Haberler

ENGELLİLER MECLİSİNDEN BİR İLK

Font Boyutu

 
26 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİLER MECLİSİNDEN BİR İLK
- BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ, TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİREREK MECLİS BÜNYESİNDE PETANK (BOCCE) TAKIMI KURDU.

BURSA –
Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Türkiye’de bir ilke imza atarak, Avrupa´nın en popüler açık hava oyunlarından biri olan petank (bocce) takımını kurdu.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engellilerin sosyal yaşamda var olduklarını göstermek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Engelliler meclisi üyeleri, Türkiye’de ilk kez oluşturulan petank sporunu antrenör Ahmet Yaratılmış gözetiminde her pazar günü Kültürpark’ta gerçekleştiriyor.
Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Meclis bünyesinde 20 kişinin katılımı ile oluşturulan petank takımı Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu tarafından destekleniyor. Takım içerisinde başarılı olan arkadaşlarımız milli takım seçmelerine hak kazanacaklar. Çünkü Engelliler Meclisi petank takımı ile ve tek olma özelliğini taşıyor. Bu örnek çalışma ile diğer illerde bulunan engelli arkadaşlarımızın da önünü açmış olacağız” dedi.
‘Petank´ sporuna ilişkin en eski izlere M.Ö. 1000´li yıllarda Çin´de rastlanıyor. Günümüzde en yaygın olarak Güney Avrupa ve özellikle Fransa´da yaygın olarak yapılan geleneksel bir spor dalıdır. Tekler, çiftler ve üç kişiden oluşan iki ayrı takımın mücadele ettiği petankta temel amaç, oyuna ilk başlayan takımın belirlenen çember içinden atacağı misketin, petank toplarıyla vurulması veya en yakın mesafeye düşürülmesini içermektedir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.11.2010 | Okunma sayısı:4038

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir