Haberler

ENERJİMİZİ ‘VERİMLİLİK’ İÇİN HARCIYORUZ

Font Boyutu

3 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

ENERJİMİZİ ‘VERİMLİLİK’ İÇİN HARCIYORUZ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN VALİLİK’LE BİRLİKTE DÜZENLENDİĞİ VE KAMU KESİMİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN HEDEF ALINDIĞI TOPLANTIDA ENERJİ TASARRUFU VE TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIMI KONULARI ELE ALINDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ REFİK YILMAZ, VERİMLİ ENERJİ KULLANIMI VE TEMİZ ENERJİ TÜKETİMİNE YÖNELİK GELİŞTİRDİKLERİ PROJELERİ BİR BİR HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
- VALİ ŞAHABETTİN HARPUT, İŞSİZLİK VE EKONOMİ GİBİ ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN DE ÜLKENİN BİR NUMARALI GÜNDEMİ OLMASI GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı ve kamu kesiminde enerji verimliliğinin hedef alındığı toplantıda enerji tasarrufu ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı konuları masaya yatırıldı.

Enerjinin yoğun olarak kullanıldığı kamu kesiminde enerji verimliliği çalışmalarına hız kazandırmak amacıyla Bursa Valiliği ile ortak hareket eden Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) ile birlikte düzenlendiği toplantı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapıldı. Belediyede, eğitimde, sağlıkta ve diğer kamu alanlarında enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik stratejilerin belirlendiği toplantıya, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, ENVERDER Genel Başkanı Erkan Gürkan ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

“Enerjimizi verimlilik için harcıyoruz”
Toplantının açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Bursalılara daha konforlu bir hayat sunabilmek için yoğun çaba harcarken, enerji verimliliğini ön planda tutacak projelere ağırlık verdiklerini söyledi. Belediyecilik hizmetlerini en ucuz yöntemle değil en verimli yöntemle sunmaya çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, “Enerjinin en yoğun kullanıldığı alan ulaşım sektörüdür. Fosil yakıtlı araçların şehrin her bir köşesini dolaştığı bir şehirde temiz bir hava sağlamak için ilk olarak 50 adet daha az zararlı gaz salımı yapan otobüsleri hizmete aldık. Bunun temiz çevre için yeterli olmadığını biliyoruz. Bu sebepledir ki Bursa’da raylı taşımacılığı yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmalarımız 2010 yılı sonunda meyvelerini veriyor ve Bursa’ya temiz bir çevre kazandırmak adına temiz ulaşım projemiz önümüzdeki yıl devreye giriyor” dedi.

Aydınlatmada büyük tasarruf
Enerji verimliliğinin en önemli çalışma alanlarından biri olan aydınlatma konusunda da önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini dile getiren Yılmaz, “Belediyemiz bünyesinde bina ve sokak aydınlatmalarında klasik akkor flamanlı aydınlatma kalmamıştır. Tasarruflu aydınlatmaya geçerek çok önemli bir kazanç sağladık. Şimdi bir adım öteye giderek ledli aydınlatma devrine hazırlanıyoruz. İlk olarak modern üst geçitlerimizde kullandığımız ledli lambalar ile daha az enerji harcayarak daha fazla aydınlık elde edebiliyoruz. Bunu Nilüfer Vadisi aydınlatmasında da başarı ile uyguladık. 40 bin kilovatlık bir enerji kullanmak yerine 6 bin kilovat harcayarak hem cebimizi hem de aydınlatmamızı zenginleştirdik. Şimdi sırada yeni devreye alacağımız Bursa’nın önemli bir cazibe merkezi olacağına inandığımız Odunluk Kent Parkı bulunmaktadır. Bu alanı hep birlikte ledli aydınlatma ile şehrimize kazandırarak daha fazla aydınlığı daha az enerji ile sağlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

“Enerji verimliliği en önemli gündem olmalı”
Vali Şahabettin Harput ise enerji verimliliğinin işsizlik ve ekonomi gibi ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri olması gerektiğini söyledi. Sınırsız bir enerji kaynağının bulunmadığını ve insanoğlunun bu kaynakları bilinçsizce hızla tükettiğini dile getiren Vali Harput, “Geçmişteki büyük savaşların önemli bir kısmı enerji kaynaklarına ulaşmak için yaşandı. Gelecekte de enerji kaynakların insanların katledileceği savaşlara neden olabilir. Bu nedenle sadece kamu değil, herkes sorumluluk sahibidir. Toplumsal bilgi ve bilinçlenmeyi sağlayarak enerjinin verimli bir şekilde tüketilmesini sağlamalıyız. Bugünden itibaren tüm kurum amirleri öncelikle bir birey olarak, sonra da bir kurumun sorumlusu olarak yetki alanında enerjinin verimli kullanılıp, kullanılmadığını sorgulamalıdır” dedi.
ENVERDER Genel Başkanı Erkan Gürkan, enerjide verimliliğin sağlanmasının tek başına kamunun işi olmadığını, toplumsal olarak bu konuda yeni bir yaşam tarzının yakalanması gerektiğini vurguladı.
ENVERDER Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal ise, yüzde 10’luk enerji tasarrufunun 15 milyar dolarlık bir girdi sağlayacağını belirterek, konunun önemine dikkat çekti.
Toplantıda, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, EnverDerneği ve BacaDer tarafından sunumlar yapılarak kamu kesiminde enerji verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda bilgiler verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 03.11.2010 | Okunma sayısı:5606

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu