Haberler

ENGELLİ ASKERLERE KINA EĞLENCESİ

Font Boyutu

11 MAYIS 2011


BASIN BÜLTENİ

ENGELLİ ASKERLERE KINA EĞLENCESİ
- BURSA KENT KONSEYİ, BİR GÜNLÜĞÜNE ASKERE GİDECEK OLAN 104 ENGELLİ GENÇ İÇİN KINA EĞLENCESİ DÜZENLEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi, bir günlüğüne ¬askere gidecek olan engelli gençler için kına gecesi düzenledi. Ellerine kına yakılan engelli gençler doyasıya eğlenirken, aileleri duygusal anlar yaşadı.

Fiziksel ve zihinsel engelleri yüzünden yaşıtları gibi askere gidemeyen gençlerin, bir günlüğüne de olsa vatani görevlerini yerine getirmeleri için başlatılan 1 günlük askerlik uygulamasından yararlanan 104 engelli genç, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin düzenlendiği asker eğlencesinde bir araya geldi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Açık Sergi Alanı’nda düzenlenen gecede, asker adayları müzik eşliğinde doyasıya eğlendi. Türk bayrağı işlemeli yazmaları boyunlarına takan engelli gençler, aileleri tarafından ‘En büyük asker, bizim asker’ sloganları arasında omuzlara alındı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Yardımcısı Mustafa Güney ve engelli gençlerin yakınlarının katıldığı gecede konuşan Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, vatan için her göreve hazır olduklarını, 12 Mayıs günü de çakı gibi asker olacaklarını söyledi. Askeriyenin kapısından girmenin, o havayı teneffüs etmenin, elbiseleri giymenin, ant içmenin kendileri için büyük onur olduğunu belirten Sönmez, eskiden askerliğini yapmayana kız verilmediğini hatırlatarak artık önlerinde bu engelin de kalktığını ifade etti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Türkiye’ye örnek çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Önemli bir sosyal projeyi daha hayata geçirdiklerini anlatan Pala, “Engelliler Meclisimiz, perşembe günü kıtalarına teslim olacak olan 104 aslan parçasına kına eğlencesi tertipledi. Bu aslan parçaları yurdumuzu ve topraklarımızı koruyacaktır. Kendilerine güveniyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gecenin tüm engelli asker adaylarına hayır olmasını diledi. Büyük millete mensup olduğumuzu söyleyen Başkan Altepe, “Bu vatan bizlere emanet. Bizlerde inşallah bu vatanın hakkını hep beraber ödeyeceğiz. Yarın kıtaya teslim olup vatani görevinizi yerine getireceksiniz. Artık askerlik yapmış yiğit bir Türk askeri olacaksınız. Artık kız istemeye gittiğinizde ‘Oğlunuz askerlik yaptı mı?’ diye sormayacaklar. Tüm asker adaylarımızın güzel bir eğitimin sonunda inşallah teskeresini alırlar. Teskereniz şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 73 milyon insanının tamamının son nefesine kadar askerliği en büyük şeref saydığını hatırlatarak, “Böyle güzel bir duyguyu yaşadığınız için sizleri tebrik ediyorum. Her Türk erkeğin önem verdiği şey, asker ocağına girmek ve o şerefli elbiseyi giymektir. Sizler de inşalar o rütbeyi takacak ve her biriniz vatının sarsılmaz bekçileri olarak gururu yaşacaksınız. Sizleri tebrik ediyorum. Siz buraya gönlünüzle koşarak geldiniz. İşte vatan sevgisi budur” dedi.

Konuşmaların ardından 104 asker adayı, Merinos AKKM Açık Sergi Alanı’na dev Türk bayrağının altında girdi. Duygusal anların yaşandığı törende, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala tarafından asker adayı genlerin ellerine kına yakıldı. Daha sonra engelli gençler, protokol üyeleriyle birlikte oyunlar oynadı.

Asker eğlencesine katılan engelli gençler yarın (12 Mayıs) Yalova Yolu üzerindeki Jandarma Komutanlığı’na teslim olup, 1 günlük askerlik hizmetini yerine getirecek.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 11.05.2011 | Okunma sayısı:6266

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu