Haberler

Doğancı Barajı bakıma alınıyor

Font Boyutu

 27 TEMMUZ 2017

BASIN BÜLTENİ

DOĞANCI BARAJI BAKIMA ALINIYOR
KESİNTİSİZ VE SAĞLIKLI İÇME SUYU TEMİNİ ÇALIŞMALARINDA ÖRNEK PROJELERE İMZA ATAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, DSİ 1. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İLE BURSA’NIN SU İHTİYACININ YÜZDE 90’ININ KARŞILANDIĞI DOĞANCI BARAJI’NDA BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI BAŞLATTI.
YILSONUNDA BİTİRİLECEK ÇALIŞMALAR BOYUNCA HERHANGİ BİR SU KESİNTİSİ YAŞANMAYACAK.

BURSA – Kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temini çalışmalarında örnek projelere imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı Doğancı Barajı’nda bakım ve onarım çalışmaları başlattı. Yılsonunda bitirilecek çalışmalar boyunca herhangi bir su kesintisi yaşanmayacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk başkanlığındaki heyet, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’yı ziyaret etti. Ziyarette, Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının karşılandığı Doğancı Barajı’ndaki bakım ve onarım çalışmaları ele alındı. Doğancı Barajı’ndaki bakım ve onarım çalışmalarının DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nce gerçekleştirileceğini belirten DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, çalışmalara ilişkin ihale sürecinin tamamlandığını, yüklenici firmanın çalışmalara başladığını vurguladı. Doğancı Barajı’nda iki adetten meydana gelen su açma yapısı bulunduğunu belirten Çelenk, “Çalışma kapsamında barajın alt bölgesindeki su alma yapısı, dalgıç tarafından, tehlike kapağı marifetiyle kapatılacak. Şehre su, bypas tünelinden verilerek, Bursa’nın susuz kalmasının önüne geçilecek. Çalışmalar, 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla tamamlanacak” diye konuştu.

Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90 oranında Doğancı Barajı’ndan sağlandığını vurgulayan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ise Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla, kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temininde örnek projelere imza attıklarını belirtti. Doğancı Barajı’ndaki bakım ve onarım çalışmalarının da kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temininin sağlanmasında gerekli olan teknik altyapının sorunsuz işlevi bağlamında önem arz ettiğini vurgulayan Çetinavcı, “DSİ 1. Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak sürdürdüğümüz bakım onarım çalışmaları boyunca Bursa kesinlikle susuz kalmayacak. Bursa’ya su, Doğancı Barajı’ndaki iki su açma kapısından daha alt kısımda yer alan su alma yapısından veriliyor. Bakım onarım çalışmaları boyunca alt kısımdaki su alma yapısı tehlike kapağı marifeti ile kapatılacak. Şehre su bypass tüneli aracılığıyla verilerek, Bursa’da su sorunu yaşanmasının önüne geçilecek. Çalışmalar boyunca herhangi bir su sıkıntısı olmayacak” dedi.
Toplantıda; BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç, BUSKİ Planlama Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Necat Yardımcı, BUSKİ İçme Suyu Dairesi Başkanı Mehmet Koz, BUSKİ Elektrik Makine İkmal Dairesi Başkanı Recep Sever, DSİ 1. Bölge Yardımcısı Erdinç Kuran, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü İşletme Bakım Şube Müdürü Şaban Efe ile DSİ 1. Bölge Müdürlüğü Elektromekanik Teçhizat Şube Müdürü Emirhan Bayır da hazır bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.07.2017 | Okunma sayısı:1984

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir