Haberler

DENİZ KUŞU GEMLİK’TEN HAVALANDI

 8 MART 2013

BASIN BÜLTENİ

DENİZ KUŞU GEMLİK’TEN HAVALANDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ULAŞIM YATIRIMLARI ZİNCİRİNİN ÖNEMLİ HALKALARINDAN BİRİ OLAN DENİZ UÇAĞI, HALİÇ İLE GEMLİK ARASINDA DENEME UÇUŞLARINA DEVAM EDİYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TEST UÇUŞLARI KAPSAMINDA GEMLİK’E GELEN DENİZ UÇAĞI İLE HALİÇ’E GİTTİ.
- BAŞKAN ALTEPE, GEMLİK’TEN KALKAN UÇAKLARIN DOĞRUDAN İSTANBUL’UN MERKEZİ HALİÇ’E İNDİĞİNİ HATIRLATARAK, NORMAL SEFERLERİN SON PROSEDÜRLERİN TAMAMLANMASININ ARDINDAN 1 HAFTA SONRA BAŞLAYABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları zincirinin en önemli halkalarından biri olan deniz uçağı, Haliç ile Gemlik arasında deneme uçuşlarına devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, test uçuşları kapsamında Gemlik’e gelen deniz uçağı ile Haliç’e gitti.

Bursa’nın her alanda ulaşılabilir bir kent olması hedefi doğrultusunda kent içi ulaşımın yanında deniz otobüsleri ile şehirlerarası ulaşımda da yeni bir dönem başlatan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Gemlik ile İstanbul Haliç’i deniz uçağı ile birbirine bağlıyor. Geçtiğimiz yıl Haliç’ten Türkiye’nin 4 noktasına deniz uçağı ile hizmet vermeye başlayan SEABİRD Havayolları Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kürşad Arusan ile şirket pilotlarının Gemlik’te yaptıkları incelemenin ardından olumlu görüş bildirmesi üzerine başlatılan çalışmalar tamamlandı. İstanbul – Gemlik deniz uçağı seferlerinde Gemlik’teki yer hizmetlerinin verileceği limandaki binalar modernize edildi ve deniz uçağının yanaşacağı özel iskele yapıldı. Bir yandan son prosedürler devam ederken, diğer taraftan da test uçuşları başladı. Başkan Altepe, önceki gün başlayan test uçuşlarına bizzat katılarak, Gemlik’ten İstanbul’a gitti.

Ulaşım yelpazesi genişliyor
İstanbul’dan gelen uçağı, Gemlik Limanı’nda özel olarak hazırlanan iskelede karşılayan Başkan Altepe ve beraberindeki Gemlik Belediyesi Başkan Vekili Refik Yılmaz, uçakla gelen Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’dan devam eden prosedürler hakkında bilgi aldı. Bursa’nın her açıdan ulaşılabilir bir kent olması amacıyla bu dönem ulaşım yelpazesini oldukça genişlettiklerini dile getiren Başkan Altepe, deniz uçağı seferleri ile İstanbul’a ulaşımı 15-20 dakikaya indirdiklerini söyledi. Günümüz rekabet koşullarında zamanla yarışan sanayicilerin artık dakikalar içinde İstanbul’un merkezinde olma imkanına kavuşacağını kaydeden Başkan Altepe, “İstanbul 14 milyona ulaşan nüfusu ile Bursa için de önemli bir fırsat. Bursa’yı İstanbulların gelip, dinlenebileceği, nefes alabileceği bir kent olarak planlıyoruz. Bunun için de öncelikle ulaşımın kolay olması gerekiyor. Mudanya’dan başlattığımız BUDO seferleri bu açıdan önemli eksiği giderdi. Deniz uçağı seferlerimiz ile iki kent arasındaki mesafeyi iyice kısalttık. Şimdiden Gemlik’e ve Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.
Başkan Altepe, uçuşla ilgili resmi prosedürlerin tamamlanma aşamasına geldiğini bir hafta sonra normal uçuşların başlayabileceğini de sözlerine ekledi.
Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla Gemlik’in çehresinin her geçen gün değiştiğini belirterek, deniz uçağı seferlerinin de Gemlik’in marka değine önemli katlı sağlayacağını söyledi. Yılmaz, ilçeye yaptıkları katkılar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Gemlik Liman Başkanı Serkan Canlı ise deniz uçağı hizmeti için Başkan Altepe’ye teşekkür etti ve BUDO’yu Gemlik’te de görmek istediklerini söyledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 08.03.2013 | Okunma sayısı:12891

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir