Haberler

ENGELLERİ KALDIRACAK PROTOKOL İMZALANDI

Font Boyutu

27 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

ENGELLERİ KALDIRACAK PROTOKOL İMZALANDI
- MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE DEVLET BAKANI SELMA ALİYE KAVAF ARASINDA ‘KAMUSAL ALANLARIN ENGELLİLERİN ULAŞIMINA UYGUN HALE GELMESİ’ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI.
- BAŞKAN ALTEPE, MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ OLARAK BUGÜNE KADAR ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI, AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ VE TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ İLE ORTAK EĞİTİM PROGRAMLARI ORGANİZE ETTİKLERİNİ BELİRTEREK, ŞİMDİ DE BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI İLE ÖNEMLİ BİR PROTOKOL İMZALADIKLARINI SÖYLEDİ.
- DEVLET BAKANI SELMA ALİYE KAVAF, 2012 YILININ TEMMUZ AYINA KADAR BÜTÜN KAMUSAL ALANLARIN ENGELLİLERİN ULAŞIMINA UYGUN HALE GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, KAMUSAL ALANLARDA HIZLI BİR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞANMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI.

İSTANBUL – Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ile Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı arasında ‘kamusal alanların engellilerin ulaşımına uygun hale getirilmesi’ amacıyla protokol imzalandı.

İstanbul The Green Park Otel´de yapılan Marmara Belediyeler Birliği Meclisi 2010 yılı 2. Olağan Toplantısı, önemli bir protokole ev sahipliği yaptı. Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yürüttüğü Marmara Belediyeler Birliği, hayata geçirdiği sayısız eğitim faaliyetlerine Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile yapılan işbirliği protokolünü imzalandı. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın yanında birliğe üye belediye başkanlarının katıldığı protokol imza töreninde konuşan Birlik Başkanı Recep Altepe, geride kalan 1,5 yıl içinde yurt içinde ve yurt dışında çok önemli başarılara imza attıklarını söyledi. MBB’nin NALAS’ın ardından, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı ve Arap Kentleri Birliği’ne üye olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne üyelik sürecinin ise devam ettiğini vurguladı.

“Eğitimde çıtayı yükselttik”
Daha önce Çevre ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ve Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak protokoller imzalayıp, kapsamlı eğitim programları düzenlediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Bugün de Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile önemli bir protokol imzalıyoruz. MBB, bugün ülkemizde belediyecilik eğitimi açısından en büyük kurumlardan biri haline gelmiştir. Her yıl ortalama 14 bin belediye çalışanına, 95 farklı konuda eğitim vermekteyiz. Bölge içinde ve bölge dışında, onlarca kurumla işbirliği halinde yapılan eğitimler, ülkemizde belediyeciliğin gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Türkiye’nin en büyük ihtisas kütüphanelerinden birini İstanbul’da kurmakta olduğumuzu ve 2011 yılı başında resmî açılışını yapacağımızı da belirtmek isterim. Eyüp Sultan İlçesi’nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu Hacı Beşirağa Medresesi’nde faaliyet gösterecek olan kütüphane, aynı zamanda “belediyecilik araştırmaları merkezi” olarak faaliyet gösterecek” diye konuştu.

Kamusal alanlarda engeller kalkmalı
Protokol imza törenine katılan Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ise 2012 yılının Temmuz ayına kadar bütün kamusal alanların engellilerin ulaşımına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Kavaf, ´´Bu sürenin bitmesine yaklaşık 1,5 yıl var. Bu sürede tüm belediye başkanlarından yapılı çevrenin engellilerimizin ulaşımına uygun hale getirilmesi için hassasiyetle çalışmalarını ve kamusal alanlarımızda hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecine girmelerini bekliyorum´´ dedi.
Bakan Kavaf, iki taraf arasında imzalanan işbirliği protokolünün de tarafların güç birliği için çalışmasını sağlayacağını, böylece engelli vatandaşların hayatın içinde daha çok yer almalarının önündeki engellerden birinin aşılması için önemli bir adımın atılmış olacağını kaydetti.
Konuşmanın ardından Bakan Kavaf ile Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol çerçevesinde şehirlerin engellilerin ihtiyacına uygun düzenlenmesi, mevzuatın AB´ye uyumlu hale getirilmesi, engelli dostu ulaşım, toplumsal bilinçlenme ve eğitimde fırsat eşitliği konularında çalışmalar yapılacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 27.10.2010 | Okunma sayısı:5026

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir