Haberler

Geleceğin yazarları İncirli Kültür Merkezi’nde buluştu

Font Boyutu

18 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

GELECEĞİN YAZARLARI İNCİRLİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE BULUŞTU

  • İNCİRLİ KÜLTÜR MERKEZİ BURSA’NIN KÜLTÜR VE SANAT HAYATINA YÖN VERİYOR. MERKEZDE DÜZENLENEN ETKİNLİKLER 7’DEN 70’E HER YAŞA HİTAP EDİYOR.

 

BURSA- Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İncirli Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler, Bursalılardan ilgi görüyor.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür A.Ş. tarafından düzenlenen kültürel etkinlikler, her yaştan insanın ilgisini çekiyor. İncirli Kültür Merkezi’nde ayda iki kez yapılan atölye çalışmaları, edebiyata gönül verenlere ufuk açıyor.  Şair ve Yazar Cahit Zarifoğlu adına düzenlenen atölye çalışmalarına katılan geleceğin yazarları, Türk Edebiyatı ve düşünce dünyasına ilişkin kendilerini geliştirme fırsatı yakaladı. Şair, Neyzen ve Tanburi Mustafa Baki Efe’nin sunumunu gerçekleştirdiği atölye çalışmasında musiki ve edebiyat konuşuldu. Türk Klasik Müziği’ne ilişkin çocuklara genel bilgi veren Efe,  yakın tarihin önemli üstatları Bekir Sıtkı Sezgin, Niyazi Sayın, Necdet Yaşar ve Tanburi Cemil Bey’in hayat hikâyelerini ve eserlerini anlattı.  Klasik Türk Musikisi sazlarından ney ve tanburu da çocuklara tanıtan Efe, programda tanbur çaldı ney üfledi. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Memduh Cumhur’un da anıldığı atölye çalışmasında Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi’nin hayatından ve eserlerinden örneklere yer verildi.  Musikinin öncelikle  bir dinleme sanatı olduğunu söyleyen Baki Efe,  ülkelerin müziğine bakılarak o ülkenin kültürel niteliğinin ortaya çıkabileceğini ifade etti.

İncirli Kültür Merkezi’nde ayda iki kez düzenlenen yazarlık atölyesi 20 Şubat’ta farklı bir konu başlığında yine edebiyatseverleri ağırlayacak.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 18.01.2018 | Okunma sayısı:1224

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir