Haberler

FRANSA’DA BURSA RÜZGARI

Font Boyutu

24 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

FRANSA’DA BURSA RÜZGARI
- FRANSA’NIN LYON KENTİNDE DÜZENLENEN ‘TÜRK KÜLTÜR FESTİVALİ’NE KATILAN BURSA MEHTER TAKIMI, BAŞARILI PERFORMANSIYLA GÖZ DOLDURDU.

BURSA – Lyon’da düzenlenen ‘Türk Kültür Festivali’nde gösteri yapan ve konser veren Bursa Mehter Takımı ile Tahtakıran Kılıç-Kalkan Ekibi gönülleri fethetti. Festivalde sema gösterisi yapan semazenler ve el sanatlarını sergileyen Bursalı zanaatkârlar da büyük ilgi topladı.

‘Türk Kültür Festivali’nin açılış töreninde İstiklal Marşı’nın yanı sıra Fransız Milli Marşı’nı da seslendiren Mehter Takımı, ‘Ceddin Deden’, ‘Gençosman’, ‘Estergon Kalesi’, ‘Türkler Geliyor’ ve ‘Türkiye’m’ gibi sevilen marşlarıyla festivale katılan Türkler ve Fransızları coşturdu. Mehter takımına eşlik eden Bursa Tahtakıran Kılıç-Kalkan Ekibi de gösterileriyle büyük beğeni topladı. Bursa Karabaş-i Veli Dergahı Kültür Merkezi Semazen Grubu da sundukları sema töreniyle festivale renk kattı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mehter Takımı ile Bursa’dan festivale katılan sivil toplum kuruluşları, Bursa’yı ve Türk kültürünü tanıtan el sanatları stantlarıyla da festival ziyaretçilerinin ilgi odağı oldular.
2010 yılında da aynı festivale katıldıklarını belirten Bursa Mehter Derneği Başkanı Mesut Özkeser, “Fransa başta olmak üzere Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimiz arasında sosyal ve kültürel dayanışmayı amaçlayan ‘Türk Kültür Festivali’ne Bursa ve Türkiye adına katılmaktan gurur duyuyoruz. Gerek Türk kardeşlerimizin gerekse Fransız halkının göstermiş olduğu yoğun ilgiden çok memnunuz” dedi.
Öte yandan, Türk Büyükelçiliği yetkilileri ile Rhone Alpes Bölge Başkan Yardımcısı Bernard Soulage, Büyük Lyon Belediye Başkanı V. Richard Brumm, Ticaret Odası CGPME Başkanı François Turcas ve La Verpillere Belediye Başkanı Patrick Margier, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mehter Takımı stantlarını ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Protokol ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Turgay Mercan, Eğitim Şube Müdürü Kemal Ak ve Bursa Mehter Derneği Başkanı Mesut Özkeser, Bursa’yı ve Mehter takımını tanıtan kitap, CD ve çeşitli hediyeleri konuklarına takdim ettiler.
Karayoluyla Lyon’a giden heyet, güzergah üzerinde bulunan Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret ederken, Yanya, Kavala, İtalya’da Pompei, Napoli ve Torino ve Fransa’da Lyon kentinin tarihi ve kültürel eserlerini de görme fırsatı buldular.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 24.05.2011 | Okunma sayısı:5649

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir