Haberler

Elmasbahçeler’in hayali gerçekleşti

Font Boyutu

18 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ
ELMASBAHÇELER’İN HAYALİ GERÇEKLEŞTİ
- BURSA’NIN EN ESKİ MAHALLELERİNDEN BİRİ OLMASINA RAĞMEN YETERLİ SOSYAL DONATI ALANI BULUNMAYAN ELMASBAHÇELER MAHALLESİ’NİN SPOR TESİSİ HAYALİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE GERÇEKLEŞTİ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 10 BİNAYI KAMULAŞTIRILARAK YIKMASININ ARDINDAN ELMASBAHÇELER MAHALLESİ’NE KAZANDIRDIĞI SPOR TESİSİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ELMASBAHÇELER’İN KENDİ DOĞDUĞU MAHALLE OLDUĞUNU HATIRLATARAK, “YILLARDIR BÖLGENİN HAYALİ OLAN SPOR TESİSLERİNİ YAPMAK BİZE NASİP OLDU” DEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 10 binayı kamulaştırılarak yıkmasının ardından Elmasbahçeler Mahallesi’ne kazandırdığı spor tesisi törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Elmasbahçeler’in kendi doğduğu mahalle olduğunu hatırlatarak, “Yıllardır bölgenin hayali olan spor tesislerini yapmak yine bize nasip oldu” dedi.
Bursa’yı sporda da marka kent yapmak hedefiyle hemen hemen her mahalleye spor tesisi kazandıran Büyükşehir Belediyesi, bir tesis de Elmasbahçeler Mahallesi’ne kazandırdı. Bursa’nın en eski ve planlı mahallelerinden biri olmasına rağmen, okul alanı ve cami dışında hiçbir sosyal donatı alanı bulunmayan Elmasbahçeler Mahallesi’ne spor tesisi kazandırmak amacıyla yaklaşık 2 bin 200 metrekare alanlı 8 parsel üzerindeki 10 bina kamulaştırılarak, yıkıldı. Şubat ayında temeli atılan ve mahalle gençlerin yıllardır hayalini kurduğu tesis, yaklaşık 2,5 milyon liralık yatırımla tamamlanarak hizmete açıldı. Elmasbahçeler Spor Tesisi’nin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Cemal Vardar, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ile mahalle halkı katıldı.
Elmasbahçeler’e hizmet yağmuru
Kendisinin de Elmasbahçeler Mahallesi’nde doğduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en planlı mahallesi olmasına rağmen bölgede yoğun yapılaşma nedeniyle yeşil alan, spor tesisi, park gibi sosyal donatı alanları bulunmadığını söyledi. Bir spor sahasının çocukluğundan beri bölge için bir özlem olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Plastik toplarla sokak aralarında oynardık. 1960’lı yıllarda yandaki yeşil saha dediğimiz alanda futbol oynardık. 1970’lerde o da kalmadı. Yaklaşık 40 yıldır da bölgede bir spor alanı bulunmuyor. Beton bloklar arasında yaşayan halkımıza spor yapma imkanı sunmak için bu alanda 10 binayı yıktık. Söz verdik ve bugün sözümüzü tutuyoruz. Bu bölgeye eserler bırakmaya devam edeceğiz. İşte hemen yan tarafta belediye binamız tamamlanmak üzere. Artık yetersiz kalan okulumuzu da yeniliyoruz. Okulun genişletilmesi için biz 9 binayı kamulaştırıyoruz ve inşaatı da bir hayırseverimiz yapacak. Özel okul kalitesinde 4, 4’ük bir okul olacak. Spor tesisimiz başta olmak üzere, tüm bu eserlerimiz şimdiden bölgeye hayırlı olsun. Yeni eserler bırakmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bizim zamanımızda Recep Altepe yoktu
Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu da daha dün tesislerin temelini attıklarını, bugün ise açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Kendisinin de çocukluğunun Bursa’da geçtiğini ve futbola ilgisinin olduğunu kaydeden Şerbetçioğlu, “Ama biz şimdiki çocuklar kadar şanslı değildik. O zamanlar Recep Altepe yoktu, AK Parti yoktu, futbol tesisi de yoktu. Başta başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun. Spor camiasına hayırlı olsun” dedi.

Hizmet yarışı
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da gerek Osmangazi’de gerekse Bursa’da he yaştan insana spor yapma imkanı sunan tesisler kazandırılması için adeta bir yarış içinde olduklarını belirterek, Elmasbahçeler’e kazandırılan tesis nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Buldukları her boş alana spor alanı ve park yaptıklarını, boş alan bulunmayan yerlere de plan değişikliği ve kamulaştırmalarla tesisler kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren Dündar, bölgenin en önemli sorunlarından birinin de trafik olduğunu belirterek, bu sorunun çözümü için de gerekli çalışmaları yapacaklarını vurguladı.
Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Cemal Vardar, Elmasbahçeler Spor Kulübü Başkanı Erkan Aydemir ve Mahalle Muhtarı Mustafa Pamukçu da mahalleye kazandırılan tesis nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Kulüp Başkanı Aydemir, günün anısına Başkan Altepe’ye kulübün formasını hediye etti. Açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri, daha sonra penaltı atışları yaparak, sahayı resmen sporun hizmetine sunmuş oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.10.2014 | Okunma sayısı:5849

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu