Haberler

FESTİVAL BAŞLADI

Font Boyutu

12 HAZİRAN 2010
 
BASIN BÜLTENİ
 
FESTİVAL BAŞLADI
‘49. ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’NE COŞKULU AÇILIŞ
-          BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘49. ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’, SENFONİK AÇILIŞ KONSERİ İLE BAŞLADI.
-          TÜRKİYE’NİN EN UZUN SOLUKLU ULUSLARARASI FESTİVALİNİN AÇILIŞ GECESİNDE, BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI’NA, ÜNLÜ KLARNETÇİ SERKAN ÇAĞRI VE İLK ERKEK AKAPELLA VOKAL GRUBU ‘VOKALİZ’ DE MUHTEŞEM REPERTUARLARIYLA EŞLİK ETTİ.   

 
BURSA – Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olan ve bu yıl 49.’su düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali’, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile Vokaliz grubunun verdiği coşkulu konserle başladı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen festivalin açılışında yaptığı konuşmada, kültür, sanat ve medeniyet kenti Bursa’da güzel bir gelenek olan festivali yeniden yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.
 
“Bursa öncü olacak”
Yaklaşık yarım asırdır gerçekleştirilen festivalin bu sene 1,5 ay süresince Bursa’yı renklendireceğini belirten Başkan Altepe, “Bu yıl 49.’su düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali’nde dünyaca ünlü sanatçılardan özel eserleri dinleme şansı bulacağız. Festival kapsamında bu yıl 24.’sü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda da dünyanın dört bir yanından kentimize gelecek olan halk oyunları ekipleri, yöresel danslarını sergileyecek. Aynı zamanda Beyaz Koza yaz konserleri de sevilen sanatçıları hayranlarıyla buluşturacak” diye konuştu.
Bursa’nın özellikli bir kent olduğunu belirten Başkan Altepe, “Kültür başkenti Bursa, her konuda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da öncü olacak ve vizyonunu genişletmeye devam edecek” dedi.
Başkan Altepe, gelecek yıllarda kültürel faaliyetlerinin daha geniş mekanlarda yapılması ve daha çok insana ulaşması için çalışmaların sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi.
 
Festival gönüllülerine teşekkür plaketi
Bursa Valisi Şahabettin Harput ise Bursa’yı Bursa yapan değerlerin arasında kültür ve sanat faaliyetlerinin önemli yer tuttuğunu hatırlatarak, bunlardan biri olan festivalin Bursa’ya renk kattığını dile getirdi. Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın (BKSTV)  uzun yıllar yönetim kurulunda yer alan ve festivale her yıl önemli katkılar sağlayan Özdilek Grubu adına Hüseyin Özdilek’e teşekkür plaketi verdi.
Vali Harput da BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ile birlikte, Bursa’ya ve festivalin bugüne gelmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ekrem Barışık’a plaket verdi.
 
Muhteşem repertuar
Açılış konuşmalarının ardından Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası şefi Ender Sakpınar’ın şefliğinde sahneye çıktı. Coşkulu konserde BBDSO’ya, Demet Akbağ ve Ata Demirer’in rol aldığı ‘Eyvah Eyvah’ filminin müziklerini de yapan ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile Türkiye’nin ilk erkek akapella vokal topluluğu olan Vokaliz grubu da eşlik etti. Keyifli gecede Cemal Reşit Rey’in ‘Türkiyem’ senfonik şiiri, ‘Endülüs’te Raks’, ‘Gözlerin Bir İçim Su’, ‘Türk Filmleri Potpurisi’ ile Rossini’nin ‘Sevil Berberi’ Operası Uvertürü, ‘Aman Bre Deryalar’ ve ‘Yüksek Tepeler’ gibi sevilen eserler de seslendirildi. Konser boyunca Bursalı sanatseverler, sanatçıları büyük alkış aldı.
49. Uluslar arası Bursa Festivali’nin açılış gecesine Başkan Altepe, Vali Harput’un yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı, Hayrettin Çakmak, Mehmet Tunçak, Abdullah Özer, Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ile kentin idari ve mülki erkanı ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Bursa´da konser vermenin çok keyifli ve heyecan verici olduğunu belirten sanatçılar Başkan Altepe´ye kültür ve sanata verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Başkan Altepe´de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası´nın artık çalışmalarını Atatürk Kongre Merkezi´nde sürdüreceğini söyledi.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 13.06.2010 | Okunma sayısı:8723

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu