Haberler

ESTONYA'DAN EKONOMİK VE KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ TALEBİ

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi makamında ziyaret eden Estonya Ankara Büyükelçisi Aivo Orav, iki ülke arasında siyasi ilişkilerin kuvvetli olduğunu hatırlatırken, ekonomik ve kültürel işbirliğinin de geliştirilmesini istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Recep Altepe de Estonyalı turistleri Bursa’ya beklediklerini dile getirdi.

“Estonya’da en çok Antalya tanınıyor”
Resmi temaslarda bulunmak için Bursa’ya gelen Estonya Ankara Büyükelçisi Aivo Orav, önümüzdeki aylarda göreve başlayacak olan Estonya Bursa Fahri Konsolosu Barış Kaya ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tarihi binadaki makamında ziyaret etti. Avrupa Birliği üyesi Estonya’nın NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye’den büyük destek aldıklarını hatırlatan Büyükelçi Orav, “Türkiye ile Estonya arasındaki siyasi ilişkiler oldukça kuvvetli. Bizim şimdiki hedefimiz ise ekonomik ve kültürel işbirliğini de güçlendirmek. Estonyalıların büyük bir bölümü tatil için Antalya’yı tercih ediyor. Bu nedenle en çok tanınan yer Antalya. Hatta Antalya’nın başkent olduğu bile sanılıyor. Kısa bir süre sonra açacağımız fahri konsoloslukla Bursa’nın da tanıtımını yapacağız” dedi.

“Turizm yatırımlarımız sürüyor”
Başkan Altepe ise bir sanayi kenti olan Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmak için önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, Bursa’nın kısa zamanda bir turizm ve kongre kenti haline geleceğini ifade etti. Merinos Atatürk ve Kongre Merkezi’nin üç ay içinde biteceğini hatırlatan Başkan Altepe, “Sanayimizin yanında dağımızın, denizimizin, tarihimizin, kültürümüzün öne çıkmasını istiyoruz. Bu yöndeki çalışmaların hızlanmasıyla birlikte, kentin her köşesinde otel inşaatları yükselmeye başladı. Turizmle birlikte hizmet sektöründe de önemli gelişme kaydetmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Başkan Recep Altepe, Temmuz ayında yapılacak olan 24. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Festivali’ne Estonya’yı da davet ederek, davet mektubunu Büyükelçi Orav’a verdi. Başkan Altepe, ziyaretin anısına Bursa kitabı ile İznik çini plaketini Büyükelçi Orav’a hediye etti. Başkan Altepe’ye, Estonya’nın başkenti Tallinna’yı tanıtan bir kitap hediye eden Büyükelçi Arov, anı defterini de imzaladı.

Tarih: 12.01.2010 | Okunma sayısı:6321

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir