Haberler

ESKİ ZEYTİN HALİ YENİ CAZİBE MERKEZİ

Font Boyutu

21 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

ESKİ ZEYTİN HALİ YENİ CAZİBE MERKEZİ
- MUDANYA’YA YENİ YAŞAM ALANI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YENİDEN DÜZENLENEN MUDANYA’DAKİ ZEYTİN HALİ, İLÇELİLERİN YENİ BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELECEK.
- KENT MERKEZİNDEKİ HİZMETLERİNİ MERKEZ İLÇELERE DE ULAŞTIRAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “ESKİ ZEYTİN HALİ’NİN RAMAZAN AYINDA AKTİF BİR ŞEKİLDE HİZMET VERMESİNİ HEDEFLİYORUZ. BU MEKAN, MUDANYA’YA DA SİNERJİ KATACAK” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ilçelerden Mudanya’da hayata geçirdiği projeler kapsamında yenilenen Eski Zeytin Hali, önümüzdeki günlerde ilçe halkına hizmet vermeye başlayacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinin yanı sıra ilçelerde de sürdürdüğü çalışmalarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mudanya’da Mudanya Belediyesi ile birlikte hayata geçirilen projelerinden olan Zeytin Hali’nde incelemelerde bulundu. Mudanya’nın daha yaşanılabilir bir ilçe haline gelmesi için gerekenin yapıldığını anlatan Başkan Altepe, “Mudanya’nın çağdaş bir turizm kenti olması yolundaki çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz” dedi.

Çalışmalar son aşamada
Başkan Altepe, ilçedeki tüm sivil mimari örneği binaların ve tarihi yapıların özgün kimliğiyle ayağa kaldırıldığını ifade ederek, “Şirin bir sahil beldesi olmasına çalıştığımız Mudanya’daki Eski Zeytin Hali, Mudanyalıların bir araya geldiği bir buluşma noktası konumunda. 24 işletmenin bulunduğu bu merkez, Mudanya Belediyesi’ne ait bir alan. Büyükşehir Belediyesi olarak ele aldığımız bu proje artık tamamlanmak üzere. Proje ile alan komple yenilenerek rekonstrüksiyonu gerçekleştirildi. Buradaki 24 işyeri, ahşap cepheleriyle birlikte orijinaline uygun olarak yeniden yapıldı. Buranın yakınındaki Tekke-i Cedid Camii çevre düzenlemesiyle birlikte bütünlük sağlanmış oldu. Önümüzdeki günlerde buranın düzenlenip Ramazan ayında hizmete açılmasını ve aktif bir şekilde kullanılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
Zeytin Hali’ndeki çalışmaların son aşamaya geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, mekandaki işyerlerinin sahiplerine abonelik işlemlerinin yapıldığını ve kısa sürede işyerlerinin tahliye edileceğini vurguladı. Bu sayede bölgenin hareketlenip canlılık kazanacağını kaydeden Başkan Altepe, “Zeytin Hali’nin faaliyete başlaması, Mudanya’ya da güzellik, canlılık ve sinerji katacak” dedi.

Mudanya yenileniyor
Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk de Büyükşehir Belediyesi’nin Mudanya’da yaptığı çalışmaları örnekleyerek, Başkan Altepe’ye ilçeye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Mudanya’daki hal bölgesinin ilçe sakinlerinin uğrak yeri olduğunu dile getiren Aktürk, “Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla mevcut çarşımız sağlıklı bir hale getirildi. Zeytin Hali’nde restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 24 işyeri devreye girecek. Buranın kiracıları bellidir. Kiracılar aynı şekilde görevlerine devam edecek olup, işleyişten dolayı bazıları için iş alanını değiştirme durumu söz konusu. Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmetinin yanı sıra ilçede çalışmaları devam ediyor. ‘Bayram Yeri’ olarak bilinen Hasanpaşa Parkı’ndaki Hasanpaşa Hamamı, 884 metrekare genişliğinde ve Bursa’daki Ördekli Kültür Merkezi’nin bir eşi niteliğinde. Burası da kültür merkezi olması noktasında projelendirildi ve onayları alındı. Çalışmalarına devam edilen bu alan, ihale edilmesinin ardından cazibe merkezi haline getirilecek” şeklinde konuştu.
Öte yandan aynı bölgede bulunan Tahir Paşa Konağı’nın da Mudanyalı hayırsever Agah Bursalı sponsorluğunda restore edildiğine değinen Aktürk, “Tahminen 100 dönümlük bir araziyi kapsayan bu alan yollarıyla, renkli parkeleri ve yeni yüzüyle bir cazibe merkezi halinde hizmet verecek” dedi.
Mudanya’da Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet alanlarında yapılan inceleme gezisine katılan AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su da birkaç ay önce temeli atılarak çalışmalarına başlanan mekanda esnafın, eskiye göre daha nezih ve temiz bir atmosferde hizmet vereceğini söyleyerek, ilçeye değer katan bu çalışmaların artarak devam edeceğine inandığını kaydetti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 21.07.2011 | Okunma sayısı:8154

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu