Haberler

“ENTEGRASYON SORUNU YAŞAMIYORUZ”

Font Boyutu

26 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

“ENTEGRASYON SORUNU YAŞAMIYORUZ”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, NÜFUSUN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ BALKANLARDAN GELEN VATANDAŞLARIN OLUŞTURDUĞU BURSA’DA GÖÇE BAĞLI ÖNEMLİ BİR ENTEGRASYON SORUNU YAŞANMADIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, nüfusun büyük bölümünü balkanlardan gelen vatandaşların oluşturduğu Bursa’nın son yıllarda çok fazla iç göç aldığını hatırlatarak, buna rağmen göçe bağlı önemli bir entegrasyon sorunu yaşamadıklarını söyledi.

Başkan Altepe, Bursa Polis Koleji’nin AB Eğitim Programları ‘geçmişten günümüze göçmenler ve entegrasyon’ projesi kapsamında Fransa, Almanya, Romanya, İtalya ve Polonya’dan gelen öğrenciler ve eğitmenlerini Heykel’deki tarihi binada ağırladı. Bursa Polis Koleji Müdürü Cenk Durukan’ın da katıldığı ziyarette, proje hakkında bilgiler veren Türkiye Koordinatörü Hüseyin Öztürk, göçmenlerin entegrasyonunu inceleyen bu projenin aynı zamanda kültürel birliktelik sağladığını da söyledi. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin Bursa’da Türk öğrencilerin evlerinde konuk edildiğini dile getiren Öztürk, bu sayede yabancı gençlerin Türk geleneklerini ve kültürünü de yakından görebildiklerini söyledi.

“Entegrasyon sorunumuz yok”
Başkan Altepe, projenin Türkiye’nin dünyaya tanıtılması açısından da önemli olduğunu söyledi. Gelişen sanayisi nedeniyle Türkiye’nin en fazla göç alan illerinin başında Bursa’nın geldiğini dile getiren Başkan Altepe, “Nüfusumuzun yüzde 50’sinden fazlasını Balkanlardan göç eden vatandaşlarımız oluşturuyor. Ancak yıllar önce bu kente geldikleri için kendilerini Bursalı olarak tarif ediyorlar. Dolayısıyla özellikle Balkanlardan gelen vatandaşlarımızın entegrasyonunda bir sorun yaşamıyoruz. Ancak son yıllarda Bursa, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan da yoğun şekilde iç göç alıyor. Bunun sebep olduğu bazı küçük sıkıntılar var ancak onları da ortak değerleri ön plana çıkararak aşıyoruz” dedi.
Bursa’nın son 50 yılda nüfus olarak 17 kat büyüdüğünü dile getiren Başkan Altepe, Avrupa kentlerinin nüfusunda 50 yıllık süreçte önemli bir değişim gözlenmezken, aynı sürede yaşanan 17 kat büyüklüğün bazı sıkıntılara yol açmasının normal olduğunu ve bu sorunların da farklı projelerle aşıldığını sözlerine ekledi.
Başkan Altepe, proje yürütücülerine ziyaretin anısına Bursa kitabı hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 26.05.2010 | Okunma sayısı:5403

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu