Haberler

EĞİTİMCİLERDEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Font Boyutu

 1 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

EĞİTİMCİLERDEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR
- AVRUPA BİRLİĞİ’NİN DESTEĞİYLE, OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ HEDEFİYLE BAŞLATILAN PROJENİN İLK ZİYARETİNİ BURSA’YA YAPAN MACARİSTAN, İNGİLTERE, İSPANYA VE ESTONYALI EĞİTİMCİLER BURSA’YI YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULDULAR.
- EĞİTİMCİLER, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ DE ZİYARET ETTİLER.

BURSA –
Avrupa Birliği’nin desteğiyle anaokullarında uygulanan sistemlerin değerlendirildiği ve okul öncesi eğitimin geliştirilmesini hedefleyen proje sebebiyle Bursa’ya gelen yabancı eğitimciler, eğitime verilen destek nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Dr Ayten Bozkaya Anaokulu öncülüğünde başlatılan ve 2010-2012 dönemini kapsayan Avrupa Birliği destekli okul ortaklıkları çalışması kapsamında Estonya, İspanya, Macaristan ve İngiltere’den gelen eğitimcileri Bursa’da buluşturdu.
Projenin ilk durağında Bursa´ya gelerek, okul öncesi eğitim faaliyetlerini değerlendiren eğitimciler, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret etti.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ın Tarihi Belediye Binası’nda kabul ettiği eğitimciler, Bursa’da çok iyi ağırlandıklarını belirttiler. Okul öncesi çocuklara yönelik eğitim uygulamalarının benzerliğine dikkat çeken konuklar, çalışma alanı bakımından ortak noktaları olan meslekleriyle ilgili fikir alışverişinde bulunmanın önemine dikkat çektiler.

Tarih ve kültür de tanıtılıyor
Projeyle ilgili bilgi veren Dr Ayten Bozkaya Anaokulu Müdürü Sevgi Battalbey, 2012 yılı Mayıs ayına kadar sürecek olan projenin okul öncesi eğitim sisteminin farklı ülkelerdeki durumuyla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımının yanı sıra ülkelerin tarihi ve kültürel değerlerinin de tanıtılmasına katkı sağladığına dikkat çekti. Battalbey, 25 Ekim Pazartesi ile 4 Kasım Perşembe tarihleri arasında gerçekleştirilen Bursa gezisine katılan yabancı konukların eğitim sisteminin karşılıklı incelenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Türkiye’de yüzde 30, yurtdışında yüzde 95
Bursa ziyareti ile başlayan proje dahilinde Nisan ayında Macaristan’a gidileceğini de söyleyen Battalbey, “Estonya, İspanya, Macaristan ve İngiltere’den gelen eğitimciler, Türkiye’yi çok beğendiler. Yaptığımız çalışmada anaokullarında uygulanan sistemin içerik olarak benzer özelliklere sahip olduğunu gördük. Yurtdışında 5-6 yaş çocuklarda okul öncesine katılımın yüzde 95 ve üzerinde olduğunu gözlemledik. Yalnız bu oran Türkiye’de yüzde 30’lar civarında” dedi.
Battalbey, kendilerine destek veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nebahat Sezgin ile Nilüfer ve Ataevler anaokullarından eğitimcilerin de katıldığı ziyarette, Başkanvekili Abdullah Karadağ, projenin önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Konuklarına kentle ilgili bilgiler vererek Bursa’yı tanıtan birer kitap armağan eden Karadağ, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman eğitime önem ve destek verdiğini sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.11.2010 | Okunma sayısı:6050

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir