Haberler

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NDAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR

Font Boyutu

29 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NDAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR
- DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET EDEREK, HİZMETLERİNDEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR ETTİ.
- BAŞKAN ALTEPE, BURSA’NIN YOK OLMAYA YÜZ TUTAN ESERLERİNİN YENİDEN AYAĞA KALDIRILDIĞINI VE KENTİN İBADET ALANLARININ DÜZENLENMESİ İLE İLGİLİ GEREKENİN YAPILDIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ruhaniyetli bir şehir olan Bursa’da yok olmaya yüz tutan tarihi eserlerin yenilendiğini belirterek, ibadet alanlarının da bakımlarına önem verildiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i Gönül Dostları Sofrası’nda ağırladı. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit ve Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz ile birlikte Başkan Altepe’yi ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Miraç Kandili sebebiyle geldiği Bursa’da ibadet yerlerine verilen önemden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Bursa’da coşkulu geçen kandil programının ardından 2 bini aşkın din görevlisiyle de bir araya geldiğini hatırlatan Görmez, “Bu ziyaret sadece bir nezaket değil, aynı zamanda da teşekkür ziyaretidir. Bursa, gönül coğrafyamızda bütün insanları kabul eden bir şehrimizdir. Bu konuma uygun olarak Bursa, özellikle Balkanlarda bizim götürdüğümüz hizmet alanlarına katkıda bulunuyor. Bursa’da da hizmet alanlarımıza katkılar koyduğunuzu biliyoruz. Güvenlik görevlilerinden camilerin temizliğine kadar her alanda kendi imkanlarımızla bu dönüşümü gerçekleştirmemiz uygun olamıyor. Eksik kaldığımız ve yapmakta zorlandığımız noktalarda belediyelerden destek istiyoruz. Siyasi parti ayırmadan söylüyorum ki, cami hizmetlerine önemli katkılar var. Bursa´ya bu sebeple teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Eğitime destek talebi
Üsküp´ten Moğolistan´a kadar her köşede yapılan birçok eserde Bursa halkının katkıları olduğuna değinen Görmez, Türkiye´de bulunan 300´e yakın yabancı uyruklu öğrencinin Bursa´da bulunduğuna işaret ederek, “Öğrencilerimiz için yeni yurt yapımı çalışmalarımız var. Bunda Bursa halkının ve BTSO´nun büyük katkıları var. Oranın çevre düzenlemesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden de yardım bekliyoruz. Gerekli düzenlemeleri yapalım ve önümüzdeki eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerimiz bu yurtlarda kalsınlar istiyoruz” dedi.

Örnek çalışmalar
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Bursa’da yapılan çalışmaları anlattığı Prof. Dr. Görmez’e kentin tarihi kimliğini ayağa kaldıran hizmetlerinden bahsetti. Bursa’nın tarihi mirası olan, ruhaniyetli bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’nın yok olmaya yüz tutan eserleri yeni projelerle yeniden ayağa kalkıyor. Mahallelerimizdeki camilerimiz halkımızın toplanma alanı. Buraların temizliği ve bakımlı hale gelmesi de bizim görevimiz. Bunun için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bizim olduğu kadar halkımızın da gündeminde olan camilerin, sultan külliyelerinin yenilenmesi ve bakımını yaparak, kültürümüzün en güzel örneklerini öne çıkarmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.
Ziyaretin sonunda Başkan Altepe, Prof. Dr. Görmez’e çini vazo ve Bursa’nın tarihini anlatan bir kitap hediye ederken, Görmez de Başkan Altepe’ye Kur’an tefsiri ve diyanet yayınlarından eserler takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 29.06.2011 | Okunma sayısı:5255

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu