Haberler

DÜNYACA ÜNLÜ MİMARIN GÖZÜYLE HANLAR BÖLGESİ

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyaca ünlü İtalyan mimar Massimiliano Fuksas’la Hanlar Bölgesi ve çevresine yönelik mimari düzenlemelerle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi ‘nin Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Başkan Danışmanı Taha Aydın, İmar Komisyonu Başkanı Recep Demirhan, Etüt Projeler Daire Başkanlığı’ndan Cihan Atabey ile Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Genel Sekreteri Murat İlkme’nin de katıldığı İtalya gezisi kapsamında mimar Massimiliano Fuksas’la bir araya geldi. Tarihi şehirlerdeki mimari yaklaşımların ele alındığı 2,5 saat süren toplantıda, Hanlar Bölgesi’nin geleceğine ve bu bölgede yapılabilecek çalışmalara yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

“Hanlar Bölgesi’nin ruhu çok farklı”
Geçtiğimiz aylarda Bursa’ya geldiğinde gezdiği Hanlar Bölgesi’nin kendisini çok etkilediğini belirten Fuksas, “Dünyada birçok yeri gezdim. Ancak bu bölgenin ruhu bana çok farklı geldi. Etkilendim, heyecanlandım ve burası için ne yapabileceğimi düşündüm” şeklinde bu bölgeyle ilgili görüşlerini dile getirirken, Başkan Altepe ve beraberindekilerle Hanlar Bölgesi’ne yönelik mimari düşüncelerini, proje ve yöntemlerini paylaştı.

“Hanlar Bölgesi hak ettiği konuma ulaşacak”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2010 yılındaki çalışmalarını dünyadaki tarihi yapıların bulunduğu şehirlere ayıran mimar Fuksas’la yaptıkları görüşmenin yararlı geçtiğini söyledi. Hanlar Bölgesi’ne yönelik yaptıkları çalışmaları 6 yıldır sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, yeni dönemde de Kütahya ve Eskişehir Hanı ile restorasyonlara yeniden başladıklarını vurgulayarak, “İç Fidan, Galle (Tahıl), Kapan, Şadırvanlı ve Yoğurt Hanları, Gelincik ve Hallaçlar Çarşıları, Davutpaşa ve Reyhan Paşa Hamamları yeni dönemde restorasyonunu planladığımız çalışmalar. Bu değerlere asırlardır sahip olmamıza rağmen yeteri kadar istifade edemiyoruz. Bundan dolayı Bursa’nın sahip olduğu değerlerin daha yaşanılabilir olması ve dünya vitrinine taşınması konusunda alanında uzman kişilerinde görüşlerini alıyoruz. Hanlar Bölgesi bu dönemde hak ettiği konuma ulaşacak” dedi. Başkan Altepe ve beraberindekiler toplantının ardından Fuksas’ın ofisinde dünyada ödül alan projelerin maketlerini de gezdi.

Tarih: 16.01.2010 | Okunma sayısı:9898

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir