçi yazar Necdet Sakaoğlu’nun, ‘Limanlar, ticaret yolları ve sultan çarşıları’ başlıklı sunumunun ardından, hem ‘en iyi organize olmuş’ hem de ‘İstanbul ve Edirne’ye örnek olmuş’ çarşılar olması bakımından Bursa çarşıları ele alınacak. Bursa çarşıları hakkında; Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Doç. Dr. Hülya Taş, Doç. Dr. Asım Yediyıldız, Prof. Dr. Özer Ergenç, Dr. Doğan Yavaş, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Doç. Dr. Cafer Çiftçi ve Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim bildiri sunacak.
Bursa ve Türk çarşıları bağlamında; Osmanlı Devleti’nin iktisat politikası, Osmanlı’da esnaf teşkilatı, Kanunname-i İhtisab, Bursa çarşılarının mekansal gelişimi ve Bursa esnafının dış bağlantıları gibi konular işlenecek.

Uluslararası üne sahip akademisyenler bildiri sunacak
Bursa çarşılarının ardından, Prof. Dr. Hamza Gündoğdu, Güneydoğu Anadolu Çarşıları, Prof. Dr. Haşim Karpuz Orta Anadolu çarşıları ve Prof. Dr. Bozkurt Ersoy da Batı Anadolu çarşıları hakkında bilgiler verecek. Akademik sunumlara paralel olarak, detaylı çarşı gezilerinin de yer aldığı sempozyumda; Kırım Çarşıları hakkında Aliye İbrahimova, Bosna Çarşıları hakkında Prof. Dr. Amir Pasiç, Üsküp Çarşıları hakkında Behuciddin Şahabi, Halep Çarşıları hakkında Mahmut Zeynel Abidin, Mısır çarşıları hakkında Prof. Dr. Abdullah Atiyye, Trablus çarşıları hakkında Prof. Dr. Halit Tadmoori ve Irak çarşıları hakkında Prof. Dr. Suphi Saatçi bildiri sunacak.
Geleneksel çarşıların temelini oluşturan Ahilik (Esnaf Birliği) ile ilgili ritüellerin de canlandırılacağı Sempozyumda, Yeşil Türbe-Balibey Hanı hattındaki tüm çarşı ve hanlar ayrıntılı olarak gezilecek ve incelenecek.

“Çarşı Kültürü Bursa’da oluştu”
Konuyla ilgili bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, pek çok kültürel değer gibi çarşı kültürünün de Bursa’dan dünyaya yayıldığını söyledi. Osmanlı’nın Bursa’yı fethiyle birlikte kentin surlar dışına inşa edilmeye başlandığı süreçte ilk çarşılardan örneklerin de görülmeye başlandığını kaydeden Başkan Altepe, “Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna ev sahipliği yapan ve o büyük medeniyetin kültürel, ticari ve mimari eserlerinin ilk örneklerine sahip olan Bursa, çarşı kültürünün de oluştuğu bir yerdir. Bir dönem kentlerin ve hatta devletlerin ekonomik güçlerini ifade eden geleneksel çarşılar, bugün, modern alışveriş merkezlerine rağmen gücünü ve etkinliğini sürdürmektedir” dedi.
Başkan Altepe, kentte üretilen ürünleri yanı sıra, kent ve ülke dışından getirilen ürünlerin yerli ve yabancı alıcılarla buluştuğu geleneksel çarşıların aynı zamanda kendi ticari ve ekonomik kurallarını oluşturduğunu vurguladı. Başkan Altepe, “Prof. Dr. Metin Sözen’in, ‘kale düşerse kent düşer, çarşı düşerse kent ölür’ sözü, çarşılarımızın bugünkü durumunu ve sonuçlarını çok iyi yansıtmaktadır. İnanıyorum ki bu sempozyumla, hem çarşıların; kentlerin mimari, ticari ve sosyal gelişimine etkileri hem de getirdikleri toplumsal değerler bir kez daha hatırlanacaktır. Çarşıların, o kentlerin ekonomisini yönlendiren temel noktalar olduğu gerçeğine dikkat çekilecektir” dedi.

‘Yerleşme kültürünün parçaları birleşiyor’
Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ise, sempozyumu, “Bir büyük yerleşme kültürünün parçalarını bütünleştirme toplantısı” olarak tanımladı. Bir kenti kent yapan öğelerin kale-çarşı-mahalle olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Sözen, “Bursa’da kaleyi yaptık ve uluslararası arenaya sunduk. Şimdi sıra çarşıda. Bunu mahalle takip edecek“ dedi.
Başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde çarşı bulunduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Sözen, “İstanbul’da da eski doku üzerine Osmanlı’nın yaptığı bir çarşı bütünlüğü var. Oysa Bursa’da surların dışına taşınan ve sultanların adım adım derinleştirdiği bir çarşı var. Bedesteni, sanat ve zanaat gruplarıyla çarşının tüm öğelerini barındıran bir yer burası. İlk defa burası, Osmanlı coğrafyasına ve diğer ülkelere büyük bir çıkış sağlamak için yapıldı. Dolayısıyla ipek yolunun evrensel dili burada ortaya çıkacak” diye konuştu.
Prof. Dr. Metin Sözen, sempozyuma katılacak TKB üyesi belediyelerin, Bursa’da kale-çarşı-mahalle üçlemesini bir arada görme fırsatı bulacağını da sözlerine ekledi.
Yüzlerce yıl, bulundukları kentin sosyal ve ekonomik yaşamına yön veren çarşıların bugünkü durumunun da ele alınacağı sempozyuma, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki de katılacak.
UNESCO’nun da bir heyetle katılıp bu alandaki politikalarını anlatacağı sempozyuma, BESOB ve Bursa Tarihi Çarşılar ve Hanlar Platformu da destek veriyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 04.06.2010 | Okunma sayısı:12758

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu