Haberler

Dünya Kulüpler Kupası Avrupa Şampiyonası Bursa’da başladı

Font Boyutu

 5 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

‘Dünya Kulüpler Kupası Avrupa Şampiyonası’ Bursa’da başladı
-Dünya Shotokan Karete Kupası ve 5. Avrupa Shotokan Karate Şampiyonası Atatürk Spor Salonu´nda düzenlenen açılış töreniyle başladı.
-Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü olarak olimpiyatlarda Türk Bayrağı’nı dalgalandırmayı hedeflediklerini söyledi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Dünya Shotokan Karate Birliği, Dünya Karate Birliği ve Türkiye Karate Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Dünya Kulüpler Kupası Avrupa Şampiyonası’, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen törenle başladı.

Ümitler ve gençler kategorilerindeki müsabakaların gerçekleştirildiği turnuva, Bursa Mehter Takımı eşliğinde İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Atatürk Spor Salonu´nda düzenlenen törene, Dünya ve Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, Tanzanya Spor Bakanı Dr. Fenella Mukambara, Tanzanya Endüstri Bakan Yardımcısı Fudakamba Uzmani, İtalyan parlamenter Prof. Dr. Havel Aguero Angela, Bursaspor yönetim kurulu üyesi ve Büyükehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık katıldı. Federasyon Başkanı Esat Delihasan, organizasyon tarihi hakkında bilgi vererek, “Bu organizasyona 5 yıl önce Türkiye´de başladık. Geçen zamanda 45 ülke bu organizasyona katıldı, gittikçe de çoğalıyoruz. Birlik ve beraberlikle Türk Karatesi’nin dünya sporuna katkısını görüyoruz. Bu büyük organizasyona katkısı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´ye teşekkür ediyor, sporculara başarılar diliyorum” dedi.

“Sporcularımıza güveniyoruz”
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da Büyükşehir Belediyespor Kulübü olarak olimpiyatlarda Türk Bayrağı’nı dalgalandırıp, İstiklâl Marşı’nı dinletmeyi hedeflediklerini belirterek, “Ülkemizi ve şehrimizi yurtiçinde ve yurtdışında en iyi şekilde temsil ediyoruz. Sporcularımıza güveniyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak iki önemli hedefimiz daha var, her hanede en az bir sporcu olması ve Bursa´dan olimpiyatlara katılarak madalya almaktır” şeklinde konuştu.
Tanzanya Spor Bakanı Dr. Fenella Mukambara da karateyi çok sevdiğini, sporun birlik ve beraberlik sağladığını belirterek, “Tüm sporculara, hakemlere, sporculara başarı diliyor, sporseverleri alkışlıyorum. Tüm sporseverleri ülkemize bekliyorum” dedi. Konuşmaların ardından Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ ve davetlilere günün anısına birer plaket verildi.
Ayrıca, sosyal sorumluluk projesi kapsamında karate camiasından toplanan bağışlarla alınan 5 tekerlekli sandalye de ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. Gösteri maçının ardından müsabakalar devam edildi. Şampiyonada yarın büyükler kategorisinde müsabakalar yapılacak. Final maçları sonunda da dereceye giren sporcu ve takımlara kupa ve madalyaları verilecek.

30 ülkeden 1780 sporcu
WSKU Dünya Shotokan Karate Kupası & 5.Avrupa Shotokan Karate Şampiyonası, 30 ülkeden 1780 sporcunun katılımı ile Atatürk Spor Salonu’nda başladı. Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Filistin, Gürcistan, Hindistan, İran, Irak, Kosova, Kuveyt, Libya, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Makedonya, Polonya, Romanya, Rusya, Tunus, İsveç, Ukrayna, Almanya ve İsviçre’den sporcuların katıldığı karşılaşmaların bir önemi de Kasım ayının ilk haftası İspanya’da yapılacak olan dünya şampiyonasına hazırlık amacı taşımasıdır.
Şampiyonaya Türkiye Karate Federasyonu milli takımı tam kadro katıldı, milli kadroda Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nün de Mustafa Yıldız ve Tolga Macar yer alıyor. Ana sponsorluğunu Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği şampiyonaya, Bursa Valiliği ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü de katkı sağladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 05.10.2013 | Okunma sayısı:3836

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu