Haberler

FRANSA'DAKİ TÜRK GÜNÜ'NDE MEHTER RÜZGARI ESECEK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Fransa İstanbul Başkonsolosu Herve Magro, çok sayıda Fransız şirketi bulunması nedeniyle Bursa’ya büyük önem verdiklerini söyledi. Başkonsolos Magro’yu ağırlayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, ekonomik ilişkileri sosyal ve kültürel alanda da geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, mayıs ayında Fransa’da yapılacak ‘Türk Günü’ etkinliklerinde Bursa’nın mehter takımıyla temsil edileceğini vurguladı.

İstanbul’daki görevine yaklaşık 4 ay önce başlayan Fransa Başkonsolosu Herve Magro, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret etti. Fransa Fahri Konsolosu İşadamı Mehmet Erbak ile birlikte gelen Magro, çok sayıda Fransız şirket ve yatırımcı bulunması nedeniyle Bursa’ya çok önem verdiklerini açıkladı. Bursa’nın tarihi ve kültürel yapısının yanında ekonomik boyutuyla da dünyaya açık bir şehir olduğunu vurgulayan Magro, “40 yılı aşkın süredir burada yatırım yapan firmalarımız var. Bu da kentin istikrar ve potansiyelinin önemli bir göstergesidir. Bundan sonra Bursa’yı daha sık ziyaret edeceğim” dedi.

“İlişkiler kültürel ve sosyal alanda da gelişmeli”
Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak da Bursa’da üretim yapan Fransız şirketlerinin yanında 200’e yakın firmanın da Fransa’ya ihracat yaptığını ve Bursa ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilerin gayet iyi olduğunu kaydetti. Sosyal, kültürel ve sportif işbirliklerinin de gelişmesi gerektiğini belirten Şenocak, “Mehter takımımız 5-9 Mayıs tarihlerinde Fransa’da yapılacak Türk Günü etkinlerinde yer alacak. Biz de Temmuz’da yapılacak Altın Karagöz Halk Dansları Festivali’ne Fransa’dan ekipleri bekliyoruz” diye konuştu.

‘Bıçak kardeşliği’ önerisi
Ziyarete katılan işadamı Mehmet Erbak ise Fransa’nın Laguiole bölgesinin bıçak ve çakılarıyla ünlü olduğunu hatırlatıp, Osmangazi ile Laguiole arasında kardeşlik işbirliği kurulabileceğini belirtti. Erbak, “Osmangazi, Bursa’da bıçakçılığın merkezi. Eğer kardeş şehir işbirliği kurulursa, ilişkiler farklı alanda da gelişmiş olur” dedi.
İşadamı Erbak, ziyaretin sonunda kendi özel koleksiyonunda yer alan iki tarihi fotoğrafı Şenocak’a hediye etti. Şenocak’da günün anısına Başkonsolos Herve Magro’ya Bursa Kitabı ile çini plaket verdi.

Tarih: 18.01.2010 | Okunma sayısı:6801

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir