Haberler

DEV PROJELER START ALIYOR

Font Boyutu

 6 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

DEV PROJELER START ALIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YENİ TELEFERİK PROJESİNDE SON KURUL ONAYININ ARDINDAN TEMEL ATILACAĞINI, SEL BASKINI OLAN BÖLGELERDE İSE KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDIĞINI SÖYLEDİ.
- AK PARTİ İKTİDARINDA YEREL YÖNETİMLERDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALARIN HAYATA GEÇİRİLDİĞİNİ BELİRTEN DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK, “’GELDİLER, ÇALIŞTILAR, İMZALARINI ATTILAR’ DİYECEKLER” DEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’yı geleceğe taşıyacak projelerin uygulama safhasına geçildiğini belirterek, son kurul onayının alınmasının ardından yeni teleferik projesinin temelinin atılacağını, sel baskını yaşanan bölgelerde dere yatağındaki binaların kamulaştırılması çalışmalarına ise başladıklarını söyledi.

Başkan Altepe, AK Parti Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediye Meclis üyeleri ile ilçe yöneticilerine Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği projeleri anlattı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Beyazıt Salonu’ndaki toplantıya Devlet Bakanı Faruk Çelik de katıldı.

Teleferikte son onay bekleniyor
Bursa’nın sadece ana arterlerinde değil merkeze bağlı tüm ilçelerinde altyapıdan ulaşıma, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar 800’ün üzerinde proje hazırladıklarının altını çizen Başkan Altepe, projelerde bir bir uygulamaya geçildiğini kaydetti. Bursa’nın yarım asırlık simgesi olan teleferiğin yenilenerek, oteller bölgesine 21 dakikada ulaşımı sağlayacak olan projede sona gelindiğini belirten Başkan Altepe, “İstasyonlarla ilgili son kurul onayı kaldı. Anıtlar Kurulu’nun ilk toplantısında onayların çıkmasını bekliyoruz. Ardından bu projenin temelini atacağız ve bir yıl içinde de inşaatı tamamlamayı hedefliyoruz. Taşıma kapasitesi 10 kat artacak olan yeni teleferik sayesinde kent merkezindeki otellerde kalan yerli ve yabancı turistler de gün içinde dağa çıkıp, kayak yaptıktan sonra tekrar otellerine dönebilecek. Bu sayede Uludağ’ın kent ekonomisine katkısı artacak” dedi.

“Felaketi fırsata dönüştürüyoruz”
Alacahırca ve Pınarbaşı Mahallerinde etkili olan sel baskınının ardından Cilimboz Deresi yatağındaki evlerin tamamının sular altında kaldığını hatırlatan Başkan Altepe, bu evlerin tamamının kamulaştırılması için düğmeye bastıklarını söyledi. Bu felaketi hem bölge halkı hem de Bursa için fırsata dönüştürmeyi amaçladıklarının altını çizen Başkan Altepe, “Değer tespitlerine başladık. Şimdi ev sahiplerini tek tek belediyeye davet edip, fiyat konusunda anlaşmaya çalışacağız. Anlaştığımız binaların paralarını ödeyip, hemen yıkıma başlayacağız” diye konuştu.

“Bu kente imzamızı attık diyeceğiz”
Başkan Altepe’nin sunumunun ardından kürsüye gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik ise, AK Parti döneminde yerel yönetimlerde önemli çalışmalara imza atıldığını söyledi. Türkiye’de ve Bursa’da temel atma dönemlerinden açılışların yapıldığı bir döneme geçildiğini ifade eden Bakan Çelik, “Biz bugüne kadar millete taahhüt ettiklerimizi hep yaptık. Yüzümüzü hiç kızartmadık. Önümüzde 2011 seçimleri var, ardından 3 sene çabuk geçer ve yerel seçimlere gideriz. AK Partili belediyelerle 3’üncü dönemi de tamamlarsak, Bursa’yı geri dönülmesi mümkün olmayan bir noktaya taşıyabiliriz. Çünkü sabah 8’den gece 12’ye kadar çalışacak AK Parti kadroları dışında kadro yok. Ondan sonra başkaları gelse bile, bizim için “geldiler, çalıştılar, bu kente imzalarını attılar” diyecekler. Bu nedenle işin sahibi olmama lüksümüz yok. Aynı moral ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 


Tarih: 06.11.2010 | Okunma sayısı:6208

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir