Haberler

Eğitimde çıta Büyükşehir’le yükseliyor

Font Boyutu

 28 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

EĞİTİMDE ÇITA BÜYÜKŞEHİR’LE YÜKSELİYOR
- BUGÜNE KADAR BİRÇOK OKULUN SPOR SALONU, SAHA, ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE DİĞER FİZİKİ EKSİKLİKLERİNİN GİDERİLMESİ NOKTASINDA ÖNEMLİ YATIRIMLARI HAYATA GEÇİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İHTİYACI KARŞILAMAYAN 5 OKULU YIKIP YENİDEN YAPACAK, KULLANILMAYAN KÖY OKULLARINI DA BÖLGE İHTİYAÇLARINA GÖRE YENİDEN DİZAYN EDECEK.
- EĞİTİM KURUMLARININ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YENİLENMESİNİ ÖNGÖREN PROTOKOL, VALİ MÜNİR KARALOĞLU İLE BAŞKAN RECEP ALTEPE ARASINDA İMZALANDI.
- BAŞKAN ALTEPE, İLK ETAPTA YIKILIP YENİDEN YAPILACAK OKULLARIN ÖZEL OKUL STANDARTLARINDA, SPOR SALONU, KONFERANS SALONU, ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE SOSYAL DONATI ALANLARIYLA NİTELİKLİ ESERLER OLACAĞINI SÖYLEDİ.
- VALİ KARALOĞLU, YEREL YÖNETİMLERİN YEREL İHTİYAÇLARA GÖRE ŞEKİLLENDİĞİ YENİ BİR DÖNEME GİRİLDİĞİNİ BELİRTEREK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÇOK İYİ ORGANİZE OLDUĞUNU VE İMZALANAN PROTOKOLLE HEM MERKEZDEKİ ESKİ OKULLARIN YENİLECEĞİNİ HEM DE KAPALI OLAN KÖY OKULLARININ YENİDEN BULUNDUKLARI BÖLGELERE KAZANDIRILACAĞINI KAYDETTİ.

BURSA – Bugüne kadar birçok okulun spor salonu, saha, çevre düzenlemesi ve diğer fiziki eksikliklerinin giderilmesi noktasında önemli yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, ihtiyacı karşılamayan 5 okulu yıkıp yeniden yapacak, kullanılmayan köy okullarını da bölge ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edecek. Eğitim kurumlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenmesini öngören protokol, Vali Münir Karaloğlu ile Başkan Recep Altepe arasında imzalandı.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken, özellikle Milli Eğitim’den gelen talepleri de bugüne kadar imkanlar ölçüsünde geri çevirmeyen Büyükşehir Belediyesi, ihtiyacı karşılamayan mevcut okulların yenilenmesi noktasında tarihi bir sorumluluk üstlendi. Eğitim kurumlarına spor salonu ve saha kazandırmak, başarılı öğrencileri ödüllendirilmek, okullara çevre düzenlemesi yapmak gibi rutin çalışmaların yanında Millet Mahallesi Temel Eğitim Okulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi kampüsünün sil baştan yenilenmesi gibi köklü projeleri hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Valilikle imzalanan protokolle eğitimin baş aktörlerinden biri haline geldi. Kent merkezinde olmalarına rağmen ihtiyaçları karşılamakta zorlanan Zafer, Demirtaşpaşa, Elmasbahçeler, İbni Sina ve Osmangazi İlkokullarının yıkılıp yeniden yapılması ve kullanılmayan köy okullarının yeniden düzenlenmesini öngören protokol Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Vali Münir Karaloğlu arasında Hünkar Köşkü’nde düzenlenen törenle imzalandı.

Devlet okullarına özel okul kalitesi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel, ekonomik, sportif olmak üzere her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirterek, eğitimin de en önemli önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Bugüne kadar alanı uygun okullara spor salonu, saha ve konferans salonu gibi sosyal donatı alanları kazandırma noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, Türkiye’nin eğitim noktasında halen istenilen seviyede olmadığını kaydetti. Kişi başı geliri 10 bin doların üzerinde olan OECD ülkeleri arasında eğitimin seviyesi bakımından Türkiye’nin çok gerilerde olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Ortalama eğitim süremiz 6,5 yıl. Yani ortaokul terk seviyesindeyiz. Bunu mutlaka en azından lise düzeyine çıkarmalıyız. Valiliğimiz tarafından yürütülen Eğitime yüzde 100 destek kampanyasında kent olarak iyi bir noktadayız. Ancak sponsorlarımız daha çok bina yapımını üstleniyor. Boş alan üretmek ise bize kalıyor. Kent merkezinde kalan okullarımızı yenilemek ve büyütmek ise ancak kamulaştırmalarla oluyor. Örneğin sadece Elmasbahçeler okulunun yenilenmesi için 9 binayı kamulaştırmamız gerekiyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi olarak biz devreye giriyoruz. Valiliğimizle imzaladığımız bu protokolle Zafer, Demirtaşpaşa, Elmasbahçeler, İbni Sina ve Osmangazi ilkokullarını yıkıp, yeniden yapacağız. Özel okullardan kalite olarak hiçbir eksiği bulunmayacak bu okullarımız, aynı zamanda bulundukları bölgelere uygun özgür mimari konseptiyle Bursa’ya değer katacak” diye konuştu.

Büyükşehir’in güçlü desteği var
Bursa Valisi Münir Karaloğlu da yerel yönetimlerin eğitime desteği bakımından Bursa’nın en şanslı kentlerden biri olduğunu belirterek, özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime güçlü bir destek verdiğini söyledi. Bursa’da açıl liselerle birlikte toplam 570 bin öğrenci olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, göç ve nüfus artışına bağlı olarak ortaya çıkan derslik ihtiyaçlarını genel bütçe, yerel yönetimler ve hayırsever destekleri ile karşılamaya çalıştıklarını vurguladı. Ancak 40 – 50 yıl önce yapılan mevcut okulların, mahallenin o günkü nüfus yapısına göre yapıldığını ve bu okulların artık ihtiyacı karşılamanın çok gerisinde kaldığını ifade eden Karaloğlu, “Bugün burada Büyükşehir Belediyemizle iki ayrı protokol imzalıyoruz. Birincisi merkezdeki ihtiyacı karşılamayan 5 okulumuzun yıkılıp, derslikleri, spor ve konferans salonları, çevre düzenlemeleri ile yeniden yapılması. İkincisi ise eskiden köy olan mahallerimizde öğrencisi olmadığı için kapatılan ve kullanılmadığı için bakımsız duruma düşen okullarımızın yenilenmesi. Büyükşehir Belediyemiz, bölgenin sosyal ihtiyaçlarına göre bu binaları yeniden düzenlenecek ve okula ihtiyaç duyulduğunda bu biralar okul olarak da kullanılabilecek. Yerel yönetimlerin yerel ihtiyaçlara göre yeniden şekillendiği bir döneme girdik. Özel İdare kapandığında köylerin hali ne olacak sorusuna en güzel cevabı Büyükşehir Belediyemiz veriyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyemiz çok iyi organize oldu. İlin Valisi olarak kendilerine teşekkür ediyorum. Belediyemiz fiziki standartları yükseltecek, eğitim kalitesini yükseltmek de bizim işimiz. Onun üzerinde çalışmalarımız da sürüyor” dedi.
Daha sonra merkezdeki 5 okulun yıkılıp, yeniden yapılması ile kullanılmayan köy okullarının yeniden düzenlenmesini öngören protokol, Vali Karaloğlu ile Başkan Altepe arasında imzalandı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 28.10.2014 | Okunma sayısı:3291

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu