Haberler

Engelliler Avrupa fırsatlarından yararlanacak

Font Boyutu

04 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

Engelliler Avrupa fırsatlarından yararlanacak
- Eurodesk Yerel Temas Noktası olan Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, Destek Hibe Programı kapsamında yürütülen ‘Engeller Eurodesk İle Aşılır’ projesiyle engelli bireylerin de Avrupa fırsatlarından yararlanmasını amaçlıyor.

BURSA – Eurodesk Yerel Temas Noktası olan Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, Destek Hibe Programı kapsamında yürütülen ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesiyle engelli bireylerin de Avrupa fırsatlarından yararlanmasını amaçlıyor.

Eurodesk Temas Noktaları Destek Hibe Programı kapsamında ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesini yürüten Gençlik Meclisi, Engelliler Meclisi işbirliğiyle Bursa’daki işitme, ortopedik ve görme engelli bireylerin durumlarına uygun materyaller hazırladı. Proje kapsamında oluşturulan materyallerin yerelde ve ulusalda engelli bireylere yönelik Avrupa fırsatlarını tanıtması ve sürece katkı sağlaması hedefleniyor.

BKK Camlı Salon’da düzenlenen toplantıya, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Gençlik Meclisi Başkan Yardımcısı Gözde Büktel, BKK Sivil Toplum ve Projeler Ofisi Sorumlusu Başak Saygı Şahin, Gençlik Meclisi ve Engelliler Meclisi üyeleri katıldı.
Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) süreciyle beraber Avrupa fırsatlarından Türkiye’deki gençlerin de yararlanması için yoğun çaba harcandığını söyleyen BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, bu çerçevede Ankara’da Ulusal Ajans kurulduğunu, geliştirilen bazı projelere hibe sağlandığını dile getirdi. Eurodesk Yerel Temas Noktası olan Gençlik Meclisi’nin de ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesiyle Ulusal Ajansa başvurduğunu ve kabul görmesinde engellilerin bu sürece dahil edilmesinin büyük rol oynadığını anlatan Keskin, “Avrupa fırsatlarından yararlanma noktasında Gençlik Meclisi zaten bilgi ve deneyime sahip. Avrupa fırsatlarının engellilere anlatılması noktasında ilk kez bir proje geliştirildi. Proje kapsamında işaret dili eklentili tanıtıcı video, kabartma alfabesi olan Braille Alfabesi kullanılarak Eurodesk broşürü ve Erasmus + kılavuzu sesli olarak hazırlandı. 7 aylık süresi olan proje, Kasım ayında son bulacak. En fazla önemsediğimiz nokta, engellilerimizin de ülke sınırlarını aşan fırsatları öğrenecek olmasıdır” dedi.

BKK Sivil Toplum ve Projeler Ofisi Sorumlusu Başak Saygı Şahin ise, ‘Engeller Eurodesk ile Aşılır’ projesi hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmaları anlatan Saygı, engellilerin de Avrupa fırsatlarından yararlanması için yürütülen projenin Ulusal Ajans tarafından örnek gösterildiğini anlattı.

Konuşmaların ardından işaret dili eklentili tanıtıcı video gösterildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 04.09.2014 | Okunma sayısı:1388

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir