Haberler

FESTİVAL COŞKUSU BAŞLIYOR

Font Boyutu

2 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

FESTİVAL COŞKUSU BAŞLIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 49.’SU DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’, KENTTE KÜLTÜR, SANAT VE BARIŞ RÜZGARLARI ESTİRECEK.
- DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇILARI BURSA’DA HAYRANLARIYLA BULUŞTURACAK OLAN FESTİVAL KALİTELİ ÇİZGİSİ VE ZENGİN İÇERİĞİ İLE YİNE İLKLERE İMZA ATACAK.
- BU YIL İLK KEZ 1,5 AY SÜRECEK OLAN FESTİVALDE, TÜRKİYE’NİN ÜNLÜ SANATÇILARI İLE DÜNYANIN HAYRAN OLDUĞU SESLER, BURSA’DA SANATSEVERLERLE BULUŞACAK.

BURSA – Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olan ‘Uluslararası Bursa Festivali’, bu yıl 49. kez sanatseverlerle buluşuyor. Birbirinden özel ve dünyaca ünlü sanatçıları Bursa’da ağırlayacak olan festival, yaza damgasını vuracak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘49. Uluslararası Bursa Festivali’nin programını, resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 6 Haziran Pazar günü yapılacak olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde kamuoyuna açıkladı.

En sevilen sanatçılar Bursa’da
Yıldırım Bayezid Salonu’nda yapılan toplantıda, “Kültür ve sanatın nabzı Bursa’da atacak” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Altepe, festivalin kapsamlı ve herkese hitap eden içeriğiyle Bursalı sanatseverlerin kalbine hitap edeceğini ve kentte kültür sanat rüzgarı estireceğini söyledi. Festival kapsamında en sevilen sanatçıların muhteşem performanslarını sergileyeceğini söyleyen Başkan Altepe, bu yıl festival programındaki bazı etkinlikler, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nun yanı sıra Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda da gerçekleştirilecek.

49 yıllık gelenek

Festival heyecanının Bursa’yı sardığını kaydeden Başkan Altepe, “Kültür ve sanat dün ile yarın arasında bir köprüdür. Kültür ve sanattan yoksun kentler gelişemezler. Bursa festivali 49 yıldır Bursalıları buluşturan ve kaynaştıran bir geleneğin adıdır. Türkiye’nin en uzun soluklu festivalini bu yıl da gururla hayata geçiriyoruz. Festivalimiz geçen yıldan daha kapsamlı bir programla sanatseverlere hitap edecek. Bursamız renkli günler geçirecek” diye konuştu.

Festival 1,5 ay sürecek

Festivalin süresinin bu yıl ilk kez 1,5 ayı aştığını ifade eden Başkan Altepe, 12 Haziran Cumartesi günü başlayacak olan festivalin, 31 Temmuz Cumartesi günü sona ereceğini belirtti. Beyaz Koza yaz konserlerinin de festival kapsamına dahil edildiğini ifade eden Başkan Altepe, “12 Haziran - 5 Temmuz tarihlerinde festivalimizin kültür ve sanat bölümü, 7-12 Temmuz tarihleri arasında ‘24. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ ve 16-31 Temmuz tarihleri arasında da Beyaz Koza yaz konserleri halkımızla buluşacak. Programımız, 12 Haziran Cumartesi günü akşamı gelenek haline gelen ‘Senfonik Açılış Konseri’ ile başlayacak” şeklinde konuştu.
Festivalin programını da sıralayan Başkan Altepe, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın klarnet ustası Serkan Çağrı ve Vokaliz Grubu’nun eşliğindeki açılış konserinin yanı sıra ünlü sanatçılar Teoman, Zuhal Olcal, Bülent Ortaçgil, Mustafa Sandal, Emir Kusturika, Lara Fabian ve Rus Kızılordu Korosu’nun da festivalin konukları arasında olacağını söyledi. Başkan Altepe, 15, 20, 25 ve 30 TL’den Tayyare Kültür Merkezi’nde satışa sunulacak olan festival biletlerinin bu yıl ilk kez www.iyibilet.com adlı internet sitesinden de satın alınırken, program günlerinde gişelerden de temin edilebileceğini sözlerine ekleyerek, festivalin toplam bütçesinin ise 2,5 milyon TL olduğunu belirtti.
‘24. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ için dünyanın dört bir yanından 22 ülkenin halk dansları ekiplerinin Bursa’ya geleceğini kaydeden Başkan Altepe, Beyaz Koza yaz konserlerinin 7 merkez ilçede vatandaşlara ücretsiz olarak muhteşem bir yaz yaşatacağını söyledi.

Zafer Parkı’na yeni açıkhava tiyatrosu
Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nun kapasitesinin 3 bin 500 kişi olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Zafer Parkı’nda mevcut açıkhava tiyatrosunun 2 katı büyüklüğünde yeni bir mekan yapılması için gerekli çalışmaların başlatıldığını, projenin ihaleye çıkarılarak kısa sürede inşaatına başlanacağını müjdeledi. Başkan Altepe, gelecek yıllarda bu tür festivallerin daha çok kişiye ulaşmasını hedeflediklerini belirterek, “Yapılan her şeyin en güzeline talibiz. Her şeyin en iyisi Bursa’da olsun istiyoruz. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı güçlü kadrosuyla bu yıl da festivalin en iyisini yapacaktır” dedi.
Festivalin basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) yönetim kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ve üyeleri Sinan Durmaz, Mehmet Erbak, Celal Beysel ve Erol Türkün de katıldı.


49. ULUSLAR ARASI BURSA FESTİVALİ PROGRAMI

12 Haziran - Senfonik Açılış Konseri
Şef Ender Sakpınar yönetiminde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın açılış konserine, önde gelen klarnet sanatçılarından Serkan Çağrı eşlik edecek.

14 Haziran - Bu Toprağın Türküleri
Fuat Saka, Şükriye Tutkun, Sümer Ezgü ve Hüseyin Turan unutulmaz bir Türk Halk Müziği konseri ile sanatseverlere türkü ziyafeti çekecek.

16 Haziran - Ankara Devlet Opera ve Balesi
Harem bale gösterisi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki ilk gösteriye imza atmış olacak.

19 Haziran - Yıldırım Gürses’i Anma Gecesi
Türk Sanat Müziği’nin en üretken ve yenilikçi bestekarı ve ses sanatçısı anısına gerçekleştirilecek olan konserde Yıldırım Bekçi, Umut Akyürek, Nalan Altınörs ve Bekir Ünlüataer, çok sesli orkestra ile aynı sahneyi paylaşacak.

22 Haziran – Teoman

23 Haziran - Zuhal Olcay Ve Bülent Ortaçgil
İmza attıkları albümler ve seslendirdikleri şarkılarla dinleyicinin gönlüne taht kuran iki efsane Bursa’da unutulmaz sevenlerine müzik ziyafeti çekecek.

25 Haziran - Emir Kusturica, The No Smoking Orkestra
‘Çingeneler Zamanı’ ve ‘Yer altı’ gibi ödüllü filmlerin yönetmeni, orkestrasıyla keyifli bir gösteri sunacak.

26 Haziran - Jazzing Flamenco
Topluluk dünyanın dört bir yanında sergilediği performansını şimdi de Bursa’ya taşıyor. Kostümleri, dansları ve müzikleriyle renkli ve hareketli bir gece Bursalı sanatseverleri bekliyor.

28 Haziran – Alphaville
80’li yıllardan beri popüler müziğe damgasını vuran şarkılarıyla Alman Grup Bursa’da sahneye çıkacak.

30 Haziran - Mustafa Sandal

2 Temmuz - Lara Fabian
Eşsiz yorumuyla şarkılara bambaşka bir ruh Katan Uluslararası Frankofon şarkıcı Lara Fabian Bursa’ya geliyor.

5 Temmuz - Rus Kızılordu Korosu

24. ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI
Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti, İspanya, Karaçay, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore, Macaristan, Makedonya, Moldova, Polonya, Portekiz, Rusya, Yunanistan, Senegal ve Tataristan, en güzel danslarıyla Bursa’dan dünyaya barış mesajları gönderecek.

BEYAZ KOZA YAZ KONSERLERİ
Gökhan Tepe – Osmangazi
Sertab Erener – Yıldırım
Göksel – Nilüfer
Murat Boz – Gemlik
Volkan Konak – Kestel
Özcan Deniz – Gürsu
Ziynet Sali – Mudanya

Festival programına www.bursafestivali.org adlı internet sitesinden ulaşılabilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 02.06.2010 | Okunma sayısı:12062

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu