Haberler

GEÇİT VERMEYEN KOCADERE AİRBOT İLE AŞILACAK

Font Boyutu

10 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

GEÇİT VERMEYEN KOCADERE AİRBOT İLE AŞILACAK
- ULUABAT GÖLÜ İLE KARACABEY BOĞAZINI BİRBİRİNE BAĞLAYAN KOCADERE’Yİ TEKNE GEZİLERİYLE TURİZME AÇMAYI PLANLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇALIŞMALARDA KULLANILMAK ÜZERE AMERİKA’DAN AİRBOT GETİRTTİ.
- BATAKLIK VE SAZLIKLAR DA DAHİL OLMAK ÜZERE HER TÜRLÜ KOŞULDA GİTME KABİLİYETİ BULUNAN AİRBOTLA GÖLYAZI’DA TUR ATAN BAŞKAN ALTEPE, BÖLGEYİ TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN GEREKEN HER ÇALIŞMAYI YAPACAKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü ile Karacabey Boğazı’nı birbirine bağlayan Kocadere’yi tekne gezileriyle turizme kazandırma hedefi doğrultusunda çalışmalarda kullanılmak üzere Amerika’dan Airbot getirtti. Bataklık ve sazlıklarda da gitme kabiliyeti olan Airbot’la Gözyazı’da deneme seferi yapan Başkan Altepe, Bursa’dan turizmden hak ettiği payı alması için gerekli her türlü argümanı kullanacaklarını söyledi.

Bursa’nın turizmden daha fazla pay alabilmesi için tarihi ve kültürel mirasın yanında dağ, ova, göl ve şelale gibi kentin doğal kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü’nü turizme açmaya hazırlanıyor. Bu konuyla ilgili olarak DSİ başta olmak üzere ilgili kurumlarla işbirliği yapan Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü ile Karacabey Boğazı’nı birbirine bağlayan 38 kilometre uzunluğundaki Kocadere’yi tekne turları ile turizme kazandırmayı amaçlıyor.

Amerika’dan özel tekne getirtildi
Geçtiğimiz haftalarda Kocadere üzerinde inceleme gezisine çıkan ancak akıntı ve dip dolgu malzemeleri yüzünden fazla ilerleme imkanı bulamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmalarda kullanılmak üzere Amerika’dan Airbot getirtti. Bataklık başta olmak üzere her türlü kaygan zeminde hareket kabiliyeti bulunan bot, Gölyazı’da suya indirildi. Airbot’un deneme turuna katılmak için Gölyazı’ya gelen Başkan Altepe, Mudanya Yelken Kulübü Başkanı Taner Tümer Dirim ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, BUSKİ Genel Müdür Yardımcıları İsmail Yılmaz ve Güngör Gülenç, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ile birlikte airbota bindi. Yaklaşık yarım saat boyunca gölde incelemelerde bulunan Başkan Altepe, bölgeyi turizme kazandırmakta kararlı olduklarını vurguladı.

Burada her türlü değer var
Uluabat Gölü çevresinin tarih ve turizm açısından ender bulunan bir bölge olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Az ileride Issız Han var. Yine 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan arkeolojik bölge hemen yanımızda. Böylesi bir zenginliği turizme kazandırmak için her türlü argümanı kullanıyoruz. Bu bölgeyi tekne gezileriyle turizme açma yönündeki çalışmalarımız kapsamında Amerika’dan özel bir tekne getirdik. Bu tekne ile her türlü ortamda ilerleme şansı bulacağız. Önümüzdeki günlerde bir tane daha airbot gelecek ve çalışmalarımıza hız vereceğiz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 10.05.2011 | Okunma sayısı:10280

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu