Haberler

“Ekonomik kalkınma Ar-Ge’siz olmaz”

Font Boyutu

 12 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

“EKONOMİK KALKINMA AR-GE’SİZ OLMAZ”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE DÜZENLENEN 3.BİLGİLENDİRME VE AR-GE GÜNLERİNE KATILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN AR-GE’YE VERDİĞİ ÖNEMDEN SÖZ EDEN BAŞKAN ALTEPE, “YERLİ TRAMVAY İPEKBÖCEĞİ’NİN ORTAYA ÇIKARILARAK MARKA HALİNE GETİRİLMESİ, AR-GE’YE VERDİĞİMİZ ÖNEMİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Bilgilendirme ve Ar-Ge günlerine katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin Ar-Ge’ye verdiği önemden söz eden Başkan Altepe, “Yerli tramvay İpekböceği’nin ortaya çıkarılarak marka haline getirilmesi, Ar-Ge’ye verdiğimiz önemin en önemli göstergesidir” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Uludağ Üniversitesi Rektörü Kamil Dilek, iş dünyasının önemli isimleri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı ‘3.Bilgilendirme ve Ar-Ge günleri’ Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz konferans salonunda açılış konuşmalarıyla başladı.

“Ekonomik kalkınma Ar-Ge’siz olmaz”
Programın açılışında konuşma yapan Başkan Altepe, Ekonomik kalkınmanın Ar-Ge’siz yapılamayacağına vurgu yaparak, konunun önemine değindi. Ülkemizin artık hedefleri olan önemli ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Altepe, bu hedefleri gerçekleştirmek için Ar-Ge çalışmalarının her kurumda yapılması gerektiğini belirtti. Bursa’nın bu hedefleri gerçekleştirmede çok önemli bir misyonu üstlendiğini belirten Altepe, “Bursa, sanayi ve ticaret konusunda ülkemizin dinamo şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Bu özelliğini iyi kullandığı takdirde ülkemizin bu hedeflerine ulaşma noktasında önemli katkıları olur. Bunun sonucunda hem Bursa hem de ülkemiz kazanmış olur” dedi.

“Bilgi paylaşılınca değerli olur”
Büyükşehir Belediyesi olarak Uludağ Üniversitesi ile sürekli iletişim halinde olduklarına değinen Başkan Altepe, “Üniversitelerde üretilen bilginin değerli olabilmesi için o bilginin paylaşılması gerekir. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler bu dönem Üniversite ile ortaklaşa düzenlediğimiz projelerle, üretilen bilginin paylaşılmasını sağlıyoruz. Bu sayede üretilen bu bilgi daha değerli hale geliyor. Üniversitelerin şehirle bütünleşmesi noktasında köprü vazifesi görerek bilginin paylaşılmasına vesile oluyoruz” dedi.

Yerli markalara hep destek tam destek
Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da faaliyet gösteren yatırımcıya her zaman destek olduklarını ifade eden Başkan Altepe, “Yerli markaların oluşması Bursa için çok önemli. Örneğin Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olan ipekböceği, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursa’da bulunan Türk mühendisler tarafından yapıldı. Bu bizim için bir gurur kaynağı olmalı. Bunun yanı sıra Bilim Teknoloji Merkezi tamamlandığında Avrupa’da dahi olmayan özelliklere ve kaliteye sahip bir merkez haline gelecek” dedi.

“Ar-Ge’de yeterli değiliz”
Türkiye’nin yurtiçi gayri safi milli hasıladan Ar-Ge’ye ayırdığı payın azaldığından yakınan Vali Münir Karaloğlu, “Gelişmiş ülkelere baktığınızda ayrılan pay yüzde 3 iken, bizde son 10-11 yılda yapılan yatırımlarla birlikte ancak yüzde bire yaklaşmıştır. Teknoloji yoğun ürünler üretilmesi halinde ihracat ve ithalat oranları da rayına girecektir. Ülke olarak Ar-Ge çalışmalarına ayırdığımız payın az olduğunu herkes kabul etmektedir” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.11.2013 | Okunma sayısı:2893

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu