Haberler

DOLMUŞLARIN TAKSİYE DÖNÜŞÜMÜ HIZ KAZANDI

Font Boyutu

26 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

DOLMUŞLARIN TAKSİYE DÖNÜŞÜMÜ HIZ KAZANDI
- BURSA’DA KONFORLU ULAŞIMIN KENT MERKEZİYLE BULUŞTURULMASINI HEDEFLEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, DOLMUŞTAN TAKSİYE DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ ÇALIŞMALARDA SOMUT ADIMLAR ATIYOR.
- UKOME TOPLANTISINDA, BURSA’DA 261 ARAÇ KAPASİTELİ 30 TAKSİ DURAĞININ YERİ BELİRLENDİ.
- 2 MİLYONU AŞKIN NÜFUSU BULUNAN BURSA’DA HER BİN KİŞİYE DÜŞEN TAKSİ SAYISI 0,45. BU ORAN BURSA’NIN TAKSİ İHTİYACINI DA ORTAYA KOYUYOR.

BURSA – Bursa’da ihtiyaç duyulan 30 noktada 261 araç kapasiteli yeni taksi durağı oluşturulmasına karar verildi. Alınan karara göre mevcut dolmuşların taksiye dönüştürülmesi de hızlandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar başkanlığında toplandı. Toplantıya I. Hukuk Müşaviri, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, BUSKİ Genel Müdürlüğü, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyeleri temsilcileri, Milli Savunma Bakanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, T.C.K. 14. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı IV. Bölge Müdürlüğü ile Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası temsilcileri de katıldı.
Bursa kent genelindeki yeni taksi durak yerlerinin belirlenmesi ve kent merkezindeki taksi dolmuş trafiğinin düzenlenmesi için dönüşüm projesinin ele alındığı toplantı sonucunda taksi durak yerleri belirlendi. Alınan karara göre; Osmangazi İlçesi’nde Güneştepe-Yunuseli, Yenikent (TOKİ), Emek – FSM, Nilüferköy, Demirtaş – DOSAB, Demirtaş – Yeşilşehir, Panayır Merkez, Küçük Balıklı Meydan, Yeşilova, Çiftehavuzlar, Soğanlı Mahallesi ve Cumhuriyet Caddesi olmak üzere 102 araç kapasiteli 12 taksi durağı; Yıldırım İlçesi’nde, Yunusemre Mahallesi, Vişne Caddesi, Yiğitler Mahallesi, Arabayatağı, Mevlana ve Şirinevler mahalleleri, Değirmenönü – Cumalıkızık, Çınarönü, Yavuzselim ve Millet Mahallesi olmak üzere 80 araç kapasiteli 10 taksi durağı yeri belirlendi. Nilüfer İlçesi’nde de Ahmet Yesevi, Odunluk Mahallesi, Hasanağa – Kayapa Sanayi ve TOKİ, NOSAB Sanayi, Organize Sanayi ve Çalı (Merkez) olmak üzere 55 araç kapasiteli 6 taksi durağı; Bademli Mevkii’nde ise Bademli ve Tepedevrent olmak üzere 24 araçlık 2 taksi durağı yeri tespit edildi.

Bursa’ya 30 taksi durağı
Buna göre UKOME, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri ve Bademli Mevkii olmak üzere Bursa’da toplam 261 araç kapasiteli 30 taksi durağının yerini belirledi. Aynı zamanda, BursaRay istasyonları çevresinde de 27 araçlık bekleme noktası oluşturulmasına fırsat verecek uygulama kapsamında; mevcut taksi duraklarında yapılacak ilave araç çalışmaları da meslek odaları tarafından belirlenerek, 31 Aralık Pazartesi gününe kadar Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı olarak bildirilecek.

Dolmuştan  taksiye dönüşüm yapmak isteyenler Büyükşehir’e müracaat edecek
Bursa’da modern ulaşımı yaygınlaştırmak hedefiyle gerçekleştirilen dönüşümden yararlanarak taksi plakası edinmek isteyen vatandaşlar da Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat edebilecekler. En fazla bir durak için yapılabilecek olan müracaatlar da yeni kurulan taksi duraklarına dağıtım yapılması için meslek odasına gönderilerek incelemeye alınacak. Taksi plakası almak isteyen vatandaşlar, dilekçe, trafik ruhsatı ve Büyükşehir Belediyesi’nden alınmış çalışma ruhsatı fotokopisiyle müracaatta bulunabilecek.

Bursa’nın taksi ihtiyacı
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konforlu ulaşım faaliyetleriyle Bursa’daki ruhsatlı 923 taksinin sayısının daha da artacağını, ruhsatlı 583 dolmuşun da taksiye dönüşümünün sağlanması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Büyükşehir sınırlarında 2 milyonu aşkın nüfusun bulunduğuna işaret eden yetkililer, Bursa’da her bin kişiye düşen taksi sayısının 0,45 olduğunu belirtti. Kişi başına düşen taksi sayısının İstanbul’da 1,8, Atina’da 3,5, Londra’da 3, Paris’te 7 ve Brüksel’de de 4 olduğunu ifade eden yetkililer, bu oranların, daha çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlar atan Bursa’nın taksi ihtiyacını da ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Başvurular için bilgi

 •    Müracaatlar, Büyükşehir Belediyesi´ne istenilen durak ismi belirtilerek yapılacaktır.
 •    İlan tarihinden itibaren 15 gün içerisinde müracaatlar tamamlanacaktır.
 •  İlan süresince Büyükşehir Belediyesi internet sayfasında, ilgili meslek odası internet sayfasında ve yerel medyada ilan edilecektir.
 •  Müracaatlar en fazla 1 durak için yapılacaktır.
 •   Büyükşehir Belediyesi´ne yapılan müracaatlar, yeni kurulan taksi duraklarına dağıtım yapılması için ilgili Meslek Odasına gönderilecektir.
 •  Meslek odasına gönderilen müracaatlar, gönderildiği tarihten itibaren müracaat edenlerin oda tarafından muvafakatı da alınarak, dağıtım tablosu ile birlikte Büyükşehir Belediyesi´ne sunacaktır. (Meslek Odası dağıtım çizelgesinin ekine her şahıs için “D” den “T” ye dönüşüm taahhütnamesi ekleyecektir.)
 •  Belirtilen süre içerisinde Meslek Odası dağıtım çizelgesinin Büyükşehir Belediyesi´ne sunmadığı takdirde, Kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtım yapılacaktır.
 •  İstenen belgeler;
 • 1.       Dilekçe (indirmek için tıklayın)
 • 2.       Trafik Ruhsatı fotokopisi
 • 3.       Çalışma Ruhsatı fotokopisi (Büyükşehir Belediyesi’nden alınmış)

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.12.2012 | Okunma sayısı:8538

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir