Haberler

EMEK KAVŞAĞI’NIN TEMELİ ATILDI

Font Boyutu

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MUDANYA YOLU ÜZERİNDE TRAFİĞİN KİLİT NOKTALARINDAN OLAN BESAŞ FABRİKASI İLE KORUPARK ARASINDAKİ ULAŞIMI, EMEK KAVŞAĞI İLE RAHATLATACAK.
TORUNLAR İNŞAAT’IN DESTEĞİNDEN DOLAYI BURSARAY İSTASYONUNA ‘KORUPARK’ İSTASYONU ADI VERİLECEK.
EMEK KAVŞAĞININ EYLÜL AYI SONUNDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE: “BURSA’YI YIKARAK YAŞANABİLİR HALE GETİRİYORUZ”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Mudanya Yolu üzerinde, kent içi trafiğin kilit noktalarından olan BESAŞ Fabrikası ve Korupark arasına yapılacak Emek Kavşağı’nın temeli törenle atıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın ulaşımının alternatif projelerle rahatlatıldığını belirttiği konuşmasında, Emek Kavşağı’nın Bursa için örnek bir çalışma olduğunu söyledi. “Bursa’da yapılacak çok iş var. Bursa’nın rantı Bursa’ya kalacak” diyen Başkan Altepe, görev süresinde geride kalan 1 yılda önemli projelerin temelinin atıldığını dile getirdi. Gürsu Kavşağı’nın 100 günde tamamlanarak kesintisiz ulaşıma hizmet ettiğini hatırlatan Altepe, Beşevler, Merinos, Filament ve halen çalışmaları devam eden İhtisas Kavşağı’nda bazı düzenlemeler yapıldığını sözlerine ekledi.

“Yatırımlarımızın çoğunu ulaşıma yapıyoruz”

Başkan Altepe, Bursa’da son 1 yılda 116 km yol yapıldığını ve 7 ilçede Büyükşehir Belediyesi tarafından 255 bin ton asfalt döküldüğünü, sadece asfalt çalışmaları için 25 milyon TL (25 trilyon), yol yapımı için kamulaştırmalara da 42 milyon TL (42 trilyon) harcandığını söyledi.

Ulaşıma nefes aldıracak çalışmaların süreceğine dikkati çeken Başkan Altepe, “Bursa’yı yıkarak yaşanabilir hale getiriyoruz. Bursa’da 800’ü aşkın projeye imza attık, bu rakam yakında bine ulaşacak. Yatırımlarımızın çoğunu ulaşıma yapıyoruz. 30 metrelik yolda 90 bina kamulaştırıldı. Yalova Yolu’nun doğusu ve Yıldırım etabıyla ilgili de çalışmalara başladık. Hafif raylı sistemde üniversite etabından sağlanan karla Emek etabında çalışıyoruz. 1 yıl içinde de Kestel etabında çalışmalara başlayacağız. Böylece hafif raylı sistemde 17 km’ye ulaşacağız. Cumhuriyet Caddesi’nde önümüzdeki günlerde tramvay ulaşımına başlayarak, gelecek yıl da Santral Garaj Heykel hattında çalışacağız” şeklinde konuştu.

BursaRay İstasyonu’na ‘Korupark’ adı verilecek

Bursa’ya yapılan yatırımlarda iş adamlarından destek aldıklarını vurgulayan Başkan Altepe, Emek Kavşağı kapsamında Torunlar İnşaat’ın destek olacağını dile getirerek, “Emek Kavşağı için sanayi bölgesinde görüşmeler yaptık. Renault, stadyum projesinde bizi destekleyip bir tribünün yapımını üstlenecek. Buradaki BursaRay istasyonuna ‘Korupark İstasyonu’ adı verilecek. Kenti sahile bağlayan bu yol üzerinde 5 ayda tamamlanması planlanan Emek Kavşağı, 3 şerit gidiş ve 3 şerit geliş olmak üzere geniş kapsamlı olarak yapılandırılacak. Bugün tıkanmanın yaşandığı sanayi bölgesinin girişi de çevre yoluna direkt bağlanacak” diye konuştu.

Projelerini vatandaşların zaman kaybı yaşamadan kentin bir başından diğer tarafına ulaşımını sağlayacak şekilde hazırladıklarına dikkat çeken Başkan Altepe, Emek Kavşağı inşaatının da hafif raylı sistem inşaatını sürdüren Yapı Merkezi firması tarafından devam ettirileceğini kaydetti.
Gururlandıran değişim

Törene katılan AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı da konuşmasında, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının önemine değinerek, “Türkiye’deki gelişimi 2002’den bu yana takip ediyoruz. Önceden ranta giden şimdi halka gidiyor. Türkiye’yi zenginleştirmeye devam edeceğiz. Bursa’daki değişim de devam edecek” dedi.

Bursa Vali Vekili Hüseyin Demirciler ise 1 Mayıs’ın anlamına işaret ederek, “Bugün emek ve dayanışma günü. Bugün Emek bölgesinde böyle bir yatırıma başlanması çok önemli. Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden kıvanç duyuyorum” şeklinde konuştu.

Kavşağa ilk harç döküldü

Konuşmaların ardından Başkan Altepe, protokol üyeleriyle birlikte butona basarak Korupark Kavşağı’na ilk harcı döktü. AK Parti milletvekilleri Mehmet Tunçak ve Mehmet Altan Karapaşaoğlu, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ve Kınık Belediye Başkanı Osman Şahin ile Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş törene katıldı. Büyükşehir Belediye Bandosu’nun mini bir konserle renk kattığı törenin sonunda konuklara BESAŞ ekmeği ikram edildi.
Trafik akışı değişecek

Emek Kavşağı’nın inşaat çalışmaları sırasında ulaşım alternatif güzergahlardan sağlanacak. Mudanya Yolu’ndan Bursa’ya gelen sürücüler, Organize Sanayi’den Filament Kavşağı’na çıkacak, Bursa’dan Mudanya’ya gidenler de Filament Kavşağı’ndan Emek istikametini kullanacak. Haziran ayının başında trafiğe kapanacak olan yolun, Eylül sonunda açılması planlanıyor.

Tarih: 01.05.2010 | Okunma sayısı:9726

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu