Haberler

FSM BULVARI KONSEY GÜNDEMİNDE

Font Boyutu

19 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

FSM BULVARI KONSEY GÜNDEMİNDE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YENİDEN DÜZENLENMESİ PLANLANAN FATİH SULTAN MEHMET BULVARI, BURSA KENT KONSEYİ’NDE ELE ALINDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmesi planlanan Fatih Sultan Mehmet (FSM) Bulvarı projesi, Bursa Kent Konseyi’nde, vatandaşların da katıldığı toplantıda tüm yönleriyle ele alındı.

Bursa Kent Konseyi tarafından Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık Salonu’nda düzenlenen ‘Bursa Konuşuyor Toplantısı’nda ‘Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Nasıl Olmalı?’ konusu incelendi. Akademik oda temsilcilerinin, mahalle muhtarlarının ve bulvar sakinlerinin katıldığı toplantıyı, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Cemil Tekin ve Bursa Kent Konseyi Genel Sekretervekili Ayşe Hacıoğlu yönetti.

“2 yılda 2 bin etkinlik”
Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, toplantı öncesinde Bursa Kent Konseyi hakkında bilgi verdi. Bursa’nın çok önemli bir kent olduğunu, Bursa’nın kurum ve kuruluşlarının da önem taşıdığını belirten Başkan Pala, “Bursa Kent Konseyi olarak 6 çalışma ofisi, 33 çalışma grubumuzla iki yılda 2 bin etkinlik gerçekleştirdik. Bursa Kent Konseyi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye’nin örnek alınan kent konseyi haline gelmiştir. Bu çalışmalar Bursa’nın marka kent olması için yapılmaktadır. Herkese ve her kesime açık olma anlayışı içerisinde çalıştık. Toplumsal denge çizgisi anlayışıyla hareket ederek halkımızın kent konseyini sahiplenmesini sağladık. Demokrasi, özgürlükler ve insan hakları temel kriterlerimizdir” dedi.
Bursa Kent Konseyi’nin yaptığı çalışmalardan örnekler de veren Başkan Pala, mayıs ayında Kent Konseyleri Sempozyumu gerçekleştirdiklerini, 17 üniversiteden 50 akademisyenin ve 60 kent konseyini bir araya getirdiklerini dile getirdi. Bursa’daki seçilmiş lise temsilcilerini de Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin bir araya getirdiğini kaydeden Başkan Pala, gençlerin sıkıntılarını özgürce dile getirmesini sağladıklarını söyledi.

“Projeden öte fikirlerimizi içeren çalışmalar yaptık”
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin FSM Bulvarı için düşündüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, şehrin ana arterlerinde yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Atatürk Caddesi’nde, Cumhuriyet Caddesi’nde, Kayhan Caddesi’nde çalışmaların bitirildiğini ifade eden Vardar, önümüzdeki dönemde ise Fevzi Çakmak Caddesi, Osmangazi Caddesi gibi ana arterlerde de çalışmaların süreceğini açıkladı. FSM Bulvarı’nın da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde olduğunu dile getiren Vardar, “Bu bulvarımız pek çok sorunu içerisinde barındırmaktadır. Bu 2.3 kilometrelik bulvarda bizler birçok sıkıntı tespit ettik. Bunları inceledikten sonra hemşehrilerimizle paylaştık. Biz bir dayatmadan öte sonuca hep birlikte gitmek için konuyu sitemizde paylaştık. Ortaya koyduğumuz projeden ziyade fikirlerimizi içeren çalışmalardı. İnternet sitemizde 3 konsept projenin sunumunu yaptıktan sonra insanların görüşünü de aldık. Bu sayede çok ciddi doneler elde ettik” diye konuştu.

“Vatandaşlar FSM Bulvarı’na tramvay istiyor”
FSM Bulvarı’nın yoğun bir araç ve yaya trafiğiyle karşı karşıya olduğunu anlatan Vardar, çalışmalara alanı ve çevreyi inceleyerek başladıklarını, tespit ettikleri sorunların çözümlerini katılımcılık esasına uygun olarak ortaya koymak istediklerini söyledi. Öncelikle bulvarda 6 sorun tespit ettiklerine değinen Vardar, bunların ulaşım, trafik düzensizliği ve parklanma, yaya güvenliğini tehdit eden hususlar, zemin bozulmaları ve farklılıkları, orta refüjün etkin ve estetik kullanılmaması, aydınlatma eksikliği ve donatı elemanlarının eksiklik ve uygunsuzlukları olduğunu kaydetti. Yaptıkları çalışmanın kesin sonuçtan ziyade bir konsept olduğunu hatırlatan Vardar, “Özellikle bulvarın gece algılamasındaki eksikliğin, yaya ışık ilişkilerinin düzensizliğine dikkat çekip bu hususlarda kullanıcıların düşüncelerini almak ve yoklamak istedik. Çünkü cadde sokak düzenlemelerimiz daha çok tarihi mekanlarda olmuştur. Kentin yeni oluşmuş alanlarında kentsel tasarım çalışması şimdiye kadar olmamıştı. Bu konsept proje, yeni yerleşim alanındaki bu bozulmaları nasıl ortadan kaldırabileceğimizi konuşmamızı sağlayacaktır. Düzenlediğimiz ankete bin 455 kişi katılım sağladı. En çok alternatif 1 ilgi gördü. 180 kişi de konsept projeye ve bulvarın sorunlarına yönelik görüş ve öneride bulundu. Bunları trafik ve kavşak düzenlemeleri, parklanma sorunu, tramvay uygulaması, yaya dolaşımı ve güvenliğinin arttırılması, Fatih Sultan Mehmet heykeli yapılması başlıklarında toplayabiliriz. Biz sadece yoğun olarak kullanılan bir caddemize dikkat çekmek istedik. Vatandaşımızın da sürece dahil olmasını istedik” şeklinde konuştu.

“Proje kentin 100 yıllık ihtiyacına cevap vermeli”
Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreter Vekili Elvan Atay ise Bursa geliştikçe tarihi Heykel, Altıparmak, Çekirge gibi semtlere sonradan Nilüfer gibi yeni yerleşim alanları eklendiğini, FSM Bulvarı’nın da İzmir Kordonboyu Atatürk Caddesi’ni ve Ankara Tunalı Hilmi Caddesi’ni geçerek Türkiye’nin en iyi 8. caddesi seçildiğini hatırlattı. Böylesi önemli bir cadde için düşünülen çalışmaların katılımcılık esası dikkate alınarak yapılmasını önemseyen Atay, kendilerinin bu konuda vatandaşlarla yüzyüze görüşerek anket çalışması yaptıklarını ifade etti. Elde ettikleri sonuçları anlatan Atay, “Vatandaşlar tarafından hız kesici set isteniyor, orta refüjün yüksekliği eleştiriliyor. Bulvarın trafiğe kapanmasını önerenler de var. Yeşil alanın çoğaltılması, ses ve gürültü kirliliğinin bitirilmesi isteniyor. Eğer bir proje uygulanacaksa tüm sıkıntılara cevap veren bir proje olmalıdır. Kentin tüm bileşenlerinin, uzmanların, kentsel tasarımcıların, sanatçıların da içinde yer alacağı bir komisyon kurulmalı ve uluslararası bir proje yarışmasıyla FSM Bulvarı kentin 100 yıl sonraki ihtiyaçlarına bile cevap verecek şekilde düzenlenmelidir” diye konuştu.
FSM Bulvarı’nın Türkiye´nin Champs-Elysees’i olabileceğini de dile getiren Atay, bunun Bursalıların elinde olduğunu söyledi. Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ali Cenk Algün, FSM Bulvarı üzerindeki bisiklet yollarıyla ilgili sıkıntı ve çözüm önerilerini, Nilüfer Kent Konseyi FSM Çalışma Grubu Yurttaş Komitesi üyesi Nuray Adal, mahalle sakinlerinin beklentilerini, Nilüfer Kent Konseyi FSM Esnaf Çalışma Grubu adına Cüneyt Eren, esnafın düşüncelerini, Nilüfer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdür vekili Sibel Ünlüdağ, FSM Bulvarı için geliştirdikleri yeni ulaşım düzenlemesi projesini anlattı.
Sunumların ardından söz alan AK Parti Nilüfer Meclis üyesi İsmail İpçi, FSM Bulvarı’nın dününün ve yarınının çok iyi hesaplanması gerektiğini söyledi. Bulvar denildiğini ancak ortada bir bulvar olmadığını ifade eden İpçi, “Nilüfer planlanırken FSM bulvarının bu kadar ilgi göreceğini kimse hesaplamadı. Ancak burada yaşanan sıkıntıları yakında arar hale geleceğiz. Gelecekte yeni hastanenin yapılmasıyla gençler orada bisiklet kullanmayı unutsun. Oraya onlarca ambulans girecek. FSM’yi kurtarmak istiyorsak, öncelikle ‘biz hastanemizi istiyoruz ancak FSM’de istemiyoruz’ dememiz lazım” şeklinde konuştu. Daha sonra toplantıya katılan yöneticiler, kendileriyle ilgili konularda açıklamalarda bulundu. Tek tek söz alan vatandaşlar ise bulvarda eksik gördükleri konuları, yapılması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 20.06.2011 | Okunma sayısı:5727

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir