Haberler

FESTİVAL COŞKUSU BAŞLIYOR

Font Boyutu

3 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

FESTİVAL COŞKUSU BAŞLIYOR
- BURSA’YI YARIM ASIRLIK FESTİVALİN HEYECANI SARDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 50.’Sİ DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’, KENTTE KÜLTÜR, SANAT VE BARIŞ RÜZGARLARI ESTİRECEK.
- DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇILARI BURSA’DA HAYRANLARIYLA BULUŞTURACAK OLAN FESTİVAL, KALİTELİ ÇİZGİSİ VE ZENGİN İÇERİĞİ İLE GÖZ KAMAŞTIRACAK.

BURSA – Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olan ‘Uluslararası Bursa Festivali’, bu yıl 50. kez sanatseverlerle buluşuyor. Birbirinden özel ve dünyaca ünlü sanatçıları Bursa’da ağırlayacak olan festival, bu yaza da damgasını vuracak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘50. Uluslararası Bursa Festivali’nin programını, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’de (Merinos AKKM) kamuoyuna açıkladı.
Yıldırım Bayezid Salonu’nda yapılan toplantıda, “Bursa Festivali, Bursa’nın 50 yıllık geleneğidir” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Altepe, 1962 yılından bu yana hayata geçirilen festivalin, kentin gururu olduğunu söyledi.
Festivalin kültürleri buluşturduğunu ve kültür ve sanatı dünya gündemine taşıdığını söyleyen Başkan Altepe, “Bursamız, kültür ve medeniyet kenti. Bu özelliğinin açığa çıkarılması için gerekeni yapıyoruz. Bursa’da yapılan tüm çalışmalar çevre ülkelerde de önemli bir örnek teşkil ediyor. Bu kültürü geleceğe taşıma noktasında aldığımız emanete uygun olarak çalışıyoruz” dedi.

“Bursa ile özdeşleşen bir festival”
Festivalle ilgili bilgiler veren Başkan Altepe, “Bursa Festivali, Bursa ile özdeşleşen bir festival. Yarım asırlık bir festival olan bu organizasyon çocukluğumuzdan kalan anıları var. Sadece Bursa’nın değil aynı zamanda ülkemizin de en uzun soluklu festivalidir. 50 yıllık süreçte yerli ve yabancı onlarca sanatçı Bursa’nın kültürel hayatına unutulmaz izler bırakmışlardır. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sanata ve sanatçıya destek veriyoruz. Festivalin daha da görkemli hale gelmesi noktasında gayret sarfediyoruz. Süresi de uzatılan festivalle Bursa 1,5 ay boyunca festival keyfini yaşayacak” diye konuştu.
Türkiye’den ve dünyadan sevilen sanatçıların Bursa’da hayranlarının karşısına çıkacağını ifade eden Başkan Altepe, halk dansları yarışması ve yaz konserleriyle de kentin dört bir yanında eğlenceli anlar yaşatacak olan festivalin 17 Haziran Cuma günü başlayıp, 30 Temmuz Cumartesi gününe kadar süreceğini ifade etti.

En sevilen sanatçılar Bursa’ya geliyor
Başkan Altepe, ‘25. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ için de dünyanın dört bir yanından 41 ülkenin halk dansları ekiplerinin Bursa’ya geleceğini kaydetti. Beyaz Koza yaz konserlerinin 7 merkez ilçede vatandaşlara ücretsiz olarak muhteşem bir yaz yaşatacağını söyleyen Başkan Altepe, ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’, ‘Bursa Basınında Uluslararası Bursa Festivali’nin 50. Yılı’ ve ‘Uluslar arası Bursa Festivali’nin 50. Yılı’ sergilerinin festival kapsamında vatandaşlarla buluşacağını kaydederek, ‘Festivalin Altın Yılı’ kitabının da kent belgeliğine kazandırılacağını söyledi.
Başkan Altepe, “Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nun genişletilmesi ve modernize edilmesiyle ilgili proje için alınması gereken iznin süreci uzadığı için bu festivale yetişemedi. İzin yetişseydi daha modern bir tiyatroda etkinlik gerçekleştirilebilecekti” diyerek çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Programı Erdönmez açıkladı
BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez, 50 yıldır kesintisiz bir kültür sanat etkinliğinin devam etmesi nedeniyle ayrıcalıklı bir organizasyon olduğunu söyledi. Bursalılara dünyanın ve Türkiye’nin en iyi etkinliklerini sunmak istediklerini belirten Erdönmez, festival programını açıklayarak, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın açılış konserine Güher ve Süher Pekinel kardeşlerin geleceğini söyledi. Erdönmez, festival kapsamında Ricky Martin, Ajda Pekkan, Gipsy Kings, Şebnem Ferah, Kubat, Zara, İlhan Şeşen, Neco, Zuhal Olcay, Ayşegül Aldinç gibi sevilen sanatçıların Bursa’da sahneye çıkacağını söyledi. Ricky Martin konserinin Merinos Stadyumu’nda gerçekleştirileceğini belirten Erdönmez, halk konserleri dışındaki programların da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda hayata geçirileceğini ifade etti.
Festivalin basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Yılbirlik, festivali Bursa’nın her köşesinde yaşayan insanlarla buluşturmak istediklerini belirterek, “Hepimiz Bursa için çalışıyoruz” dedi.
Festivalin biletleri Biletix´de satılacak olup, biletler 8 Haziran Çarşamba günü satışa sunulacak. Ana gişe olarak Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu gişesi, sabah 10.00 ile akşam 19.00 arasında hizmet verecek. Öte yandan Bursa Atatürk Stadyumu Gişesi, Çetin Family Emek Mağazası, Çetin Family Nilüfer Mağazası ve Osmangazi Exxe mağazasında da biletler satılacak.

50. ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ PROGRAMI

17 Haziran – Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası İle “Güher ve Süher Pekinel”
19 Haziran - Rus Imperial Balesi Moskova- Şehrazat-Bolero-Polovet Dansları
20 Haziran - Ricky Martin
21 Haziran - Ajda Pekkan
23 Haziran - Buika
24 Haziran - Zara & Kubat
26 Haziran - İlhan Şeşen-Ayşegül Aldinç-Zuhal Olcay-Neco
30 Haziran - Haris Alexiou
1 Temmuz - Aşk-ı Muhabbet - Ahmet Özhan & Melihat Gülses
2 Temmuz - Şebnem Ferah
3 Temmuz - Gipsy Kings
4 Temmuz - Ferid Odman & Stefano Di Battista
(Genç yaşta Türkiye caz sahnesinin önemli isimlerinden biri haline gelen davulcu Ferit Odman, İtalyan saksafoncu Stefano di battista ile sahne alacak.
(Bursa Kent Müzesi anfi tiyatro-ücretsiz)
5 Temmuz - Karagöz Halk Dansları Topluluğu Gösterisi
7 – 12 Temmuz - 25. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması
(41 ülke katılıyor - Arnavutluk, Azerbeycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan,
Costarica, Çeçenistan, Çibuti, Çuvaşistan, Dağıstan, Endonezya, Fildişi sahilleri,
Gürcistan, İrlanda, İskoçya, İspanya, İtalya, K.K.T.C, Kazakistan, Kazakistan, Kore,
Kuzey Osetya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Meksika, Mısır, Nijerya,
Polonya, Portekiz, Portoriko, Romanya, Rusya, Senegal, Slovakya, Slovenya, Sudan,
Tayland, Venezuela, Yunanistan)

15 - 30 Temmuz - Beyaz Koza Halk Konserleri
Gökhan Özen / Gürsu
Sıla / Yıldırım
Emre Altuğ / Kestel
Atiye / Gemlik
Dino Merlin – Suzan Kardeş / Osmangazi
Emre Aydın / Nilüfer
Burcu Güneş / Mudanya

‘50. Uluslararası Bursa Festivali’ ile ilgili detaylı bilgiye www.bursafestivali.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 03.06.2011 | Okunma sayısı:11290

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu