Haberler

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Font Boyutu

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921’de ‘Mareşal’ ve ‘Gazi’ unvanının verilişinin yıldönümünde kutlanan Gaziler Günü’nde duygulu anlar yaşanırken, törene katılan gaziler ve şehit yakınları Türk milletinin vatan sevgisini bir kez daha gözler önüne serdi.

Bursa’daki Gaziler Günü kutlamaları, Bursa Valisi Şahabettin Harput, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Cici, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recep Demirhan’ın da katıldığı törenlerde, şehit ve gazi derneklerinin çelenk sunmasıyla başladı. Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmaların ardından gazileri temsilen oluşturulan heyet, Vali Şahabettin Harput’u ziyaret etti. Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nurettin Çakıcı, Emekli Subaylar Derneği Başkanı Halit Biçer, Türkiye Harp Mamulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Turgut Çakmak ve Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazileri Derneği Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Korkmaz, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recep Demirhan’ı Tarihi Bina’da ziyaret etti.

 

Demirhan gazilerin gününü kutladı

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recep Demirhan, gazilerin sadece yılda bir kez hatırlanmaması gerektiğini belirterek, “Şehitlerimiz ve gazilerimiz birer onur abidelerimizdir. Özgürlüğümüzü bu topraklar için canlarını veren şehitlerimize ve bu yolda çarpışan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimize borçluyuz. Gaziler Günü vesilesiyle vatanımız ve milletimiz için gözlerini kırpmadan canlarını veren şehitlerimizi rahmetle anıyor, bu kutsal davada mücadele eden gazilerimize de sağlık ve mutluluk içinde bir ömür diliyorum” dedi.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nurettin Çakıcı, vatanı için canını ortaya koyan şehit ve gaziler sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacağını söyledi. Gazi derneklerini temsilcileri, konuşmalarında çok büyük bir imparatorluğun mirasçıları olduklarını belirterek, şehit ve gazilerin varlığının bu mirası devamlı canlı tuttuğunu belirttiler. Heyet ayrıca Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı’nı da ziyaret etti.

 

Tarih: 19.09.2009 | Okunma sayısı:4820

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir