Haberler

Dizi furyası sinemada kış mevsimini bitirdi

Font Boyutu

 27 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

DİZİ FURYASI SİNEMADA KIŞ MEVSİMİNİ BİTİRDİ
- BOSNA’DA YAŞANAN KATLİAM SONRASINDA KAYIPLARI VE TOPLU MEZARLARI KONU EDİNEN ‘ÜÇ YOL’ FİLMİNİN YÖNETMENİ FAYSAL SOYSAL, HER GEÇEN GÜN ARTAN DİZİ FİLMLER NEDENİYLE SİNEMA İÇİN OYUNCU VE TEKNİK EKİP BULMAKTA ZORLUK ÇEKİLDİĞİNİ BELİRTEREK, “NEREDEYSE KIŞ MEVSİMİ OLAN BİR TÜRK FİLMİ GÖRMEK BİLE MÜMKÜN DEĞİL” DEDİ.

BURSA - Bosna’da yaşanan katliam sonrasında kayıpları ve toplu mezarları konu edinen ‘Üç Yol’ filminin yönetmeni Faysal Soysal, her geçen gün artan dizi filmler nedeniyle sinema için oyuncu ve teknik ekip bulmakta zorluk çekildiğini belirterek, “Neredeyse kış mevsimi olan bir Türk filmi görmek bile mümkün değil” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Sinemaya Seyirci Kalmayın’ sloganıyla hayata geçirilen Karagöz Sinema Atölyesi’nin ‘Bir Film Bir Yönetmen’ söyleşi etkinliğinin konuğu, ‘Üç yol’ filminin yönetmeni Faysal Soysal oldu. Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve atölye kursiyerlerin katıldığı söyleşide öncelikle film hakkında bilgi veren Soysal, Bosna’da yaşanan katliam sonrasında kayıpları ve toplu mezarları konu edinen filmin çekimlerinin Malabadi, Batman, Hasankeyf ve Midyat´ta başlayıp Saraybosna, Visokov, Mostar ve Poçitel´de tamamlandığını, oyuncuların ise Türkiye, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Arnavutluk´tan seçildiğini hatırlattı.

Türk sinemasında kış bitti
Dizi sektörünün gün geçtikçe gelişmesinin sinemaya etkilerini değerlendiren Soysal, “Bugün Türk dizileri, Orta doğuda, Balkanlar’da, Arabistan’da hatta Filistin’de bile yoğun olarak izleniyor. Bu olayın güzel yanı. Ancak dizilerin ülke sinemasını zayıflattığı unutulmamalı. Örneğin sadece yazın sinema filmi çekiliyor. Diziler yüzünden oyuncu ve teknik ekip bulmakta zorlanıyoruz. Bu zorluklar nedeniyle içinde kış mevsimi olan film bile yok” dedi.

İyi sinema için yapımcı şart
Sinema filmi çekmenin zorluklarına da değinen Sosyal, “Eğer resim, şiir gibi sanatlarla uğraşıyorsanız kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz. Ancak sinema bir yatırım gerektiriyor. Çünkü bir ekip var, oyuncular var. Sizinle birlikte birkaç ay farklı mekanlarda konaklamaları, yemeleri, içmeleri var. Bunlar büyük prodüksiyon ve koordinasyon gerektiriyor. Aksi halde hayalini kurduğunuz filmi çekmeniz mümkün değil. Bunun için de öncelikle iyi bir yapımcı şart. Eğer anti ticari bir film düşünüyorsanız pazar payı düşük olduğu için yapımcıların dikkatini çekemezsiniz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.02.2014 | Okunma sayısı:1675

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu