Haberler

ENGELLİLER GÜLE OYNAYA KIŞLAYA

Font Boyutu

12 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİLER GÜLE OYNAYA KIŞLAYA
- BURSA KENT KONSEYİ, BİR GÜNLÜĞÜNE DE OLSA VATANİ GÖREVLERİNE YERİNE GETİRECEK OLAN ASKER ADAYI ENGELLİLER İÇİN ASKER EĞLENCESİ DÜZENLENDİ.
- ELLERİNE KINA YAKILAN ENGELLİ ASKER ADAYLARI BİRLİKLERİNE TESLİM OLMADAN ÖNCE MÜZİK EŞLİĞİNDE DOYASIYA EĞLENDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, bir günlüğüne de olsa vatani görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacak olan engelli gençler için asker eğlencesi düzenledi. Ellerine kına yakılan ve müzik eşliğinde eğlenen engelli asker adaylarının mutluluğu gözlerinden okunurken, bazı engelli yakınları ise gözyaşlarını tutamadı.

Fiziksel ve zihinsel engelleri yüzünden yaşıtları gibi askere gidemeyen gençlerin, bir günlüğüne de olsa vatani görevlerini yerine getirmeleri için başlatılan 1 günlük askerlik uygulamasından yararlanan 87 engelli genç Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin düzenlendiği asker eğlencesinde bir araya geldi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğlenceye Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, 22. Dönem Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ile engelli gençlerin aileleri katıldı.

“Bizim görevimiz sizleri mutlu etmek”
Engelli gençleri böyle anlamlı bir gecede yalnız bırakmayan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, “Her türlü engelli aşan engelli kardeşlerimizi bugünlerin de yalnız bırakmadık. Yıllardır süregelen bu adetimizi onların da yaşamasını ve askere düğün havasında uğurlanmalarını istedik. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi olarak engelli kardeşlerimizin hayata sımsıkı tutunmaları için çalışıyoruz. Bizim görevimiz sizleri mutlu etmek” dedi.

“Bizim için büyük onur”
Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez ise, “Askeriyenin kapısından girmek, o havayı teneffüs etmek, elbiseleri giymek, yemeğinden yemek, eğitim görmek, bayrağın üzerine elimizi koyup ant içmek bizim için de büyük onur. Büyüklerimizin bir sözü var; askere gitmeyene kız vermezler derler. Bizim askerler de 13 Mayıs’ta çakı gibi askerlik görevini yapacaklar ve artık kız istemek için de bir sorun kalmayacak. Tüm askerlerimize bugünden hayırlı teskereler diliyorum. Bize bu olanağı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Vali Yardımcısı Mustafa Güney’de engelli gençlere seslenerek, “Çağdaş toplumlarda askerlik görevi sadece askere gitmek ve üniforma giymekle olmuyor. Topluma yararlı hizmetler vermek de askerli görevi kadar önemli. Topluma değer katan meslek sahibi olmanız, en azından sosyal hayat içinde yerinizi almanız da askerlik kadar önemli” dedi.
Konuşmaların ardından 87 asker adayı Türk Bayrağı altında tören alanına geldi. Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve protokol üyeleri asker adayı gençlerin ellerine kına yaktı. Daha sonra engelli gençler protokol üyeleri ile birlikte müzik eşliğinde oyunlar oynayıp, halay çekti. Engelli gençlerin mutlulukları gözlerinden okunurken, bazı engelli aileleri ise gözyaşlarına hakim olamadı.
Asker eğlencesine katılan engelli gençler yarın (13 Mayıs) Yalova Yolu üzerindeki Jandarma Komutanlığı’na teslim olup, 1 günlük askerlik hizmetini yerine getirecekler.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.05.2010 | Okunma sayısı:6293

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir