Haberler

Festival keyfi sürüyor

Font Boyutu

23 KASIM 2017

BASIN BÜLTENİ

Festival keyfi sürüyor

‘17. Uluslararası Bursa Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, birbirinden güzel gösteriler ve atölye çalışmalarıyla devam ediyor.

BURSA – ‘17. Uluslararası Bursa Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, birbirinden güzel gösteriler ve atölye çalışmalarıyla devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, büyük bir heyecanla sürüyor. Festival kapsamında İstanbul Çocuk Prodüksiyon ekibi Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi’nde “İbiş’in Karne Şenliği” adlı kukla gösterisiyle çocukların karşısına çıktı. Yaklaşık 40 dakika süren gösterinin yönetmenliğini Duygu Tansı ve Oya Tansı yaptı. Gösteride okula giden İbiş’in karne gününe kadar öğrenmesi gereken konuları öğrenmek istemesiyle yaşanan komik olaylar anlatıldı. Ankara’dan gelen Mutlu Karagöz Kukla Tiyatrosu ise Merinos Göç Müzesi Sahnesi’nde “Aşıklar Yarışması” adlı gölge oyununu sahneledi. Mustafa Mutlu’nun yönettiği oyunda Karagöz’ün düzenlenen şiir yarışmasına hazırlık süreci izleyenlere eğlenceli bir şekilde aktarıldı.

Atölye çalışmaları renk kattı

Festivale atölye çalışmaları da renk kattı. Uğur Ünsal, Orhangazi ve İznik ilçelerinde düzenlenen ‘Atık Malzemelerden Kukla Yapımı ve Canlandırma Atölyesi’nde çocuklara günlük hayatta kullanılan malzemelerden kukla yapımını öğretti. 2 saat süren etkinlikte çocuklar hem eğlenceli vakit geçirdi hem de yaptıkları kuklalarla bir masalı canlandırdı. BKSTV Atölye Salonu’nda ise Yetkin Yüksel, katılımcılarla geleneksel Türk tiyatrosundaki metinlere yönelik yaklaşımları irdeledi. Zaman, mekan ve olay kavramları çerçevesinde incelenen metinler üzerinden güncel metinler oluşturulmaya çalışıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 23.11.2017 | Okunma sayısı:1012

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir