Haberler

EMEK KAVŞAĞI TRAFİĞE AÇILDI

Font Boyutu

29 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

EMEK KAVŞAĞI TRAFİĞE AÇILDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ‘RAHAT VE ULAŞILABİLİR BİR BURSA’ HEDEFİYLE YAPILAN EMEK KAVŞAĞI, TÖRENLE ULAŞIMA AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, NORMAL BİR KAVŞAKTAN 8 KAT DAHA BÜYÜK OLAN EMEK KAVŞAĞI İLE BURSA – MUDANYA YOLU’NUN RAHAT NEFES ALACAĞINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, KENT DİNAMİKLERİNDEN YATIRIMLAR İÇİN DESTEK BEKLEDİKLERİNİ BELİRTEREK, “EMEK KAVŞAĞI’NA RENAULT VE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KATKI VERMEDİ, ONLARIN KATKISINI DA STADYUMDA ALMAYI BEKLİYORUZ” DEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE: “BURSA’YA GÜZEL ESERLER KAZANDIRILIYOR. BURSA’DA DESTAN YAZILIYOR.”
- DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BELEDİYELERİN BURSA’DA GÜZEL İŞLER YAPTIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘sağlıklı ve ulaşılabilir ulaşım’ hedefiyle kente kazandırdığı Emek Kavşağı, törenle vatandaşların hizmetine açıldı. Normal kavşaklardan 8 kat daha büyük olan Emek Kavşağı, köprülü kavşağın yanı sıra hafif raylı sistem ve raylı sistem istasyonunu da içinde bulunduruyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yıllardır çözüm bekleyen Mudanya Yolu üzerinde yapılan Emek Kavşağı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursa’da kente nefes aldıran çalışmaları bir bir hayata geçirdiklerini belirterek, “Bursa’da kentin ulaşılabilir ve sağlıklı bir kent olması noktasında önemli adımlar atıyoruz. Emek Kavşağı, önemli bir nokta. Mudanya da Bursa’nın sahili ve oldukça yoğun olan bir bölge. Öte yandan Emek, nüfusu günden güne artan bir yer. Karşıda sanayi bölgemiz var. Her yönüyle önemli bir noktada bu kavşağı açmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.
Bursa’nın günden güne her yönden gelişip değiştiğine işaret eden Başkan Altepe, “Bursa’ya güzel eserler kazandırılıyor. Bursa’da destan yazılıyor. Bursa’mız, tek parti iktidarının büyük nimetlerinden yararlanıyor. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla Bursa için hizmet etmeye devam ediyoruz. Bursa’nın bir Avrupa kenti olması noktasında elimizden gelen gayreti sağlıyoruz” diye konuştu.

“Burada 80 trilyonluk yatırım var”
Tüm mahalelerdeki ihtiyaçların çıkarılıp vatandaşların hizmetlerden yararlanmasının sağladıklarını anlatan Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak tüm bölgelere hizmeti en iyi şekilde ulaştırmaya gayret ediyoruz. Nüfusu milyonları aşan Bursa gibi kentlerde raylı sistemler önemli. Günlük hayatta zamanında belli noktalara ulaşabilmek başlıbaşına bir sorun. Bursa kişi başına düşen raylı sistem oranında diğer kentlere göre çok ileride. Bugün açılışı yapılan yatırımla, şu anda üniversiteye devam eden 6,5 km’lik hattan sağlanan gelirle yapılan 2,5 km’lik hattın üzerindeki kavşağı hizmete sunuyoruz. Burada 80 trilyonluk yatırım var. Para vermeden diğer hattan yapılan yatırımla, eksik olan 2 durağın inşaatı burada yapılıyor. Bu şekilde
Bursa’da 9 km hat tamamlanmış oluyor. Kestel hattını da 1,5 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu dönemde bu sayede 24,5 km raylı sistem yatırımını hayata geçirmiş oluyoruz. Birkaç ihale yapıp aynı dönemde işi de tamamlayan ilk belediye oluyoruz” şeklinde konuştu.

“Kavşak çalışmalarımız sürüyor”
Mevcut vagonların da Bursa’ya konforlu hizmeti ulaştıracağına değinen Başkan Altepe, “Klimalı vagonlar Bursa ulaşımına renk katıyor. Bursa’nın ulaşılabilir bir kent olması noktasında Mudanya’nın içindeki ring hattından Güzelyalı içindeki ring hattına kadar tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu dönemde yol açmak için kamulaştırılan bina sayısı 250’yi aştı. Yıldırım’ı Teleferik’e bağlayan yolu kısa sürede açmayı hedefliyoruz. Yol çalışmalarımız 240 km’yi aştı. Mevcut kavşaklara ek luplar ve yol genişletmeler yaparak Bursa’nın trafiğinin önemli ölçüde nefes almasını sağladık.
Demirtaş Kavşağı önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyor, AS Merkez, BUTTİM, Mudanya’ya giriş ve Bademli Kavşağı da ihaleye hazırlanıyor. Kestel ve Eesenevler Kavşağı da planlarımız arasında yer alıyor” dedi.

“Emek kavşağı diğer kavşaklardan 8 kat daha büyük”
Emek Kavşağı hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, içinde raylı sistem ve raylı sistem istasyonu da bulunan ilk kavşağın Bursa – Mudanya ile Mudanya - Bursa istikametinde gidiş geliş üçer şeritli yola sahip olduğunu söyledi. 45 metre üst dönen kavşağın bulunduğu Emek Kavşağı’nın diğer kavşaklardan 8 kat daha büyük olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “140 bin metreküp dolgu, 350 adet 27 m uzunluğunda prefabrik giriş, 16 bin metrekare parke ve 50 bin ton asfalt (5,5 trilyon) bu kavşağın yapımında kullanıldı. Yaklaşık 10 milyon Euro’ya (20 trilyon, asfaltla birlikte 25 trilyon) mal olan kavşağın kaba inşaatının yüzde 50’si Korupark tarafından karşılandı. Desteklerinden dolayı Torunlar Grup adına Aziz Torun’a teşekkür ediyorum. Torunlar’ın metro istasyonuna desteklerinden dolayı da bu istasyona Korupark durağı adını verdik. Renault ve Organize Sanayi Bölgesi bu çalışmaya katkı vermedi, onların katkısını da stadyumda almayı bekliyoruz” diye konuştu.

“Çok güzel hizmetler var, takdir edeceğiz”
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Bursa’ya geldiği günden bu yana başta Büyükşehir olmak üzere tüm belediyelerin verimli ve yararlı faaliyetlerine tanıklık ettiğini söyledi. Belediyelerin çalışmalarının önemine değinen Bakan Arınç, “Bursa’da yaşayan herkes belediye başkanlarının yaptığı işleri biliyor. Şehirlere hizmet eden belediye başkanları unutulmuyor. Bunların en yenisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. İstanbul’a geldiğimde sıkıntı yaşanan bir büyük metropoldü. 4,5 senede İstanbul yeniden yapılandı. İstanbul İstanbul oldu. Bursa’da son 2 dönemdir güzel işler yapılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde de baştan rahmetli Hikmet kardeşimiz olmak üzere ve şimdiki başkan Recep Altepe olmak üzere güzel işler yapılıyor. Hataları kusurları mutlaka olabilir. Ancak yapılanlar ortada. Yıllarca yapılan engellemelerle vatandaş kaybediyor. Bazıları bunları din haline getirilmiş. İtirazlarına kılıf bulmak lazım. Ciddi ve kararlı olmalıyız. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı da 4 dönemdir önemli işler yapıyor. Çok güzel hizmetler var, takdir edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Bursa’dan kazanıyorsanız, Bursa’ya vereceksiniz”
Sabah gözünü açan insanın belediyelerin yaptığı hizmetlerler yüzünün güleceğini belirten Bakan Arınç, “Yeşil Bursa’ya yakıştığı için kolay ulaşım sağlanacak. Bursa’nın en temel sorunu bu. Ulaşımı çözmek belediyelerin görevi, olmazsa hükümet üstlenecek. Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi hiçbir şey yapamıyor, biz oradaki çalışmaları destekliyoruz. Oy versinler vermesinler, bize düşen insanımızın günlük yaşamını kolaylaştırmak. Tasarruf ederek yapıyoruz. Kamu kaynağını ne kadar az kullanırsak o kadar iyi. Çünkü onları sizden aldığımız paralardan sağlanıyor, bu konuda cimri olmalıyız. Başkan Altepe, destek vermeyenlerin kulaüını çınlattı. Bursa’dan kazanıyorsanız, Bursa’ya vereceksiniz. Bu hizmetler başka türlü gelmiyor. Bursalılar kadirşinas insanlardır. Kendilerine destek verenleri unutmazlar. Güzel Bursa’da güzel günler yaşayacağımıza inanıyorum” dedi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Bursa’nın en önemli sorunlarının ulaşımla alakalı olduğunu söyledi. Dündar, Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışarak ciddi adımlar atıldığını belirterek, “Yeni açılacak caddelerle modern kentleşme yolunda yeni adımlar atıyoruz ve aynı anda geçmişle geleceği buluşturan çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Emek Kavşağı açılış törenine, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü ile AK Parti’li milletvekilleri ve AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, partililer, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Korupark yöneticileri ve müteahhit firma Yapı Merkezi ve Tewet yetkilileri de katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 29.05.2011 | Okunma sayısı:8334

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu