Haberler

Dinozorlar Bursa’ya geliyor

Font Boyutu

20 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

Dinozorlar Bursa’ya geliyor
- ‘Devr-i Dinozor’ sergisi Mayıs ayında Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) açılıyor.

BURSA –Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan ve bilimin eğlenceli yönünü vatandaşlarla buluşturan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), TÜBİTAK’ın desteği ile Mayıs ayında ‘Devr-i Dinozor Sergisi’ne ev sahipliği yapacak.

BTM’de açılacak olan ‘Devr-i Dinozor Sergisi’, 150 milyon yıl önce dünya hayatına egemen olan dinozorların replikalarını Bursalılar ile buluşturacak. TÜBİTAK’ın BTM için getirttiği ve birçok ülkede büyük ilgi gören sergide 3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikaları yer alacak. Serginin senaryosu, bilimsel verilerin ışığında tanımlanmış dönemlere göre belirlenirken; gezici sergi BTM’de 534 metrekareli dev bir alan üzerine kurulacak. Sergide, dinozorların yaşadığı çağ olan mezozoik zamana ait ‘Trias’, ‘Jura’ ve ‘Kretase’ dönemlerini barındıran 6 farklı sahnede, o döneme ait dinozor replikaları, özel efektler ve bitki örtüsünü içeren dekorlar halinde sergilenecek.
‘Büyük Patlama’ ve dünyanın oluşumundan bugüne dek geçen jeolojik zamanlar hakkında genel bilgilerin de yer alacağı sergide, dinozorların ortaya çıkmaları, yayılıp çeşitlenmeleri ve yok oluşları, bu zamanda dünyada meydana gelen iklimsel değişimler ve bitki örtüsü konularına ilişkin video gösterimleri de gerçekleştirilecek.
Bursa Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, serginin, BTM ziyaretçilerini, dinozorların büyülü dünyasında keşfe çıkaracağını söyledi. Serginin Mayıs ayında izlenime sunulacağını ifade eden Bakan, serginin her yaştan vatandaşın ilgisini çekeceğini ifade etti. Bakan, serginini Mayıs ayında Pazartesi günleri hariç, her gün 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebileceğini sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.04.2016 | Okunma sayısı:7075

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir