İdari Yapı

Engelliler Şube Müdürlüğü

Yasemin ŞAVŞATLI (Şb.Md.V.)

Telefon: 0224 716 21 88

Fax: 0224 716 30 95

E-Posta: yasemin.savsatli@bursa.bel.tr

Adres: Merinos AKKM H Blok Osmangazi Bursa

Özgeçmiş

Bağlantılar

Sunulan Hizmetler

SUNULAN HİZMETLER

 1. Akü Şarj Dolum İstasyon Hizmetleri,
 2. Bebek Bakım ve Emzirme Kabin Hizmetleri,
 3. Elektronik Takip Cihazı Hizmeti,
 4. Engelli Araçları Tamir ve Bakım Hizmetleri,
 5. Engelli Danışmanlık ve Yönlendirme Hizmetleri,
 6. Engelli Rampalı Araç Hizmetleri,
 7. Engelsiz Yaşam Merkezi Hizmetleri,
 8. Erişilebilirlik, Çevre İnceleme Çalışmaları.
 9. Sosyal Yardım Hizmetleri,

 

1 – Akü Şarj Dolum İstasyon Hizmetleri

 

Şehrin 6 noktasındaki metro istasyonlarına (Acemler, Fomara, Osmangazi, Emek, Uludağ Üniversitesi, Merinos AKKM) kurulan akü şarj dolum istasyonları, akülü araçları ile seyahat eden engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

 

2 – Bebek Bakım ve Emzirme Kabin Hizmetleri

 

Bebek bakım ve emzirme kabinleri şehrin farklı bölgelerindeki 11 noktada (Orhangazi Parkı, Osmangazi Metro İstasyonu Girişi, Kent Meydanı AVM Önü, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı (Fomara), Balibeyhan Önü, Tophane Parkı Devlet Hastanesi Karşısı, Mudanya-BUDO İskelesi Yanı, İnegöl Kuyumcular Sokak, İnegöl Saat Kulesi Yanı, Gemlik-İskele Meydanı, Orhangazi Belediye Binası karşısında) hizmet vermektedir.

 

Kabinler; annelerin güvenliği, hijyen ve bakım takiplerinin yapılabilmesi amacıyla özel üye kart sistemi ile çalışmaktadır.  Anne ve bebek güvenliği düşünülerek hazırlanan kartlar hiçbir ücret ödemeden annelere anında teslim edilmektedir.

 

Kartları temin edebilmek için anne kendi kimliği ve çocuğun kimliği ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir. İlçelerde ise belediye binasındaki hizmet masalarına başvurulabilir.

 

3 – Elektronik Takip Cihazı Hizmeti

 

Elektronik Takip Cihazı hizmetimiz;  alzheimer, zihinsel engelli ve otizmli kişilerin veli ya da vasileri tarafından elektronik ortamda takiplerinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

 

Belediyemiz tarafından ücretsiz sağlanan bu hizmette Türkiye’nin her yerinden takibin yapılmasını sağlayan GPRS sistemi kullanılmaktadır.

 

Hizmetler, engelli bireyler ve ailelerinin bireysel başvuruları doğrultusunda verilmektedir.

 

4 – Engelli Araçları Tamir ve Bakım Hizmetleri

 

Engelli Araçları Bakım ve Tamir Atölyesi hizmeti kapsamında, engelli vatandaşların manuel ve akülü araçlarının tamir, bakım, yedek parça ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

 

Hizmetler, engelli bireyler ve ailelerinin bireysel başvuruları doğrultusunda verilmektedir.

 

5 – Engelli Danışmanlık ve Yönlendirme Hizmetleri

 

Belediyemizin Engelliler Şube Müdürlüğü’ne başvuran engelli birey ve yakınlarına öncelikle Belediyemizin hizmetleri hakkında bilgiler verilmekte, engelli hakları, kamu kurum ve kuruluşlarından nasıl yararlanacaklarına dair danışmanlık yapılmaktadır.

 

6 –  Engelli Rampalı Araç Hizmetleri

 

Engelli rampalı araç tahsis hizmetimizde, 2 adet (2+2) Liftli araç ve 1 adet (17+1) Liftli engelli aracı mevcut bulunmaktadır.

 

Rampalı araçlarımız, tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerin şehir içi nakilleri için dilekçe ile talepleri doğrultusunda tahsis edilerek kullanılmaktadır.

 

Araçlarımız Bütünşehir olarak 17 İlçeye hizmet vermektedir.

 

7 – Engelsiz Yaşam Merkezi Hizmetleri

 

Engelsiz Yaşam Merkezi; engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumda engelli olma durumuyla ilgili farkındalık yaratmak, toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, ayrıca engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere faaliyet gösteren sosyal yaşam merkezdir.

Merkezimiz engelli gençlerin hem sosyal becerilerini geliştirmekte hem de çeşitli branşlarda eğitimlerine ve sosyal entegrasyonlarına destek olmaktadır.

 

Merkezimizde 7’den 70’e her yaş ve her engel grubuna hitap edilmektedir.

 

Engelsiz Yaşam Merkezimiz, Türkiye’de örnek teşkil eden sosyal rehabilitasyon hizmeti sunmaktadır.

 

Engelsiz yaşam merkezinde aşağıdaki hizmetler verilmektedir:

 

 • Engelsiz Yaşam Merkezi Kursları: Bilişsel Gelişim Atölyesi, Bilgisayar Atölyesi, Müzik Atölyesi, Resim Atölyesi, Hareket Atölyesi, İletişim Atölyesi, Özgür Mutfak Atölyesi, Zanaat Atölyesi.
 • Aile Güçlendirme Hizmetleri: Küçük Adımlar Eğitimi, Aile Eğitimi Seminerleri, Aile Danışmanlığı.
 • Sosyal Yardım Hizmetleri: Engelli kişi ile İlk Görüşme ve Taleplerin Alınması, Sosyal İnceleme ve Talep Sürecinin Yürütülmesi.
 • Sosyal - Sportif ve Kültürel Etkinlikler: Önemli günler ve farkındalık çalışmaları, Engelsiz Turizm EtkinliğiHalk Dansları ve Folklor Çalışmaları, Karacali Gençlik KampıEngelsiz Spor (Yaz Spor Okulu)Engelsiz Plaj Projesi, Engelsiz Dart.

 

8 – Erişilebilirlik, Çevre İnceleme Çalışmaları

 

TSE’nin Erişilebilirlik Engelli Standartları baz alınarak, Engelli Sivil Toplum Kuruluşları işbirliğinde belirlenen Alt Komisyon ile birlikte saha çalışması yapılmaktadır.

 

Elde edilen veriler, izlenimler ve incelemeler Engelli STK’lar ile Aylık Koordinasyon Toplantısına sunulmaktadır.

 

9 – Sosyal Yardım Hizmetleri

 

Dilekçe ile başvuruda bulunan engelli kişi veya ailesinin ev ziyareti yapılarak sosyal inceleme gerçekleştirilir. İlgili talep Sosyal Yardımlar Komisyonu tarafından değerlendirilir, uygun bulunursa tıbbi araç gereç, akülü - manuel araç, akü vb. yardımlarla engelli ihtiyaç sahipleri desteklenir.

 

Sosyal Servis; 3 Sosyolog, 1 Psikolog, 2 Sosyal Hizmet Uzmanı ve 1 Fizyoterapist kadrosu ile hizmet vermektedir.