Haberler

ESKİŞEHİR HANI KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın korunması çalışmalarına Davut Paşa tarafından 1571 yılında yaptırılan ve eski adıyla Bat Pazarı olarak bilinen Eskişehir Hanı’nı da ekledi.

 

Bursa’nın tarihi değerlerini kente kazandırmak için büyük çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalar kapsamında mülk sahiplerinden kat karşılığı olarak alınan Eskişehir Hanı’nda restorasyon çalışmalarına başladı. Zaman içinde bakımsızlık nedeniyle harabe haline gelen yapıların büyük bölümü yıkılırken, çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten ve Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’tan gelinen aşama hakkında bilgi aldı. Cumhuriyet Caddesi’nin giriş noktasında bulunan hanın mevcut haliyle Bursa’ya yakışmadığına dikkat çeken Başkan Altepe, restorasyon çalışmaları tamamlandığında bölgenin değerinin daha da artacağını kaydetti.

 

Kayhan Bursa’nın vitrini olacak

Eskişehir Hanı’nın restorasyonu sürerken hemen karşısında bulunan Tekel binasının da kaldırılması için çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Buraya kazandıracağımız meydan ve Eskişehir Hanı’nın restorasyonu ile Kayhan bölgesi Bursa’nın vitrini haline gelecek. Diğer taraftan da Cumhuriyet Caddesi’nin trafiğe kapatılması ve nostaljik tramvay seferlerinin de başlamasıyla bu bölge Bursalıların gezmekten keyif alacakları bir cazibe merkezi haline gelecek” diye konuştu.


Eskişehir Hanı
Batpazarı olarak anılan çarşının asıl ismi Bayat Pazarı olduğu, zamanla isminin değişerek bugünkü adı aldığı ifade edilmektedir. Eskişehir hanı olarak anılan hanın ilk yapısı Batpazarı ve Demirciler Çarşılarının dayandığı alanda yer almakta idi. Eskişehir Hanı isminin çarşı bölgesine ulaşan Eskişehir istikametinden gelen ipek yolu ticaret kervanlarının yolunun üzerinde olmasında ötürüdür. Söz konusu han 1517 yılında Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Orijinal hana ait bugün sadece birkaç kemer ve hücresi kalmıştır. Hanın ortasında bir mescidin olduğu belirtilir. Eski mescidin yerinde bu gün yer alan yeni mescit Şiblizade adındaki bir şahıs tarafından yaptırılmıştır. 1530 ve 1765 yıllarında meydana gelen yangınlar sonucu büyük zararlar gören çarşı 1608 yılında Kalenderoğlu isyanlarında yakılıp yıkılmış, zaman içerisinde günümüzdeki görünümüne bürünmüştür.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 24.10.2010 | Okunma sayısı:11068

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu