Haberler

FİDAN HAN 'SAHAFLAR ÇARŞISI' OLARAK YENİDEN CANLANACAK

Font Boyutu

 Tarihi çarşı ve hanların restore edilerek ayağa kaldırılması yönünde imza attığı çalışmalarıyla bu konuda Bursa’yı bir ‘marka kent’ yapmakta kararlı olan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Fidan Han için farklı bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Fidan Han esnafıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Farklı noktalarda, pasajlarda hizmet veren kitapçıları, yayıncıları toplayıp, burayı Bursa’nın kültürel buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

“Eserlerimiz uluslararası mimarlık literatürüne girdi”

Kütahya Han, Eskişehir Han gibi kentin tarihi ziynetlerini ayağa kaldırmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Başkan Altepe, Fidan Han’a da farklı bir fonksiyon kazandırılması için Fidan Han Derneği yönetimi ve Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu İcra Kurulu üyeleriyle Fidan Han’da bir araya geldi. Esnafın sorunlarını dinleyen Başkan Altepe, yerli ve yabancı turistleri Hanlar Bölgesi’ne çekmek için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. Bugüne kadar yaptıkları birçok çalışmanın uluslararası mimarlık dergilerinde yer aldığını dile getiren Başkan Altepe, “Eserlerimiz uluslararası ödüller alıyor. Tarihi mimari konusunda örnek gösterilen bir kent haline geldik” dedi.

 

Kitap tutkunları Fidan Han’da buluşacak

Fidan Han’ın, çarşı esnafı tarafından genellikle depo olarak kullanıldığını ve ticari hareketliliğin bulunmadığını hatırlatan Başkan Altepe, öncelikle hana hareket getirecek bir proje üretilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda Fidan Han yönetimine önerilerde bulunan Başkan Altepe, “Kitapçılar ve yayıncılar kent içinde dağınık yerlerde, pasajlarda hizmet veriyor. Eğer onları buraya getirebilirsek, kitap almak için buraya gelenler, çarşıyı da gezmiş olacak. Kitap okuma alanları oluşturup belirli zamanlarda önemli yazarları davet ederek imza günleri düzenleyebiliriz. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bunun için öncelikle boş olan veya depo olarak kullanılan dükkanlara kitapçıları toplamamız gerekli. Bu sayede Fidan Han, sahafların, kitapçıların, yayıncıların ve okuyucuların kültürel buluşma noktası haline gelecek. Fidan Han, böylelikle tarihi çarşımıza ayrı bir renk katacak” diye konuştu.

“Fidan Han’ın eksikliklerini gidereceğiz”

Kent Konseyi Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Semih Pala, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’ın da katıldığı toplantıda, esnaf ‘Kitapçılar Çarşısı’ önerisine sıcak baktı. Başkan Altepe’ye sorunlarını da anlatan Fidan Han Dernek Başkanı Osman Çürüksulular, sadece çarşı içinden bir kapısı bulunan hana yeni bir kapı açılmasını, yetersiz olan tuvaletlerin yenilenip düzenlenmesi ve yapının kuzeybatı cephesindeki kaymanın onarılmasını talep etti. Kayma nedeniyle binada oluşan çatlakları dükkanları gezerek inceleyen Başkan Altepe, yeni bir kapı açılması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını, kaymayla ilgili önlemleri alacaklarını ve tüm eksiklikleri gidereceklerini söyledi. Başkan Altepe, daha sonra Kapalı Çarşı esnafını da ziyaret etti.

 

Fidan Han’ın tarihi

Bursa’nın en güzel hanlarından biri olan Fidan Hanı, Sadrazam Mehmet Ağa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. XV. yüzyıl yapısı olan han iki avluludur. Ahırlar ve diğer yan bölümlerin bulunduğu kısım bugünkü dükkanların olduğu yerdedir. Hana güneydeki çarşıdan girilmektedir. İç avlu 46.00x42.00 m. ölçüsünde kareye yakın dikdörtgen planlı olup, iki katlı revakların ayakları ve kemer yüzleri tuğla ve moloz taşla işlenmiştir. Ortasında bir havuz ve mescidi vardır. Birinci avlu üzerindeki hanın altta 48, üstte 50 olmak üzere 98 odası vardır. Alt kattaki odalar ve revaklar tonozlarla, üst katta revaklar kubbeli, odalar ise tonozla örtülmüştür. Çarşı tarafındaki alt kat odaları dışında kalan odalar birer pencere ile aydınlatılmıştır. Fidan Hanı 1561, 1603, 1656, 1760 yıllarında onarılmış, yapılan birçok eklerle orijinalliğinden kısmen de olsa uzaklaşmıştır.

Tarih: 23.12.2009 | Okunma sayısı:11421

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir