Haberler

FABRİKA- HÜMAYUN İLE KOZA HER EVE GİRECEK

Font Boyutu

Başkan Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyonunu ünlü modacı Faruk Saraç’la birlikte gerçekleştirdikleri Fabrika-i Hümayun’un kozanın ipeğe, ipeğin de modern tasarımlara dönüşeceği ipekçilik atölyeleri, müzesi ve eğitim kurumuyla yaşayan bir sanat merkezi olacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile birlikte restorasyon çalışmaları devam eden Fabrika-i Hümayun binasında incelemelerde bulundu. Kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması çalışmalarında bu kez Modacı Faruk Saraç ile proje ortaklığı yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Restorasyon çalışmalarının özüne sadık kalarak devam ettiğini gördük. Çalışmalar hızla sürüyor. Burası kentin merkezinde en önemli kent ziynetlerinden biri. İpekçilik atölyeleri, müzesi ve eğitim kurumuyla kültürümüzü yaşatan önemli bir sanat merkezi olacak. Kozanın ipeğe, ipeğin de modern tasarımlara dönüşmesi burada gözler önüne serilecek. Önümüzdeki sezona yetişmesi bekleniyor. Burası ilk eğitim sezonunda ipekçiliği Bursa’nın gündemine taşımış olacak” diye konuştu.

Koza her eve girecek
Modacı Faruk Saraç ise, Bursa halkının kozayı, ipeği yeniden tanımaları için önemli bir kampanya başlatacaklarının müjdesini verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile ilköğretim öğrencilerine yönelik bir çalışma yapacaklarını ifade eden Saraç, “Bursa’da yaklaşık 360 bin ilköğretim öğrencisi olduğunu öğrendik. Tüm öğrencilerimize ulaşıp, bir kutu içinde 3 tırtıl ve dut yaprağı vereceğiz. Çocuklar evlerinde koza oluşumunu görecek. Koza oluştuktan sonra ise onları buraya getirecek, bizden de parasını alacak. Böylelikle çocukların ipekböcekçiliğine ilgisini artıracağız. Daha sonra haftada 3 gün boyunca çocuklarımızı burada ağırlayacağız. Bu kez de kozanın ipeğe nasıl dönüştüğünü, modern tasarımların nasıl oluştuğunu görecekler” dedi.
 

Tarih: 09.01.2010 | Okunma sayısı:5816

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir