Haberler

Engelliler gecesinde büyük coşku

Font Boyutu

04 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

ENGELLİLER GECESİNDE BÜYÜK COŞKU
- 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA BURSA KENT KONSEYİ (BKK) ENGELLİLER MECLİSİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN HAZIRLANAN KONSERDE, ENGELLİLER VE AİLELERİ GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi ve Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü’nün ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla düzenlediği konserde, engelliler ve aileleri gönüllerince eğlendi.

Tayyare Kültür Merkezi’ndeki (TKM) Türk Halk Müziği Korosu ve Kalbin Dansı Grubu konserine, engelli bireylerin aileleri yoğun ilgi gösterdi. Gece, Engelliler Meclisi üyelerinden oluşan ‘Kalbin Dansı Grubu’nun dans gösterisiyle başladı. Birbirinden zor dans figürlerini sergileyen engelliler, sahnede müziğin ritmiyle doyasıya eğlendi. Oturdukları yerden çocuklarına eşlik eden aileler de büyük mutluluk yaşadı. Dans gösterisinin ardından Engelliler Meclisi üyeleri tarafından oluşturulan Türk Halk Müziği Korosu, şef Kemal Kamalı önderliğinde sahneye çıktı. Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü sanatçılarının da enstrümanlarıyla eşlik ettiği konserde, farklı engelli gruplarındaki bireyler seslendirdiği solo ve koro şarkılarıyla dinleyenlerin beğenisini kazandı. Kimi zaman hareketli şarkılarla salonu eğlendiren engelliler, kimi zaman hüzünlü şarkılarla da katılanları duygulandırdı. Tüm engellilerin ve ailelerinin sahneye çıkarak doyasıya eğlendiği konserin sonunda, protokol üyeleri de sahneye çıkarak engellilerle beraber şarkı söyledi.

“15 akülü aracı daha dağıtacağız”
Programda konuşan BKK Başkanı Semih Pala, Bursa Kent Konseyi’nin ve Engelliler Meclisi’nin Türkiye’de benzeri olmayan işler yaptığını söyledi. Sponsorlardan gönüllülere kadar herkese teşekkür eden Pala, Engelliler Meclisi’nin orijinal projeler geliştirmesine katkı koyan Yusuf Oranlı’ya da teşekkür etti. BKK ofislerini Engelliler Meclisi’nin düzenli olarak toplantılar yaptığını aktaran Pala, “Engelli kardeşlerimizin taleplerini dikkate alıyoruz. Zamanla yerine gelecektir. Yasalarda bile yeni yeni değişiklikler yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi ve BKK olarak engelli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Düşünce ve isteklerini dinliyoruz. Engellilerin hayata bağlanması için geliştirilen her projeyi önemsiyoruz. Plastik kapak toplama kampanyamız sürüyor. Devlet elbette akülü sandalye bağışı yapıyor. Ancak bizler sosyal dayanışmayı geliştirmek için yasal statüdeki projeyi sürdürüyoruz. Bu zamana kadar 110 akülü sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Önümüzdeki günlerde 15 akülü aracı daha dağıtacağız. 6 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da yapılacak olan Uluslararası BursaFotoFest’in geleneksel yürüyüşüne engelli bireyleri ve ailelerini davet ediyorum” dedi.

“Engellilerin meseleleriyle yakından ilgileniyoruz”
Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise, engelli bireylerin spordan sanata her alanda olmasının sevindirici olduğunu dile getirdi. Toplumda engellilere karşı duyarlılığın oluşmasını önemsediklerini aktaran Güngör, “Gerçek engelli, toplumun parçası olmasına rağmen empati yapmayanlardır. Engellilerin meseleleriyle yakından ilgileniyoruz. Pazar günü bir araştırma yaptırdık. Polislerimizin, alışveriş merkezlerindeki engelli park yerlerini kontrol etmesini istedik. 20’den fazla aracın, engelli aracı olmamasına rağmen park ettiğini gördük ve cezai işlem uyguladık. Bu konuda hepimize görevler düşüyor. Aileleri fedakarlıklarından ötürü tebrik ediyorum. Devlet olarak yanınızdayız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı adına programa katılan Muhsin Özlükurt ise, engellilere yönelik gerekli önemli gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bursa Kent Konseyi’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin duyarlı davrandığını ifade eden Özlükurt, tüm kamu kurumların ve özel sektörün de aynı duyarlılığı göstermesini istedi.
BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilere ve sıkıntılarına daha fazla dikkat çekmek çeşitli programlar düzenlediklerini belirtti. Türk Halk Müziği Korosu ve Kalbin Ritmi Grubu’nun ardından ‘Kalbin Dans Gurubu’nu oluşturduklarını anlatan Sönmez, hiçbir şeyin kendilerine engel olamayacağını ifade etti. Kendileriyle sürekli yeni projeler geliştiren Yusuf Oranlı’ya teşekkür eden Sönmez, “Kalbin Dans Grubu projesini bir buçuk aydır sürdürüyoruz. Projede yer alan dans eğitmenlerine, kurumlara, bizleri her çalışmada destek olan BKK Başkanı Semih Pala’ya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum. Haftanın her günü engellilerimize yönelik çalışmalar yapıyoruz. Türk Halk Müziği koromuzun 10. Kuruluş yıldönümüne yakında kutlayacağız. Hedefimiz 100 engelli arkadaşımızla birlikte sahne almak. Ayrıca kapak toplama kampanyamız sürüyor. 100 akülü sandalye hedefimize ulaştık. Yine durmuyoruz ve önümüzdeki günlerde 15 akülü aracı daha vereceğiz” diye konuştu.
Programın sonunda BKK Başkanı Semih Pala ve protokol tarafından dans eğitmenlerine, sponsorlara ve orkestra şefi Kemal Kamalı’ya çiçek takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.12.2014 | Okunma sayısı:1659

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir