Haberler

FABRİKA-İ HÜMAYUN’DA DERS BAŞI

Font Boyutu

12 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

FABRİKA-İ HÜMAYUN’DA DERS BAŞI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE MODACI FARUK SARAÇ’IN İŞBİRLİĞİYLE RESTORE EDİLEREK FARUK SARAÇ TASARIM MESLEK YÜKSEKOKULU’NA DÖNÜŞEN FABRİKA-İ HÜMAYUN’DA İLK AKADEMİK YIL TÖRENLE BAŞLADI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BUNDAN SONRA MODA TASARIMI DENDİĞİNDE AKLA BAŞKA ÜLKELERİN DEĞİL, BURSA’NIN GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.
- YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN, BAŞTA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE OLMAK ÜZERE, BÖYLE TARİHİ BİR BİNANIN EĞİTİME KAZANDIRILMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ.
- MODACI FARUK, TEORİYLE PRATİĞİN BİR ARADA UYGULANACAĞI OKULUN, KISA ZAMAN SONRA MODA TASARIMI KONUSUNDA DÜNYA GENELİNDE ÖNEMLİ BİR REFERANS MERKEZİ OLACAĞINI KAYDETTİ.
- VALİ ŞAHABETTİN HARPUT, TEKSTİL MERKEZİ BURSA’NIN KISA ZAMAN İÇİNDE MODA TASARIMINDA DA MERKEZ HALİNE GELECEĞİNE İNANDIĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Modacı Faruk Saraç’ın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşan Fabrika-i Hümayun, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu olarak 2010-2011 eğitim dönemine başladı. Okuldaki ilk akademik yılın başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bundan sonra moda tasarımı dendiğinde akla başka ülkelerin değil, Bursa’nın geleceğini söyledi.

Osmanlı Devleti’nin 158 yıl önce ipek üretimi için kurduğu Fabrika-i Hümayun, modaya yön verecek eğitim kurumu olarak yeni eğitim dönemine açıldı. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen akademik yılın açılış törenine Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mete Cengiz, Modacı Faruk Saraç, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kimlikli bir eser daha Bursa’ya kazandırıldı
Akademik yılın açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki bu tarihi binanın kente kazandırılması için göreve geldikleri ilk günden itibaren çalışmalara başladıklarını söyledi. Bina ile ilgili restorasyon ve rekonstrüksiyon projelerini hazırlattıklarını ve tam son aşamaya geldiklerinde modacı Faruk Saraç’ın buraya talip olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, kısa zaman içinde bu tarihi yapı ayağa kaldırıldı ve Bursa kimlikli bir esere daha kavuşmuş oldu. Yüzyıllarca Avrupa saraylarını giydiren ve ipekli kumaşlarından vergi alınmayan şehir olan Bursa, bundan sonra moda tasarımı konusunda da söz sahibi olacak. Artık moda tasarımı dendiğinde akla başka ülkeler değil ilk olarak Bursa gelecek” dedi.

“Mükemmel bir eser ortaya çıkmış”
Yaklaşık iki ay önce geldiğinde inşaatın yarısının tamamlanmadığını dile getiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise, “Bugün gördüğüm manzara beni çok mutlu etti. Fevkalade güzel bir eser ortaya çıkmış. Tarihi yapıda Osmanlı’nın havasını koklamak mümkün. Bu tarihi ortamda gerçekleştirilecek projelerle burası sadece Bursa’da değil, Türkiye’nin tasarım dünyasında söz sahibi olacak. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve sayın Valimiz olmak üzere bu eserin eğitim camiasına kazandırılmasında emeği geçen herkese gönül dolusu teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Üniversitelerin başarısı ülkeye katkıyla ölçülür”
Geçen yıllarda 430 bin olan üniversite kontenjanlarını bu sene 710 bine çıkardıklarını ifade eden Özcan, "Üniversitelerde artık yeni bir dönem başladı. Üniversitelerin başarısı, ülke ekonomisine sağladığı katkıyla ölçülüyor. Yaptığı bilimsel çalışmalar ülkeye ne kadar katkı sağlıyor, artık ona bakılıyor. Artık kolayca ABD´deki bir üniversiteyle Türkiye´deki bir üniversiteyi mukayese edebiliyoruz. Küreselleşme sonucunda üniversitelerde de artık yeni dönem başladı. Üniversitelerin fonksiyonları artık değişiyor. Ülkemizdeki üniversiteler de bu yarışta geri kalmamalı. İş birliği ve rekabetin ön plana çıktığı bir dünyada üniversitelerin bulundukları ülke ekonomilerine, o ülke insanına ne kadar katkı sağladığına bakılıyor” dedi.
Konuşmasına domatesin genetiğiyle oynanması ile ilgili konulara da değinen Özcan, bu konuda da üniversitelere önemli görevler düştüğünü hatırlattı. Türkiye’de çok sayıda Ziraat Fakültesi olmasına rağmen piyasaya sürülen tohumların sadece yüzde 5’nin üniversitelerde üretildiğini ifade eden Özcan, “Eğer siz tohumlarınızı dışarıdan alıyorsanız bunlar olabilir. Genetikleriyle oynanmış tohumlar mümkündür. O tohumlar nasıl orijinal gıdanın tadını kaçırıyorsa çok başka etkileri de oluşturabilir. Bizim sağlığımıza da zarar verecek şekilde genetik programlanmalar var. Kimse inkar etmesin. Dünyada böyle bir şey var. O bakımdan ülkemizin dışarıya bağımlılığının önünü kesinlikle kesmeliyiz. Üniversitelerimiz bu bağımlılık durumundan bizi kurtarması gerek" diye konuştu.

“Referans merkezi olacağız”
Modacı Faruk Saraç ise 30 yıllık meslek hayatında önemli bir eseri Bursa’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Okulda teoriyle pratiğin birlikte uygulanacağını ve pek çok ilkin bu okulda hayata geçirileceğini ifade eden Saraç, “Bu okul sadece İstanbul’da değil dünyada referans alınacak bir merkez olacak. Bunu yakın zamanda göreceğiz. Hollandalı bir uzman önümüzdeki ay buraya gelecek ve haftada bir gün eğitim verecek. Birlikte hayata geçireceğimiz bir çalışma ile 280 yıl önce kaybolan İstanbul lalesinin koleksiyonunu Bursa’da yapacağız. Yine Bursa’da moda günleri düzenleyeceğiz, Bursaspor’un formasının tasarımlarını yapacağız. Bana bu fırsatı verip, desteklerini esirgemeyen Sayın valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Moda tasarımında da merkez olacağız”
Marka kent Bursa’yı her alanda daha da üst seviyelere çıkarmak için yoğun çaba harcarken, Faruk Saraç gibi bir markanın karşılarına çıktığını hatırlatan Vali Şahabettin Harput ise, tekstilin merkezi olan Bursa’nın, artık moda tasarımının da merkezi olacağını vurguladı. Vali Harput, bu okulun Bursa’ya kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Modacı Faruk Saraç, günün anısına YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Prof. Dr. Berrak Kurtuluş’a birer plaket verdi.
Faruk Saraç´ın annesi Cemile Hanım´ın adını verdiği üretim atölyesinin açılışı da yapılırken, protokol üyeleri daha sonra yeni eğitim yılı için hazırlanan pastayı kesti.

Başkan Altepe’ye ziyaret
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan daha sonra YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Prof. Dr. Berrak Kurtuluş ile birlikte Heykel’deki tarihi binada Başkan Altepe’yi ziyaret etti. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu’nun Bursa’ya kazandırılması konusunda Başkan Altepe’ye teşekkür eden YÖK Başkanı Özcan, yerel yönetimlerden eğitim anlamında önemli destekler aldıklarını vurguladı.
Başkan Altepe ise Bursa’nın tarihi mirasının ayağa kaldırılması için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, Fabrika-i Hümayun’un binasının en kısa zamanda restore edilen bir tarihi eser olduğunu vurguladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 12.10.2010 | Okunma sayısı:8980

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu