İdari Yapı

Engelliler Şube Müdürlüğü

Yasemin ŞAVŞATLI (Şb.Md.V.)

Telefon: 0224 716 21 82

Fax: 0224 716 30 95

E-Posta: yasemin.savsatli@bursa.bel.tr

Adres: Merinos AKKM H Blok Osmangazi Bursa

Özgeçmiş

Bağlantılar

 • Bağlı Birimler
 • Sunulan Hizmetler
 • Hizmet Standartları
Sunulan Hizmetler

SUNULAN HİZMETLER

 1. Akü Şarj Dolum İstasyon Hizmetleri,
 2. Bebek Bakım ve Emzirme Kabin Hizmetleri,
 3. Elektronik Takip Cihazı Hizmeti,
 4. Engelli Araçları Tamir ve Bakım Hizmetleri,
 5. Engelli Danışmanlık ve Yönlendirme Hizmetleri,
 6. Engelli Rampalı Araç Hizmetleri,
 7. Eğitim Hizmetleri,
 8. Erişilebilirlik, Çevre İnceleme Çalışmaları,
 9. Sosyal Yardım Hizmetleri.

 

1 – Akü Şarj Dolum İstasyon Hizmetleri

Şehrin 6 noktasındaki metro istasyonlarına (Acemler, Fomara, Osmangazi, Emek, Uludağ Üniversitesi, Merinos AKKM) kurulan akü şarj dolum istasyonları, akülü araçları ile seyahat eden engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

2 – Bebek Bakım ve Emzirme Kabin Hizmetleri

Bebek bakım ve emzirme kabinleri şehrin farklı bölgelerindeki 11 noktada (Orhangazi Parkı, Osmangazi Metro İstasyonu Girişi, Kent Meydanı AVM Önü, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı (Fomara), Balibeyhan Önü, Tophane Parkı Devlet Hastanesi Karşısı, Mudanya-BUDO İskelesi Yanı, İnegöl Kuyumcular Sokak, İnegöl Saat Kulesi Yanı, Gemlik-İskele Meydanı, Orhangazi Belediye Binası karşısında) hizmet vermektedir.

Kabinler; annelerin güvenliği, hijyen ve bakım takiplerinin yapılabilmesi amacıyla özel üye kart sistemi ile çalışmaktadır.  Anne ve bebek güvenliği düşünülerek hazırlanan kartlar hiçbir ücret ödemeden annelere anında teslim edilmektedir.

Kartları temin edebilmek için anne kendi kimliği ve çocuğun kimliği ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi Belediye Binası 1. kat BİKOM ofisine, ilçelerde ise ilçe  belediye binasındaki hizmet masalarına başvurulabilir.

3 – Elektronik Takip Cihazı Hizmeti

Elektronik Takip Cihazı hizmetimiz:  Alzheimer, zihinsel engelli ve otizmli kişilerin veli ya da vasileri tarafından elektronik ortamda takiplerinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

Belediyemiz tarafından ücretsiz sağlanan bu hizmette Türkiye’nin her yerinden takibin yapılmasını sağlayan GPRS sistemi kullanılmaktadır.

Engelli bireyler ve ailelerinin bireysel başvuruları doğrultusunda psikososyal inceleme yapılarak Sosyal Yardım Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca uygun bulunması halinde Elektronik Takip Cihazı  verilmektedir. 

4 – Engelli Araçları Tamir ve Bakım Hizmetleri

Engelli Araçları Bakım ve Tamir Atölyesi hizmeti kapsamında, engelli vatandaşların manuel ve akülü araçlarının tamir, bakım, yedek parça ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Engelli bireyler ve ailelerinin bireysel başvuruları doğrultusunda gerekli psikososyal inceleme yapılarak Sosyal Yardım Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca uygun bulunması halinde engelli araçlarının tamir ve bakım hizmeti yerine getirilmektedir.

5 – Engelli Danışmanlık ve Yönlendirme Hizmetleri

Belediyemizin Engelliler Şube Müdürlüğü’ne başvuran engelli birey ve yakınlarına öncelikle Belediyemizin hizmetleri hakkında bilgiler verilmekte, engelli hakları, kamu kurum ve kuruluşlarından nasıl yararlanacaklarına dair danışmanlık yapılmaktadır.

6 –  Engelli Rampalı Araç Hizmetleri

Engelli rampalı araç tahsis hizmetimizde, 2 adet (2+2) Liftli engelli aracı mevcut bulunmaktadır.

Rampalı araçlarımız, tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerin şehir içi nakilleri için dilekçe ile talepleri doğrultusunda tahsis edilerek kullanılmaktadır

Araçlarımız Bütünşehir olarak 17 İlçeye hizmet vermektedir.

7 – Eğitim Hizmetleri

Engelliler Şube Müdürlüğü; engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, ayrıca engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere eğitim hizmetleri verilmektedir.

Eğitim Hizmetleri çerçevesinde verilen dersler ile engelli bireylerin hem sosyal becerilerini geliştirmekte hem de çeşitli branşlarda eğitimlerine ve sosyal entegrasyonlarına destek olunmaktadır.

Eğitim Hizmetimiz 7’den 70’e her yaş ve her engel grubuna hitap etmekte olup, Türkiye’de örnek teşkil eden sosyal rehabilitasyon hizmeti sunulmaktadır.

 

 • Eğitim Hizmetleri Çerçevesinde Verilen Dersler: Bilgisayar, İngilizce, Jimnastik, Resim, Müzik Diksiyon vb.
 • Aile Güçlendirme Hizmetleri: Aile Eğitimi Seminerleri, Aile Danışmanlığı.
 • Sosyal - Sportif ve Kültürel Etkinlikler: Önemli günler ve farkındalık çalışmaları, Engelsiz Turizm EtkinliğiHalk Oyunları Çalışmaları, Karacaali Gençlik KampıEngelsiz Spor (Yaz Spor Okulu)Engelsiz Plaj Projesi, Engelsiz Dart vb.

 

8 – Erişilebilirlik, Çevre İnceleme Çalışmaları

Engelli bireylerin erişilebilirliğinin ve ulaşılabilirliğinin sağlanabilmesi için; Erişilebilirlik Komisyonunun kurularak koordinasyon çalışmalarının, yerinde tespitlerle oluşturulacak raporlar üzerinden dönüşümün ve iyileştirmenin başlatılması, teknik personelin bilgi kapasitelerinin ve donanımları arttırılarak Bursa Engelleri Beraber Aşıyoruz Projesi çalışmaları başlatılmıştır.

9 – Sosyal Yardım Hizmetleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanliği Sosyal Yardımlar Yönetmeliği uyarınca; Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ikamet edip, sosyo-ekonomik yetersizlikten dolayı korunmaya, bakıma ve yardıma ihtiyaç duyan kişi ve gruplara götürülecek her türlü sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası alandaki doğal afet, terör ve savaş durumlarında yapılacak insani yardımların yürürlükteki mevzuat doğrultusunda planlanması, koordinasyonu ve yürütülmesi sağlanır. 

Dilekçe ile başvuruda bulunan engelli kişi veya ailesinin ev ziyareti yapılarak sosyal inceleme gerçekleştirilir. İlgili talep Sosyal Yardımlar Komisyonu tarafından değerlendirilir, uygun bulunması halinde;

 • Gıda Yardımları (Gıda Paketi, Ekmek-Yumurta Kuponu, Glutensiz Gıda),
 • Çocuklara Yönelik Yardımlar (Giysi, Eğitim Seti, Bebek Bezi, Bebek Maması, Süt Kuponu),
 • Afet v.b. Durumlarda Ev Eşyası Yardımı,
 • Engelli Tıbbi Malzeme Desteği (İşitme Cihazı, Takip Cihazı, Protez-Ortez,Tekerlekli Sandalye (Manuel-Akülü), Hasta Yatağı, Diğer; Solunum Cihazı vb.)
 • Tekerlekli Sandalye Tamir ve Bakım Desteği (Akü, Genel Tamir, Bakım) yardımlarıyla engelli ihtiyaç sahipleri desteklenir.