Haberler

“Dünyanın en uzun teleferiği yılbaşında hizmette”

Font Boyutu

 19 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

“DÜNYANIN EN UZUN TELEFERİĞİ YILBAŞINDA HİZMETTE”
- TELEFERİK 2. ETAP ÇALIŞMALARINDA DA SONA GELİNDİ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BURSA’YI DAHA ULAŞILABİLİR MARKA BİR KENT HALİNE GETİRMEK AMACIYLA SÜRDÜRDÜĞÜ ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA YENİLENEN TELEFERİK, YILBAŞINDA OTELLER BÖLGESİ’NE ULAŞIM SAĞLAYACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “BURSA’NIN SİMGESİ TELEFERİKTE 2. ETAPTA ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ. TAMAMLANDIĞINDA, DÜNYANIN EN UZUN TELEFERİK HATLARININ BAŞINDA GELENİ BURSA’DA HİZMETE GİRMİŞ OLACAK” DEDİ.

BURSA – ‘Daha yaşanabilir ve daha ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle hizmetlerini aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kente değer katan teleferiğin yılbaşından itibaren Oteller Bölgesi’ne ulaşacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha ulaşılabilir marka bir kent haline getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında yenilenen kentin simgesi teleferik, Oteller Bölgesi’ne de uzanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte yeni teleferiğin 2. etabında devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Bursa Teleferik A.Ş. Genel Müdürü İlker Cumbul’dan çalışmalarla ilgili son durum hakkında bilgi alan Başkan Altepe, Bursalılara müjdeli haberi verdi.

Hedef Oteller Bölgesi
Yeni teleferiğin büyük ilgi gördüğünü anlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın simgesi olan teleferiğin yenileme çalışmaları hızla sürüyordu. İlk etapta Teferrüç ile Sarıalan arasında çalışan hattımızı bu yıl içinde açmıştık. Teleferik ilk etabında, 4 ay içinde 450 bin kişiyi taşıdı. Şimdi, esas hedefimiz olan Oteller Bölgesi’ne ulaşma konusunda Sarıalan ile Oteller Bölgesi arasındaki hatta devam eden çalışmalarımızın da artık sonuna doğru geliyoruz” diye konuştu.

Dünyanın en uzunu
Başkan Altepe, Bursa merkezi ile Sarıalan arasındaki ilk etabın 4500 metrelik hattan oluştuğunu söyleyerek, “İlk etabın ardından Sarıalan ile Oteller Bölgesi arasındaki 4500 metrelik hatla birlikte 9 kilometrelik bir teleferik hattımız oluyor. Bu sayede dünyanın en uzun teleferik hatlarının başında geleni de Bursa’da hizmete geçmiş oluyor” dedi.
Çalışmaların hızla sürdüğünü anlatan Başkan Altepe, “İkinci etapta da artık beton çalışmalarının sonuna geldik. Son kat betonu bugünlerde atılmak üzere. Şu anda en son inşa edilen Oteller İstasyonu’ndayız. Makine dairemiz komple montajlı olarak geldi, her an çalışabilecek şekilde. Direklerin tamamının montajı tamamlandı. Şu anda kılavuz teli çekiliyor ve tel birkaç gün içinde deneme amaçlı olarak dönmeye başlayacak. Kabinleri üzerinde taşıyacak olan normal halatın çekilmesinin ardından halat artık aybaşından sonra dönmeye başlayacak” şeklinde konuştu.

22 dakikada 9 km’lik yolculuk
Bugüne kadar yapılan çalışmalarla, inşaatta herhangi bir aksama olmadığını vurgulayan Başkan Altepe, “Hedeflediğimiz gibi yılbaşında Bursa merkezinden Oteller Bölgesi’ne yani otellere ve kayak pistine kadar ulaşım sağlanmış olacak. Bursa’dan teleferiğe binen vatandaşlar yaklaşık 22 – 23 dakikalık bir yolculukla kayak pistinin önüne kadar ulaşacaklar. Bu konforu yılbaşından itibaren sunmuş olacağız” diye konuştu.

“Uludağ’da 4 mevsim”
Başkan Altepe, teleferiğin yenilenmesiyle kentin büyük ivme kazandığını da hatırlatarak, “Teleferik, artık Oteller Bölgesi’ne de uzanarak Bursa turizmine ayrı bir değer katmış olacak. Böylece oteller de Oteller Bölgesi de 4 mevsim kullanılır yaşayan bir merkez haline gelecek” dedi.
Başkan Altepe, teleferiğin 2. etabıyla da hem Bursa’nın ve esnafın kazanacağını hem de kent turizminin gelişeceğini sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.11.2014 | Okunma sayısı:6242

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu