Haberler

DOĞANBEY'DE PÜRÜZ KALMADI

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Ticaret Borsası Başkanı Rıza Aydın arasında imzalanan protokolle, Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki sivil mimarlık örneği yapıların inşaatı Ticaret Borsa’sına devredilerek, bölgedeki son pürüz de ortadan kaldırılmış oldu.

Tüm pürüzler giderildi
Alanında Türkiye örnek gösterilen, Doğanbey, Kiremitçi, Tayakadın ve Kırcaali Mahallelerini kapsayan ve yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda uygulanan Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi'nde inşaatlar hızla yükselirken, projedeki son engel de Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ortadan kaldırıldı. Büyükşehir, Osmangazi Belediyesi ve Ticaret Borsası arasında imzalanan protokol ile bölgedeki 12 sivil mimarlık örneği yapının restorasyonu Ticaret Borsası’na devredildi. Altepe, bölgede 990 eski binanın kaldırılarak yerine modern bir kent oluşturulduğunu hatırlatarak, kamuoyunun desteğiyle projenin hızla sürdüğünü, bu protokol ile de çalışmaların önündeki önemli bir engelin aşıldığını söyledi.

“Bursa’nın kalbinde örnek bir mahalle kurulacak”
Projenin başından beri Ticaret Borsası’nın hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını ifade eden Başkan Altepe, “Ticaret Borsası, normalin yüzde 50 altında katkı payı alarak sivil mimarlık örneği tarihi yapıların inşaatını üstlenmiş oldu. Projeye önemli bir katkı olar bu adımla kent ziynetlerinin ön plana çıkacağı örnek bir mahalle Bursa’nın kalbinde ortaya çıkacak” diye konuştu. Başkan Altepe, sivil mimarlık örneği yapılarda basın çalışanlarına ait bir alanın, sağlık ocağı ve bölgenin takımı olan Mensucatspor’un da yer alacağını, tüm sosyal donatı alanlarının bu binalarda bulunacağını sözlerine ekledi.

“Sadece Bursa değil, Türkiye yakından takip ediyor”
Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin sadece Bursa’da değil Türkiye genelinden yakından takip edildiğini ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da
bu büyüklükteki bir projede küçük sorunların yaşanmasının normal olduğunu bu imzalarla artık projede hiçbir pürüzün kalmadığını vurguladı. Sosyal sorumluluk gereği böyle bir projeye destek verdiklerinin altını çizen Ticaret Borsası Başkanı Rıza Aydın ise, “Bu projenin değişik bir konsepti var. Başka bölgelerde yapılacak çalışmalara da örnek olacak. Ticaret Borsası olarak mülklerimizle böyle bir projede yer almaktan mutluyuz” dedi.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve Ticaret Borsası Başkanı Rıza Aydın arasında protokol imzalandı.

Tarih: 24.12.2009 | Okunma sayısı:5160

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir