Haberler

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR MERİNOS AKKM’DE SERGİLENİYOR

Font Boyutu

1 ARALIK 2010

BASIN BÜLTENİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR MERİNOS AKKM’DE SERGİLENİYOR
- ELEKTRİK VE GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN ARAÇLAR MERİNOS AKKM’DE SERGİLENDİ.
- TOFAŞ TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN TİCARİ VERSİYONDAKİ İLK ELEKTRİKLİ ARAÇ OLAN DOBLO EV, MERİNOS AKKM FUAYE ALANINDA DÜZENLENEN TEMİZ ENERJİ FUARI’NDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI.

BURSA – Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen Temiz enerji günleri kapsamında gerçekleştirilen temiz enerji Fuarı’nda elektrik ve güneş enerjisiyle çalışan araçları da görücüye çıktı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Su Vakfı tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘8. Ulusal Temiz Enerji Günleri’ (UTEG), kapsamında Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Fuaye alanında da Temiz Enerji Fuarı düzenlendi. Açılışını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı fuarda enerji alanında faaliyet gösteren özel firmalar ile kamu kurumları startlar açarak, katılımcıları bilgilendirdi.

Elektrikli Doblo görücüye çıktı
Fuar alanına stant kuran Fiat, Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında geliştirdiği ticari versiyondaki ilk elektrikli aracı Doblo EV’yi de görücüye çıkardı. Firma görevlileri katılımcılara araç hakkında teknik bilgi verdi. 150 kilometrelik menzile sahip aracın, 100 kilometreye 9.6 saniyede eriştiğini belirten yetkililer, 750 kilogram yük kapasitesi bulunan aracın batarya ömrünün ise 10 yıl olduğunu kaydetti. Normal olarak 7 saatte şarj olan bataryaların 45 dakikada hızlı şarj edilebildiğini anlatan yetkililer, enerji geri kazanımlı fren sistemine sahip aracın elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum hızının ise 110 kilometre olduğunu ifade etti.

Mobil EV h2 ekokaravan’ın son durağı Merinos AKKM oldu
Rüzgar, güneş ve hidrojen gibi çevreyi kirletmeyen alternatif enerji kaynaklarını tanıtmak amacıyla Türkiye yollarına çıkan ‘mobil ev’ projesi ‘H2 Ekokaravan’ın son durağı Merinos AKKM oldu. 8. Ulusal Enerji Günleri (UTEG’10) kapsamında fuar alanında sergilenen ‘Ekokaravan’a vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Rüzgar ve güneşi kullanarak maksimum 3.8 kilovata kadar kendi enerjisini üreten Ekokaravan, mutfak gereçleri, klima, televizyon gibi elektrikli aletler için gereken tüm elektrik enerjisini, rüzgar ve güneşten elde ediliyor. Rüzgar veya güneş, ya da her ikisi birden yeterli düzeyde değilse hidrojen-yakıt pilleri devreye giriyor. Su ve hidrojeni ayrıştıran ‘elektrolizör’ sayesinde, hidrojen yakıt pilinde depolanıyor, yakıt pilleri, elektrik ihtiyacında devreye giriyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle tasarlanan H2 ecocart prototipi de fuarı gezen katılımcıların ilgisini çekti. Çoğunlukla hava alanlarında ve kamu alanlarında, yaşlı ve engellilerin dolaşımını kolaylaştırmak için kullanılan yolcu arabaları genellikle uzun şarj süresi olan batarya paketleri ile güçlendiriliyor. H2 ecocart, hidrojen yakıt hücrelerinin avantajlı bir şekilde güneş enerjisiyle taşıtlara entegre edilebileceğini gösteriyor.
Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu tarafından geliştirilen güneş enerjisiyle çalışan ‘Timsah’ isimli araç da katılımcılar tarafından ilgiyle incelendi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 01.12.2010 | Okunma sayısı:8461

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir