Haberler

Esence sahilleri Büyükşehir ile tertemiz

Font Boyutu

30 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

Esence sahilleri Büyükşehir ile tertemiz
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, mücavir alan sınırlarına yeni dahil olan Mudanya’nın Esence Mahallesi’nde sahillerdeki kirliliğin önüne geçti.
- Bursa’da ‘Eşkel’ olarak da bilinen Esence sahilleri, Kurban Bayramı’nı yenilenen yüzü ve temiz sahilleriyle karşılıyor.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, mücavir alan sınırlarına yeni dahil olan Mudanya’nın Esence Mahallesi’nin en önemli sorunlarından olan sahillerdeki kirliliğin önüne geçti.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline gelmesi yönündeki yatırımlarını Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan bölgelerde de yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi, deniz kıyısındaki yerleşim yerlerinin önemli sorunlarından olan sahillerin temizliği çalışmaları kapsamında Esence sahillerini temizledi. Bursa ve Mudanya’nın en fazla sofralık zeytin üretiminin yapıldığı Esence’de sulama suyu ihtiyacını karşılayarak üreticinin yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, bu kez de bugüne kadar ihmal edilen Esence sahillerini, Kurban Bayramı öncesi özlenen temiz görünümüne ve güzelliğine kavuşturdu.
Büyükşehir Belediyesi, daha önce yapılan hatalı imalatlar nedeniyle sahilde yaşanan kirliliği kısa sürede çözüme kavuşturdu. Bursalıların Eşkel olarak bildiği Esence sahilleri, Kurban Bayramı öncesinde temizlendi.
Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Mudanya Esence Balıkçı Barınağı’nın kıyısındaki plajda yapılan çalışmalar kapsamında, 100 kamyon malzeme çıkarıldı, kıyı, rıhtım betonu ile karanın birleştiği kısımdan başlayarak doğal yapısına uygun hat ve eğimde temizlendi.

Sahil pırıl pırıl
Mudanya Eşkel Sahillerinde yaşanan kirlilik Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin söz verdiği gibi kısa sürede çözüldü. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konunun çözümü için Esence Balıkçı barınağını yapan Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçti, ardından Bölge Müdürü ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından yerinde inceleme yapıldı. Yapılan incelemede, Mudanya Esence Balıkçı Barınağı’nın 2011 yılında tamamlanmasından sonra barınak içinde oluşan kumlanma neticesinde su seviyesinin düştüğü gözlemlendi. Ayrıca bölgede ciddi bir yosunlaşma olduğu tespit edildi. Deniz yüzeyinden mahalli imkanlarla kıyıya çekilen yosunların bu kez kıyıda ciddi bir kirlilik haline dönüştüğü belirlendi. Yapılan incelemelerin ardından öncelikle kıyının temizlenmesi gerekliliğine karar verildi ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından bölgede temizlik tamamlandı, plaj eski temiz ve doğal haline kavuştu. Ayrıca Mudanya Esence Balıkçı Barınağı’nın deniz dibinde biriken kum Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yapılacak ortak çalışma ile denizden tarama suretiyle alınacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 30.09.2014 | Okunma sayısı:4889

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir